Nouman Ali Khan’ın Tavsiyesi İle 3 Aylarda Bir Sure Çalışmak İçin 7 Adım


0

Nouman Ali Khan’ın Nasıl Daha iyi Bir Müslüman Olurum? adlı videosunda bahsettiği bir sistemi biraz açarak sizler için bir çalışma hazırladık. Videoda mesela bu yılı Kehf Suresi yılı yapın ve bu sureyi derinlemesine çalışın, diye bir öneri veriyordu. Biz de dedik ki, neden hazırda gelen 3 ayları bir sure ile kilitleyip Ramazan’dan onun bereketiyle çıkmayalım ki? Hem ilk kez böyle bir çalışma yapacaklar için de güzel bir deneme olur. Peki nasıl? Şöyle;

1. Bir Sure Seçin

Üç ayların başlamasına neredeyse bir hafta var. Bu bir haftada iyi düşünün, en çok hangi sureyi şöyle güzelce bilmek istersiniz, en çok hangisini merak ediyorsunuz? İlk etapta çok uzun sureler seçmemek iyi bir nokta olabilir.

2. Her Ay Farklı Bir Tefsirden Çalışın

Toplamda 3 ay var. Bu seçtiğiniz surenin 2 sayfalık bir sure olduğunu düşünürsek, varsayalım ki Tahrim Suresi’ni seçtik, 1 ay boyunca bir tefsirden bu sureyi okumak, not tutmak için epey vaktiniz olacaktır. Her ay farklı bir tefsirden bu sureyi incelemeniz ise size bambaşka kapılar açacaktır. Gerçekten de tefsir insanın gözünü genişletip, yüreğini ayetlerle birleştiriyor. Siz böyle bir niyet ile başlarsanız bunu bulursunuz inşaAllah.

Böylece toplamda 3 tefsirden bu sureyi incelemiş, çalışmış olacaksınız. Bu da tek bir bakış açısına takılı kalamamak için uygun bir sayı olur sanıyoruz.

3. Ayetleri Tek Tek Ele Alıp Konulara Ayırın

Bir sure kendi içinde bütünlük arz eder elbette ama ayet ayet baktığımızda farklı şeyler üzerinde de durabilir. Takva üzerinde duran bir ayet aslında hak yememeyi anlatıyor olabilir. Bu nedenle her ayeti tek tek ele alıp -ki bunda tefsirin çok faydası olacaktır- bu ayet hangi konular üzerinde durmuş, diye bir çalışma yapabilirsiniz. Her ayet için iki veya üç konu not alabilirsiniz. Böylece bütünlüğün içindeki derinliği bizzat görmüş olacaksınız. Ayrıca ayetler artık size sıradan okuduğunuz gibi görünmeyecek inşaAllah ve bu bakış açınız diğer tüm ayetlere de yansıyacak.

4. Sure ve İçindeki Ayetlerin Konularıyla İlgili Hangi Hadisler Var Araştırın

Kur’an’ı bütünleyen sünnet, onu anlamamızda ki en büyük ve birinci kaynağımızdır. O halde bu inceleme hadisler olmadan eksik kalır. Önce seçtiğiniz sureye özel hadisler var mı diye bir araştırma yapabilirsiniz. Sonrasında ayet ayet baktığınızda, kenarlarına not aldığınız o 2-3 konu vardı ya, işte o konularla ilgili hadisleri inceleyerek konu bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Belki tefsirlerde bazı hadislere denk geleceksinizdir ama sizin ekstra yapacağınız çalışma pek çok konuda hadis birikiminizin olmasını sağlayacaktır. Özellikle ayetlerin yoğunlaştığı konular üzerinden okuyacağınız hadisler meseleyi anlamanıza da hikmeti görmenize de biizniAllah yardım edecektir.

5. Hepsini veya Bir Bölümünü Ezberleyin

Seçtiğiniz sure için ilk hedefiniz hepsini ezberlemek olsun. Bu gözünüzü korkutmasın, 3 ayda her güne 1 ayet bile koysanız gerçekten ciddi bir ezber birikiminiz olacaktır. Ayrıca zaten üzerinde çalıştığınız için bol ve kuru bir ezber olmaktan çıkacaktır. Ama hepsine güç yetiremeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz, o halde ilk ay için 5 ayet hedef koyun. Buna ulaşınca bir 5 ayet daha hedefleyin. Bu ezberlerinizi namazda zammı sure yani ayakta Fatiha’dan sonra okuyun. Böylece hem aldığınız ilmi amele dönüştürmeye adım atmış hem de namazınıza lezzet katmış olacaksınız.

6. Kırık Meal

Ezberlere başlamadan evvel tüm sureyi kırık meal yapmanız size müthiş bir haz katacaktır. Kırık meal, ayetleri kelime kelime anlamlarını çıkarmak demektir. Bir dosya kağıdına sureyi çıkartıp tek tek kelimelerin anlamlarını yazabilirsiniz. Böylece hem ayetlere göz aşinalığınız artar hem de bazı kelimeler anlamlarıyla gözünüzde yer eder. Dilerseniz içinden 20 – 30 kelime çıkarıp anlamlarıyla ezberleyebilirsiniz. Böylece namazda okuyacağınız kısımlardan birkaç kelimenin anlamanı bilmek aklınıza ayetin ne dediğini de getirecektir. Bu da anlayarak okuduğunuz sureyle namaz kılma şerefini yaşatır size, inşaAllah.

7. Bir Şükür Ürünü Çıkarın

Ramazan sonunda veya bu süreçte Allah size kelamından bir bölümünü böylesine inceleme fırsatı sunduğu için kesinlikle şükretmelisiniz. Bunu dua ile yapabileceğiniz gibi fiile de dökebilirsiniz. Mesela 3-5 arkadaşınıza bu sureden bahsedebilirsiniz. Bununla ilgili bir yazı yazabilirsiniz. Görseller veya broşürler hazırlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızdan bazı notlarınızı paylaşabilirsiniz. Böylece insanların da istifade etmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın ki, kişi öğrendiğini aktarmak ile yükümlüdür. Elinizden nasıl geliyorsa öyle.

Allah’ım bizi hayır ile Recep, Şaban ve Ramazan’a ulaştır. Ramazan sonunda heybesini dolduranlardan olmayı nasip et. Amin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir