Eğitim, İslam, Liste

Nouman Ali Khan’la 8 Adımda Değişim Fikri!

Sizinle paylaşmak istediğim asıl şey ise “değişim fikri”

Kendimizi değiştirme fikri hakkında, ümmetin durumunu değiştirmek hakkında bir şeyler. Değişim hakkında şikâyet etmek çok kolaydır, eksiklikler hakkında şikâyet etmek çok kolaydır. İnsanlar bunu sever, bazı büyüklerimiz… Bizim için harika şeyler yapmışlardır ama aynı zamanda…

…hobilerinden biri oturup hükümetlerin ne kadar bozulmuş olduğundan, Pakistan’da neler olduğundan bahsetmek. “Pakistan’da neler olduğunu biliyor musun?” “Oo çok kötü!” Ardından diyor ki: “Bunun kötü olduğunu düşünüyorsan sana Mısır’da neler olduğunu anlatayım, orası daha kötü” “İyiye giden hiçbir şey yok, Hindistan’da işler daha da kötüleşiyor” Herkes her şeyin ne kadar kötü olmasıyla övünüyor(!) Sanki onlar için eğlence sezonu gibi.

Dünyadaki tüm problemler hakkında konuşacaklar ve hiçbir şey değişmeyecek!

Aynı şeyi yapmaya geri döneceksiniz.

1. Dünyaya Karanlık Bir Yer Gözüyle Bakmaya Başladık!

Biliyor musunuz? Tek onlar değil, gençler de bunu yapıyor.

“Biliyor musunuz mescidimiz… kimse bizi anlamıyor”

“Kimse bizi dinlemiyor, burada hiçbir program yapamıyoruz”

“İmamımız bizi anlamıyor, kurulumuz bizi anlamıyor, âlimlerimiz bizi anlamıyor”

Herkes şikâyet ediyor, sürekli, sadece şikâyet ediyor, şikâyet ediyor ve şikâyet ediyorsunuz. Bu konuda çok iyi olduk, bir şeyleri şikâyet etmek eğlencemiz oldu. Hutbeler tüm problemlerin ne olduğundan, her şeyin ne kadar kötü olduğundan bahsediyor.

Biz de çevremizdeki dünyaya karanlık bir yer gözüyle bakmaya başladık!

2. Ve 'Değişim Geliyor' Dememe Sebep Oldu!

Daha önce New York’ta yaşadığım için ben de böyle düşünüyordum, New York’taki insanlar için depresyonda olmak normal bir şey. Ama seyahat etmeye başladığımda, ülkenin diğer tarafında birçok muhteşem şey, birçok özgün girişimler… Ve Müslümanlardan gelen birçok yeni şey gördüm. Daha önce hiç görmediğim şeyler, bu benim umutlu olmamı sağladı. Hepsi birlikte umutlu olmamı sağladı.

Bir hutbenin/konuşmanın sonunda insanlardan en çok duyduğum şeylerden birisi ne biliyor musunuz? “Kardeşim, insanlara hatırlatmak için çok deniyoruz, konuşmalar, hutbeler yapıyoruz. Hepsi iyi ama hiçbir şey değişmiyor! Hiçbir şey değişmez” Biliyor musunuz bunları kaç kere duydum?Neden bu kadar depresifsiniz? Depresif olmayın.

3. İlk Olarak, Değişim Bizim Elimizde Değildir.

Allah’ın ellerindedir “اِنَّ اللّٰهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتّٰى يُغَيِّرُوا مَا بِاَنْفُسِهِمْۜ”

Bu çok bilinen ayette, “Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez” [Ra’d Suresi/11. Ayet]

“Kendilerindeki özellikleri”

Bu ayette dahi, Allah değişimin kendisini Kendine dayandırdı. Allah, “insanlar bir şeyleri değiştirir” demedi, “Kendisi insanlar için bir şeyleri değiştirir” dedi. Onların sadece içlerinde bir değişim yapması gerekiyor. Gerçekten odaklanmak istediğim şey bu.

4. İçimizde Nasıl Bir Değişim Gerçekleştirebiliriz?

Hepimizin gerçek savaşı kendi nefsimize karşı olandır. En büyük düşmanın, en yakın arkadaşın gibi, kendinsin. Başka kimse değil, kimse seni senden daha iyi bilmez. Tüm hatalarını, tüm zayıflıklarını, daha iyi yapabileceğin şeyleri bilen biri olsa… İsraf ettiğin tüm vakti, dahil olmaman gereken ama içinde olduğun şeyleri, tüm kötü alışkanlıklarını, diğerleri tarafından bilinen ve bilinmeyen yönlerini… Bunları çok çok iyi bilen biri varsa, o sensin!

Sensin!

Senin de benim de kendimize karşı sert olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Benim yerimde olan birinin insanlardan şunu duyması çok normal: “Kardeşim harika konuşmaydı, çok teşekkürler, elhamdulillah” Sonra şeytan bana gelir ve “Hey, arkana yaslan.” Sen de: “Evet, harika bir konuşmaydı değil mi?” “Doğru” Bu sana da olabilir. MSA’dasın, mesciddesin. Yardım ediyorsun, insanlar yaptığını takdir ediyor, sonra diyorsun ki… “Evet, burada baya iyiyim. İyi gidiyorum, herkes yaptıklarımı takdir ediyor”

Kendimize sürekli sert olmayı, devamlı aynaya bakmayı öğrenmemiz gerekiyor. Psikolojik olarak konuşacak olursak; insanlar dış dünyaya kendilerinin bir resmini sunuyor. Bu özellikle konuşmacılar için bir sorun çünkü… Birçoğunuzun beni gördüğü çoğu zaman, insanlar beni sahnede İslam hakkında konuşma yaparken görüyor. Her zaman bunu yapmıyorum, burada olmadığım zaman bu olmuyor Çocuklarımla oyun oynuyorum, onlara hutbe vermiyorum, dediğimi anladınız mı? Çünkü insanlar seni belli yerlerde görmüşler, onlar bu kişiyi sadece böyle düşünüyorlar. Bazı insanlar için, diğerlerinin önünde belli şekilde olmak baskı oluşturur. Belli bir şekilde bakmak, belli bir şekilde davranmak, bu sen de olabilirsin. İnsanlara çok dindar görünmekle, çok bilgili görünmekle, teslimiyetinle onları çok etkiledin Sen de sık sık kendini gerçekte o kişi olduğuna inandırmaya başladığın bu yüzü takınıyorsun.

5. Eğer Değişim Hakkında Konuşacaksak, Kendimize Karşı Dürüst Olmak Zorundayız.

Dünya hakkında yakınmayı, kendilerinden yakınmayı bırakmaları gerekiyor. Neyi yanlış yapıyorum? Eksikliklerim neler? Kendime bakıp dediğim şeylerden biri de kendi hakkımda değiştirebileceğim 4-5 şey olsaydı, 4-5 şeyi farklı yapabilecek olsaydım, ne olurdu onlar? Değişmesini istediğim bu şeyler ne olurdu? Geçen sene başarmak istediğim ama yapamadığım şeyler neler? Öğrenmek istedim, iki sure daha fazla ezberlemek istedim. Bir şey çalışmak istedim, bu kitabı okumayı bitirmek istedim, bunu hiç yapmamıştım. Ama yapmayı çok istiyordum.

Bizi bu değişimi gerçekleştirmekten uzak tutan şey ne?

6. Değişim İçin Tavsiye

İşte bu gerçek biraz tavsiye, en azından sizinle kendim için yaptığım şeyi paylaşayım. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor. Ama inşaAllah siz bu konuda benden daha iyi olacaksınız, hepimiz daha iyi hayatlar için değişimi gerçekleştireceğiz.

Yaptığım şey esasında kendime basit bir soru sormak. İki çeşit günüm var:

Evde olduğum günler ve seyahatte olduğum günler var, hayatımı iki çeşit güne ayırdım. Seyahat ettiğim ve evde olduğum günler. Başarısızlıklar da var çünkü evde olduğum günler birbirinin aynısı. Geçen hafta veya gelecek hafta veya iki yıl önce veya iki yıl sonra… Benzer olacak, hepsi aynı olacak. Seyahat ettiğim günlerde de birbirine benzer şeyler olacak. Evden ayrılıp havaalanına gittiğim ve uçağa bindiğim, geçiş yaptığım ve uçuş görevlisinin uçaktan iniş için beni uyandırdığı günler. Hepsi her seferinde aynı olacak. Bunlar yinelenecek. Bu iki çeşit günde de daha iyi yapabileceğim şeyler olacak. Vaktimi daha iyi kullanmış olabileceğim zamanlar, daha üretici olmuş olabileceğim zamanlar. Günümü nasıl daha verimli geçiririm? Nasıl daha bereketli hâle getirebilirim?

