Nouman Ali Khan’dan; İnsanları Davet Ederken Şu 5 Hususu Atlamamalıyız!


0

Nouman Ali Khan’ın  Arkadaşlarımı Nasıl Motive Ederim adlı videosundan sizler için davet ederken dikkat edilmesi gereken 5 hususu derledik;

Bir sürü değişik insan var. Elhamdulillah, özellikle Müslüman toplumda şimdi. Motivasyonları sağlam ve bir şeyler yapmaya istekli insanlar var. Ama arkadaşları o kadar da istekli olmadığı için kızıyorlar, değil mi?

1. Sabırlı Olmalıyız

Öncelikle arkadaşlarınıza karşı sabırlı olmalısınız. Çünkü bir zamanlar siz de bu kadar istekli değildiniz. Belli bir noktaya gelmek biraz zaman aldı, değil mi? Ve arkadaşlarınızdan umudu kesemezsiniz. “Hiç istekli değiller, aramayacağım bile.” Diyemezsiniz. Hayır, aramaya devam edeceksiniz. Davet etmeye devam edeceksiniz. Söyleyeceksiniz, söyleyeceksiniz, söyledikleriniz dinlenene kadar devam edeceksiniz.

2. Hatırlatma Bizden, Hidayet Allahtan

Çünkü tek gereken şey, irisinin ağzından çıkacak bir hatırlatma. Ve Allah’ın izniyle o hatırlatma bir kurşun gibi olacak. Herhangi bir kurşungeçirmez yeleği delip direk kalbe giden bir kurşun gibi o insana öyle vuracak ki, hayatları değişecek!

Benim sözlerim ya da sizin sözleriniz kimseyi değiştiremez. Ama Allah sözlerimize güç koyduğunda, o zaman o insan için… Bu videoyu milyonlarca kişi izliyor olabilir ama orada bu sözlerin ulaşacağı bir kişi var. Ve Allah, bunların onun hayatını değiştireceğine karar veriyor. Yapabilir de!

Nuh aleyhi selam kesinlikle bizim olup olabileceğimizden çok daha iyi bir konuşmacıydı. Aynı dinleyici kitlesine ne kadar süre konuştu? 950 yıl, ama hiçbir şey değişmedi, değil mi? Bu bizim için demek oluyor ki, hatırlatmayı bırakamayız! 

Allah’ın insanları değiştiren olduğunu unutamayız!

3. Umudumuzu Kesemeyiz

İstek zamanla gelen bir şey. Ömer radıyallahu anh mesela, en sevdiğim örnek. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem mesajını 5 yıl boyunca iletmeye devam etti. Ama o Müslüman olmadı. Soru şu; 5 yıl boyunca ne yapıyordu? Nasıl Müslüman olduğunu biliyoruz, bu sonraki hikaye ama o 5 yıl ne yaptığını sorarsanız, tek kelimeyle cevaplayabilirsiniz; parti yapmak. Ava gidiyordu, ata biniyordu, adam dövüyordu. 

“Haydi hayatın amacıyla ilgili bir tartışma yapalım!” deseydiniz ya da ahiretle alakalı 

“Gitmem lazım.” “Birkaç bir şeyler vuracağım.” 

 Ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Meşguldü. Bugün ile böyle insanlar var.

“Derse gidelim mi?”

“Yok, film izleyeceğim.”

“Pazar günü öğleden sonra oyun zamanı.”

  “Futbol zamanı” ya da her neyse

İnsanların yaptıkları şeyler var. Ama siz insanlardan umudu kesemezsiniz. Çünkü Allah kalpleri içinde su olan taş gibi tanımlıyor. Vuruyorsunuz, vuruyorsunuz, vuruyorsunuz ve sonunda ufak bir çatlak oluyor. Ve çatlak olduğunda su, imanın çıktığı gibi dışarı çıkıyor. Aynı, iman yüzeye çıkıyormuş gibi. O yüzden bazı insanlar için bu kolay, bir gecede tamamen değişiyorlar. Ama bazı insanlar için, uzun zaman alıyor. Buna saygılı olmalıyız ve onlardan vazgeçmemeliyiz. Umudu kesmemeliyiz.

4. Dua Etmeliyiz

Onlara dua etmeyi sürdürmeli, arkalarından uğraşmaya devam etmelisiniz. Birine bir şeyler hatırlattığımızda ve o kişi hemen değişmediğinde,

“Adam dinlemiyor.”

“Umrunda değil.” diye düşünüyoruz.

Şunu fark etmiyoruz, birine bir şey söylediğinizde kulaklarından girer. Alerjik şeylere maruz kalmak gibi… Oraya yerleşir ve siz bir süreden sonra tepki verirsiniz değil mi?Yerleşir, bekler bekler bekler ve sonunda İslam olarak dışarı çıkar.

5. Tohum Sulana Sulana Bir Gün Filizlenir


Kaynak: Nouman Ali Khan – Arkadaşlarımı Nasıl Motive Ederim

Ömer’in hikayesinde de böyle oldu, radıyallahu anh. İslam’ı çok önceden duydu. Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem kendisinden duydu. Müslüman olmadan önce Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem dövmeye bile kalktı. 

Kabe’nin örtüsünün arkasına saklandı. Gece vaktiydi, örtü siyah, Kabe siyah ve saklandı, tamamen görünmezdi, ışık da yoktu o zaman. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem namaz kılıyordu. Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem tam önüne geçene kadar saklandı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem namaz kılıp Kuran okuyorken Ömer okunanı dinleyip “Ne güzelmiş!” diye düşündü,

“Vay be!

“Şiir olmalı.”

Düşündüğünü söylemedi bile!

Sıradaki ayet şuydu“O bir şairin sözleri değildir.” [Hakka Suresi, 41. Ayet]

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem onu duymadı. Ama okuduğu ayet buydu, sıradaki ayet buydu. Ömer düşündü: “Nasıl bilebildi, akıl okuyor herhalde!”

Sonraki ayet ise şuydu: “Onlar bir kahinin sözleri de değildir.” [Hakka Suresi, 42. Ayet]

“Ne kadar az düşünüyorsunuz!” [Hakka Suresi, 42. Ayet]

“Anlamak için ne kadar az çaba harcıyorsunuz.”

 “O alemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.” [Hakka Suresi, 43. Ayet]

Öyle korktu ki kaçtı. Müslüman olduğu gün bugün değildi. Olanlar karşısında o kadar şaşırdı ki

Peygambere sallallahu aleyhi ve sellem saldırmaya geldi ama kaçıp gitti. Bundan çok sonra Müslüman oldu.

Ama biliyor musunuz, ilk çatlak çoktan oluşmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. deve hörgücü gibi bir hayatım var kendimi düzeltirsem inşaAllah bir gün burdakileri de uygularım
    Teşekkürler güzel bi yazı