Nouman Ali Khan’ın Maide Suresi 66. Ayetten Çıkardığı 5 Ders


0

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

“Eğer onlar Tevrat’ı, İncil’i ve Rableri tarafından kendilerine indirileni (Kur’an’ı) gereğince uygulasalardı elbette üstlerinden ve ayaklarının altından (bol bol rızık) yiyeceklerdi. Onlardan orta yolu tutan bir zümre vardır. Ama onların birçoğunun yaptığı ne kötüdür!” (Maide Suresi; 66. Ayeti)

Allah buyuruyor ki:

“وَلَوْ اَنَّهُمْ اَقَامُوا التَّوْرٰيةَ وَالْاِنْج۪يلَ” “Eğer onlar Tevrat’ı, İncil’i gereğince uygulasalardı” Allah, eski Yahudi ve Hristiyan toplumlarından bahsediyor. Onlara Tevrat ve İncil nazil olduğunda kitaplarına göre yaşasalardı,

“وَمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ” “Rableri tarafından kendilerine indirileni” uygulasalardı,

“لَاَكَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ اَرْجُلِهِمْۜ” “elbette üstlerinden ve ayaklarının altından (bol bol rızık) yiyeceklerdi
Allah buyuruyor ki: Eğer O’nun kitabını hayatınızda tatbîk ederseniz sadece cennet değil, 65. ayette bahsedilmişti,
Buradaki hayatınız da güzel olacak, üstlerinizden ve alttan yiyeceksiniz.

1. Allah'ın kitabına göre yaşarsan hayatı ıskalayacaksın diye bir şey yok, çok havalı!

Birçok insan, eğer Allah’ın kitabına göre yaşarlarsa hayatın zor olacağını, hayatta bazı şeyleri ıskalayacaklarını düşünüyorlar. Allah bildiriyor, sadece şunu bilseydiniz, gökten ve yerden rızık kapısını açacağım ve siz sadece yiyip içeceksiniz, bu lüks hayatı yaşayacaksınız. Sadece şunu yapmalısınız, “Allah’ın kitabıyla iletişim kurmak” Subhanallah!

“مِنْهُمْ اُمَّةٌ مُقْتَصِدَةٌۜ وَكَث۪يرٌ مِنْهُمْ سَٓاءَ مَا يَعْمَلُونَ۟”

Onlardan” yani ehl-i kitab’dan makul davranan kişiler süper doğru değiller.

“مُقْتَصِدَةٌۜ” iyiler, orta seviyedeler anlamında, en üst seviyede değiller, başarısız değiller, tam ortadalar.
Allah buyuruyor ki: Orta seviyede olsan bile Allah yine de sana nimetlerini verecek
Allah buyuruyor ki: “وَكَث۪يرٌ مِنْهُمْ” “onların birçoğunun” “سَٓاءَ مَا يَعْمَلُونَ۟” “yaptığı ne kötüdür!”
Ne kadar korkunç şeyler!

2. Davranışlarımız yansıtmıyor çünkü taviz veriyoruz.

Bazı insanlara bakarsın ve onların asla kitaba inanmayacaklarını düşünürsün. Vahye inanacaklarını hiç düşünmezsin. Hristiyanlardan veya Yahudilerden değil Müslümanlardan bahsediyorum. Böyle insanlara dönüştük mü? Ben böyle birine dönüştüm mü, sen dönüştün mü? Yaptığımız şeylere bakınca bu kişi kitaba, vahye inanmaz diye düşünüyor. Yukarıdan daha yüksek bir şey, biraz otorite. Bunu yapıyoruz, bazen Allah’ın kelâmından taviz veriyoruz çünkü diyoruz ki…
…adamım, yememiz gerekiyor, yaşamamız gerekiyor, biraz hayatını yaşamalısın
Allah ise ayetinde diyor ki, “Eğer Benim kitabıma uygun yaşamış olsaydın gerçekten çok çok iyi yaşamış olurdun“, bunu yaşamak mı sanıyorsun? Daha önce varlığından bile haberinin olmadığı birçok şey sana vereceğim, sadece cennette değil burada da!

3. Tek yapman gereken Kitaba göre yaşamak.

Bugün bu örneği tartışıyoruz, bugün Müslüman ümmeti bir hengâme içinde. Kaynaklar bizden alınmış durumda, bir bozulma var. En temel seviyedeki hizmetler sürdürülebilir şekilde elimizde yok. Birçok yerde Müslümanlar var, Müslümanlar dünyanın her yerine ayak basmışlar, Subhanallah! Ama Allah diyor ki, yapmanız gereken tek şey Benim kitabıma göre yaşamak, yapmanız gereken tek şey bu ve gerisini Ben halledeceğim! Ekonominiz tekrar canlanacak, her şey yerine oturacak, işiniz olacak, paranız olacak
Yemeğiniz tabakta gelecek, çocuklarınızın eğitimine bakılacak.
“لَاَكَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ اَرْجُلِهِمْۜ” Subhanallah!

4. Verecekleri Allah için hiçbir şey.

Bu, bizim Allah’ın bize dünyayı vermesinin O’nun için bir hiç olduğunu düşünmemiz için bir şey. Çünkü O’nun için hiçbir şey… Allah için, eğer cennetin insanları olursak Allah dünyayı basit bir şey gibi üzerimize düşürecek. Gerçekten, bu dünyanın ve maddesel şeylerin peşinden koşmaya devam edersek ve sadece bunları önemsersek böyle devam ettikçe Allah bunları bizden uzak tutacaktır, elde etseniz bile bunlar size mutluluk vermeyecektir. Sizi hiçbir şekilde memnun etmeyecektir.

5. Ve Ahiret insanları olmaya karar verdiğimiz zaman...

Biz bu dünyaya daha fazlası için gönderildik. Hayatımızda sadece burada olmaktan daha fazlası var. Bunu fark edip Allah’ın kitabına göre yaşadığımız zaman büyük gördüğün şeylerin sadece bir damla olduğunu fark edeceksin, sana gelecekler, birinin ardından diğeri ve ardından diğeri, Subhanallah!
Allah (azze ve celle) hepimiz için rızık kapısını, bizi O’na yaklaştıracak ve sadece bu dünyadaki değil cennetteki evlerimizi inşa edeceğimiz rızık kapısını açsın.
Allah size bereketler ihsan etsin,

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu..

| Kaynak: Impact Of Following Quran 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir