Liste

Öğrenilen İlmin Unutulmasına Sebep Olan 4 Şey

Bismillah.

İlim… İlim öğrenmek şüphesiz her kadın ve erkeği ilgilendiren oldukça elzem bir konu! Hepimiz ilim öğrenmek ve hayatımıza geçirmek istiyoruz. Ancak sadece o ilime çalışmak yetmiyor, bu ilmi kalıcı hale getirmek ve uzun süreli belleğimize yerleştrmek de gerekiyor. İşte bu yolda bize engel olan noktaları bilirsek, öğrendiğimiz ilmi daha kalıcı hale getirebiliriz, inşaallah! 

1. Allah' a İsyan Etmek, Günahlara Dalmak.

Günah mikropları… İlmi unutmanın ve bereketini görememenin temel nedeni kalpteki günah mikroplarıdır. Günahlara dalmak ve haramlara bakmak, ilmi unutmaya ve faydasını görememeye sebep olmaktadır.

2. Çok ve Karışık Yemek.

Bilhassa unlu, çok yağlı ve şekerli beslenmek. Bilindiği üzere, bedenimize çok da faydalı olmayan bu yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini sıklıkla belirtiyor. Bu şekilde çok yemek, uykuya da yol açacağı için kişi hem ilim öğrenmekten hem de verimli bir şekilde çalışmaktan mahrum kalacaktır.

3. Uyku Düzensizliği Yaşamak.

Yatsıdan sonra çok geç vakitlerde yatmak ve gündüz sabah namazından sonra uyumak, verimi ve bereketi alıp götüren etmenlerin başında gelmektedir.  Aslında insanoğlunun en bereketli ve zihinlerinin en berrak olduğu saat; seher vakitleridir. Tüm dünyaya ticari ve ilmi bereketin dağıtıldığı vakit; seher vaktidir. Bu saatte uyumamak için, yatsıdan sonra geç kalmadan, erken vakitte uyumak gerekmektir. Ayrıca genel sıhhatimiz, zihnimiz ve hormonal düzenin sağlıklı işlemesi adına erken yatıp, en erken kalkmak, en faydalı alışkanlıklardan biridir.

4. Boş, Malayani İşlerle Çok Fazla Uğraşmak.

Boş ilimlerin ve boş uğraşların peşinde koşmak. Hayatımıza o kadar çok müdahale var ki… Zihinlerimiz hem gerekli hem de gereksiz o kadar şeyle dolu ki… O nedenle zihni anlamda berraklaşmak ve daha fazla ilim öğrenip, bereketini görmek adına, vaktimizi gerekli ve faydalı işlerimize vakfetmeyi becerebilmeliyiz.

Kaynaklar

Nureddin Yıldız- Kadın Fıkhı Okulu Video Serisi- 5

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

 1. 1

  Bu yazıyı okumadan önce kafamda numaralandırdım bu 4 sebebi…
  1.ci Neden tekrar edilmemesiydi
  2. Uygulanmaması
  3. Özümsenmemesi yani öğrenmek başka anlamak hakikatini idrak etmek başka diye düşünmüştüm …
  Ancak sizin yazınızda okuduğum bu dört neden o kadar farklı ve doğru geldi ki benim nedenlerimle de hiç alakası yok. Perspektif genişledi inşaAllah

  • 2

   Hatice Hanım,
   Selamün aleyküm. Sizin sıraladığınız o maddeler de oldukça önemli ve doğru. Yazdığınız nedenlerle alakalı bir yazı hazırlamak çok faydalı olur. 🙂 Bizim de bakış açımıza katkı sundu gerçekten. Çok güzel sıralamışsınız. 🙂

 2. 3

  Nacizane öğrenilen ilme sukretmenin -ki şükür nimeti artırır- ve başkalarına da öğretmenin bu anlamda da çok bereket verdiğini yakinen biliyorum.

 3. 4

  Ne kadar doğru bir madde daha…
  Tüm bu maddelerin sıralanması gerek diye düşünüyorum. 🙂
  Katkınız için Allah razı olsun, teşekkür ederiz.
  Hayırlı günler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>