Öğrencilere Davranışına Göre 2 Tip Öğretmen


0

Birçok araştırma grubunun kapsamlı bir şekilde açıkladığına göre  öğretmen-öğrenci ilişkisinin öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonu, okula karşı tutumu, öz bilinçleri ve bunun gibi çok sayıda faktör üzerinde yüksek bir öneme sahiptir. Çocuklar yetişkinler tarafından verilen övgü ve eleştirilere duyarlıdır. Bu nedenle, sık olumsuz yorumlar genellikle  öğrencilerin okula hoşlanmamasına sebep olur. Bu nedenle, öğretmenler davranışlarına dikkat etmelidir. Öğretmen davranışları genel olarak bu iki türün altına konulabilir:

1. Davet Eden Öğretmen

Öğrencilere sorumlu, bilgili ve değerli oldukları bilgisiyle aktarılan sözel veya sözel olmayan mesajlar. Bu olumlu öğretmen-öğrenci ilişkisini güçlendirir. Kendi içinde iki türü vardır. İlki kasıtlı olarak davet etmek. Bu öğretmenler profesyonel bir tutum sergilemekte, sürekli çalışmakta ve daha etkili olmak için çaba göstermektedir. “Bundan daha iyisini yapabilirsin, sana nasıl göstereyim.” diyen bir öğretmen bu tarz bir öğretmendir.  İkincisi istemeden davet etmektir. Bu öğretmenler genellikle iyi, sevilen ve etkili öğretmenlerdir, ancak neden etkili olduklarından habersizdirler. “Öğretmekten hoşlanırım.” bu tarz bir öğretmen cümlesidir. 

2. Reddeden Öğretmen

Sorumsuz olduklarını, aciz ve değersiz olduklarını söylemeyi kasteden mesajlar. Kendi içinde iki türü vardır. İlki kasten reddetmedir. Bu öğretmenler kasten öğrencilerin cesareti kırar ve öğrencileri engellerler. “Neden okula gelmek zahmetinde bulunuyorsun?” sorusu bu tarz bir öğretmenin soracağı sorudur. İkincisi istemeden reddetmedir. Bu öğretmenlerin iyi niyetli oldukları hissedilir ama davranışları cesaret kırıcı ve düşüncesizdir. Örneğin “Sadece öğrenmek isteyen öğrencilere ders veriyorum!” diyen bir öğretmen bu kategoridedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı