İslam, Liste

Nouman Ali Khan’a Göre Günümüz Müslüman Gençliğinin En Ciddi 4 Sorunu

Nouman Ali Khan’a göre Müslüman gençlerin en büyük problemi İslâm’ı algılayış biçimleri. İslâm dünyasında gözlemlediği başlıca dört problem var: 

1. YetersizlikBunlardanbirincisi: birçok gencin İslâm’ın çok fazla şey istediğini ve kendilerinin bunuyapamayacaklarını düşünmeleridir.

2. Ümitsizlikİkincisi,ne kadar çabalasalar da yeterince iyi olamayacaklarını düşünmeleridir. “Cennetzaten varılması çok zor bir yer ve ben hiçbir zaman orasını hak edecek kadariyi olamayacağım.” demek gibi.

3. İslamın çağdışı olduğu düşüncesiNouman AliKhan’ın üçüncü gözlemi ise gerçekten korkunç olmakla beraber, bir sürü kişininİslâm’ın eski dönemlere ait olduğunu düşünmesi. Tüm o iyi insanlar çok uzun zaman önce yaşadı ve bizhiçbir zaman onlar kadar iyi olamayacağız. Ve bu görüşler, İslâm’ın moderndünyaya uygun olmadığı düşüncesine bağlanıyor. Tıpkı iyi insanların eskizamanlara ait olduğunu düşündükleri gibi, İslâm’ın da eski zamanlara aitolduğunu düşünüyorlar. 

4. İslamın hükümlerinin çok ağır olduğu düşüncesiSonolarak, birçok genç; İslâm’ın hükümlerinin, ahlâk kurallarının ve İslâm’dakicezaların çok ağır olduğunu düşünüyor. Ve bunların; insanlığın, insanahlâkının, hümanizm ve benzerlerinin modern standartlarını karşılamadığınıdüşünüyorlar. Bu yaklaşımlar çok yaygın hale gelmiş durumda. Bu durumda iki uçoluşur: İslâm ile hiçbir alakası olmayanlar ve İslam’da sorulara yervermeyenler ve cevaplara da zaten ihtiyacı olmadığına inananlar. NoumanAli, Allah’ın bize bu kitabı düşünelim diye verdiğine inandığını söylemiş veböylelikle bu sorularla meşgul olunmasını öğütlemiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

0 yorum var.

  1. 1

    Sorunları başlık halinde vermişsiniz lakin kısaca bu başlıklar kişinin aklına geldiğinde ne yapabileceği, nasıl araştıracağı ya da sanılanın aksine İslam’ın nasıl olduğunu açıklayabilirdiniz? Makale neler olduğunu belirtmesi açısından iyi ancak fazla deşilmediği için yetersiz bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>