Bir gün. Bir gün düzeltebilirsin, bir gün tüm hayatını düzelteceksin. Bugün bir değişim yaparsan, bu demektir ki hayatının geri kalanı için bir değişim yaptın. Çoğunuz için bu haftaiçi ve haftasonu günleri, haftasonlarınız hep aynı. Haftaiçi günleriniz hep aynı değil mi? Haftaiçi günlerini düzeltin. Şu vakit namaz için, ondan sonraki vakit Kuran için. Şu vakit bir şeyler öğrenmek için, şu vakit ödevimi bitirmek için veya her neyse… Hayatını disipline et. Hayatında bu değişikliği yap.

7. En Zor Şey: Dengeyi Korumak

İnsanların başarısız olduğu diğer bir konu da ne biliyor musunuz? En yaygını bu ve ben kendim de bu konudan mustaribim. Yapması en zor şeylerden biri, hayatınızda dengeyi korumak. Dengeyi korumak Çünkü birçok yöne çekilmiş hâldeyiz. Anne-babamız bizden vakit istiyor, eşlerimiz bizden vakit istiyor. Çocuklarımız bizden vakit istiyor, işimiz bizden vakit istiyor. Arkadaşlarımız bizden vakit istiyor, mescidimiz bizden vakit istiyor. Kendimiz, sadece yalnız kalmak istiyoruz, kendimize vakit ayırmaya ihtiyacımız var. Hepimizin tüm bu farklı uğraşıları var değil mi? Tüm bu uğraşılar arasındaki dengeyi korumak gerçekten önemli. Birçok zaman, bunu başaramıyoruz ve böyle olduğunda bir şeyi veya başka bir şeyi suçluyoruz.

Hayatınıza getirebileceğiniz en büyük değişim hayatınızda dengeyi kurmaktır. Eşine çok vakit ayırıp, anne-babasına hiç vakit ayırmayan insanlar var. Anne-babasına vaktit ayıran ve eşine hiç vakit ayırmayan insanlar var. Kariyerini yükseltmeye önem veren insanlar var… Bu kişiler, çocuklarının hayatında neredeyse hiç yok. Bu oluyor, ve evle ilgili hiçbir şey yapmak istemeyen bu yüzden her zaman mescidde gönüllü olan ilginç tipler var. Mescid gönüllerini severim ama çocuklar diyor ki: “Hey, sandalyeleri programdan 3 gün önce çıkaracağım, hatta burada uyuyayacağım, evde bir sorun var.” Evine git, hayatını biraz dengele!

8. Değişim Vaktini Verdiğin Şeyi Değiştirmektir

Gerçekten hayatımızı dürüstçe değerlendirmek zorundayız “Hangi değişimi yapmak zorundayız?”

Bana göre gerçek değişim vaktini verdiğin şeyi değiştirmektir. Hakiki zenginliğimiz sahip olduğumuz vakittir. Gerçekten sahip olduğumuz tüm şey bu. Bundan doğru şekilde istifade etseydik hayatımız daha iyiye giderdi. Eğer yapmazsak hayatımız daha kötüye gidecek Allah, Güneş’in ve Ay’ın bir hesap ile olduğunu bildirmiştir İslâm için yaptığımız tüm ibadetler bir şekilde Güneş ve Ay’ın hesabıyla oluyor. İbadetler Güneş’in konumuna bağlı. Kurban bayramı, Ramazan bayramı ve Hac Ay’a bağlı ve Allah bize, Güneş ve Ay’ın hareketlerinin bir hesap ile olduğunu bildiriyor, bizim ibadetlerimiz hassas bir hesap iledir. Bundan öğrendiğimiz şu ki, tüm hayatınız hassas bir hesap ile olmalı. Yoksa, şunu bitirmeliyim diye düşüneceksiniz ve hiç bitiremeyeceksiniz. Çünkü buna hiç vakit ayrılmadı. Bir kere video oyunu oynamaya başladığımızda zamanın nasıl geçtiğini unutan insanlarız veya PS3 veya XBOX’u açıp oradaki karakterleri çatılarda dolaştırmaya başlıyorsun, değil mi?

Yönetim şekilleri değişebilirdi, dünya değişebilirdi! Hiçbir şeyden haberin olmazdı çünkü odanda deli gibi oyun oynuyorsun.

Sen böylesin, zamana saygı duymayı öğrenmek zorundayız!

Hayatımıza getirdiğimiz gerçek değişim; diğer şeyler hakkında şikâyet etmeyi bırakmak.

Bunların hepsi sen kendin hayatına olumlu bir değişim getirdiğinde olacak!

Bu yazı Make That Change Show Respect To Time Videosundan faydalanılarak hazırlanmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>