Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu


0

Ebu Hureyre radiyallahu anh tan rivayet edildiğine göre, bir adam Nebi sallallahu aleyhi ve sellem e (gelerek): “Bana öğüt ver.” dedi. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de ona: “Öfkelenme!” Buyurdu. Adam dileğini bir kaç kez tekrar etti. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de (her defasında ısrarla) “Öfkelenme!” Buyurdu. (Buhari, Edeb 76; Tirmizî, Birr 73)

Belki insanların öfkesinden veya agresif davranışlarından kaçamazsınız, fakat akıllıca ve kazançlı bir tavırla kesinlikle bu gibi durumların üstesinden gelebilirsiniz.

Öfke ateş gibi olabilir. Ve muhtemelen ateşi ateşle veya üzerine benzin dökerek yenemezsiniz – bu siz dahil herkesi yutacak daha büyük bir ateşle sonuçlanacaktır. Halbuki ateşin üzerine su dökmek tamamen bitirmese de onu engelleyecektir. Sakin ve hoşgörülü bir mizaca sahip olmak suyun ateşi söndürdüğü gibi öfkeyi söndürecektir.

Öfkeli bir durumda sakin ve hoşgörülü tepki vermek ilk başta pasiflik olarak görülebilir – fakat kimin umrunda! Eğer ateşe benzin dökmek istiyorsanız, durum kontrolden çıkacaktır ve tahmin edilemeyen boyutta bir kavgayla bitecektir.

Sakin ve hoşgörülü olmanın, normalde “zor olan” öz-disiplini gerektirdiğine katılıyoruz.

İşte öfkeyi engellemek için zaman içinde kanıtlanmış bazı ipucular:

1.Öfkenin güçle veya kabiliyetle ilgili bir mesele olmadığını anlamak zorundasınız.

sinirli

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Kuvvetli kimse, (güreşte hasmını yenen) pehlivan değildir. Hakiki kuvvetli, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsedir.”

| Buhari, Edeb 76

2.Öfkeyi hastalık gibi görün.

Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu-2 öfkeyi hastalık gibi görün

Aksi insanlarla aranızda, öfkelerinin boyutuna ve arkasındaki sebebe bakmaksızın uygun bir mesafe olsun. Öfkenin sinyalini verecek bir tavırla tepki vermeyin. Aynı şekilde muhtemelen öfkeyi alevlendirecek ve durumu şiddetlendirecek tavırlardan da kaçının.

3.Tepkinizi ertelemek için rahat olun.

Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu-3tepkinizi erteleyin

Ne itibarınızı ne de imajınızı zedelemeyecek. İster fiziksel veya telefonda bir tartışma olsun ister yazışmayla sanal bir varlık olsun, durumu pozitif olarak çözmeye zihinsel olarak hazır olduğunuz zamana kadar tepkinizi erteleyin.

4.Müslüman toplumun önemini aklınızda tutun.

Ey Allah’ın kulları, kardeş olun-4 müslüman toplumun önemi

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:  “Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; Ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla din kardeşi ile dargın durması helâl olmaz.”

| Buhârî, Edeb, 57, 58

5.Sakin bir ifadeyle tepki verin.

Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu-5 sakin ifadeyle

Örneğin, “Nasıl hissettiğini anlıyorum; biliyorum, kızgın olmalısın” gibi. Deneyin ve kızgın kişiyi, kızmaya devam ettirecek düşüncelerden uzak tutun.

6.Birkaç kibar kelime şaşırtıcı bir etki oluşturabilir.

Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu-6 birkaç güzel kelime etkili olur

Bütün durumu kibar bir tonda eski haline döndürmek, gerilimi azaltmaya yardımcı olacaktır. Diğer taraftan sert kelimeler intikamı tetikler. Kelimelerinize dikkat edin çünkü onlar bütün durumun gidişatını belirleyecekler.

7.O insan olmayın.

Öfkeden Kaçınmak İçin 7 Güçlü İpucu-7 o insan olmayın

Eğer sinirlenen insanların davranışlarından nefret ediyorsanız, şunu bilmelisiniz ki sert bir tavırla tepki vermek sizi oldukça fazla o insana benzer hale getirecektir, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Güçlü olun ve sakin tavrınızın durumu kontrol etmesini sağlayın. Mantıklı olun. Öz-kontrol, insanların öfkesini frenlemenin mihenk taşıdır.

Hatırlayın ki Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem kişisel bir mesele için asla intikam almamıştır.

Şöyle nakledilmiştir ki: “Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem kendi nefsi için hiç intikam almadı. Ancak Allah’ın yasakları çiğnendiğinde Allah için intikam alırdı.”

| Buhârî, 3/331

Mantıklı kalın ve agresifliği ve öfkeli davranışları engellemek için anahtarınız olan sabrın gücünü uygulayın. Hatırlayın ki hayatınız boyunca kurduğunuz ilişkiler ve sergilediğiniz davranışlar, verimliliğinizi etkileyecek. Bu yüzden pozitif kalın ve negatiflikten kaçının!Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı