Nike Giymemek İçin 3 Sebep


1
1 Beğeni

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Hayatımızı bütünüyle kapsayan İslam şeriatı, kişilere olduğu kadar kurumlarla da olan alakamıza yönelik hükümler belirtmektedir. Aslı itibariyle İslam’ın haram dairesi içerisinde olan, İslam’a ve Müslümanlara karşı aleni bir tavır alan kurumlara yönelik Müslüman toplulukların gereken tavrı göstermesi elzemdir. Allah’ın tevfikiyle birkaç maddede Nike firmasının aslı ve ajandası itibariyle bu kurumlardan biri olduğunu ifade etmeye çalışacağız:

1. Nike: Allah'ın Dışında Tapınılmış Bir İlah!

Yunan mitolojisinde “zafer tanrıçası”, Roma mitolojisinde de karşılığı Victoria olan Nike, ilgili firmanın ismine kaynaklık etmektedir. 1964 yılında Blue Ribbon Sports (BRS) ismiyle Phil Knight tarafından kurulan şirket, bir Japon firmasının ürettiği koşu ayakkabılarının ABD bazlı dağıtıcısı olarak işlev görmekteydi. 1971’de şirketin kurucusu kendi ürettikleri ayakkabıları üretmek isteyince yeni bir arayışa girdiler. BRS’nin ilk işçisi olan Jeff Johnson’ın önerisi üzerine Yunan zafer tanrıçası olan Nike, isim olarak seçildi [1].

Bu bilgiden sonra, şirki temsil eden bir sembolü içeren kıyafetleri giymenin İslam şeriatındaki hükmünü inceleyelim:

1- İmam Ebu Davud’un naklettiği hadiste Nebimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.”

2- İmam et-Tirmizi’nin naklettiği hadiste Adiy bin Hatim’in boynundaki altın kolyeyi gören Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) ona, “Ey Adiy, boynundan bu putu at!” dedi. 

Şirkin temsilini tarihin herhangi bir aşamasında ifade eden bir ismi veya onu yansıtan  bir sembolü taşımak, bu kapsama dahil olmaktadır. 

Muasır ulemadan Şeyh Ahmed en-Necmi de kendisine Nike bazında sorulan soruda bundan uzak durulması yönünde fetva vermiştir. [2]

2. Nike İçin Zor Şartlarda Çalışan Uygurlu Müslümanlar

Nike, Adidas, Apple, Microsoft and Samsung gibi 83 firmanın, Çin’de Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalarla doğrudan ya da dolaylı bir bağı olduğu iddia ediliyor. Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün (ASPI) yaptığı çalışma, 2017 ve 2019 yılları arasında Çin’in Uygurları “Şincan Yardımı” diye bilinen politikası kapsamında ayrılmış yurtlarda ve eve dönmelerine izin verilmeyen, çalışma saatleri dışında ideolojik eğitime maruz kaldıkları zorla çalıştırılmaları yüksek ihtimal olan şartlarda çalıştırdığı ve ilgili fabrikaların Nike’ın da içinde bulunduğu firmalarla bağı olduğunu ifade ediyor. Bir örnek olarak, hükumet raporlarına göre konsantrasyon kamplarından çıkan bir grubun Anhui eyaletindeki Haoyuanpeng Clothing Manufacturing Co. Ltd isimli şirketin fabrikasına yönlendirildi. İlgili firmanın müşterileri arasında Fila, Adidas, Puma ve Nike bulunmakta. [3]

3. Müslümanlar Üzerinden LGBT Propagandası!

Nike, son olarak yayınladığı ve 44 milyon görüntü alan “You Can’t Stop Us/Bizi Durduramazsınız” isimli motivasyon videosunun 28. ve 32. saniyeleri arasında kaykay süren peçeli bir kadının elinde LGBT’yi temsil eden bir meşale taşıyan trans bir bireye dönüşümünü “ima ediyor”. Peçeli kadın görüntüdeyken “Eğer spora uygun değilsek” diyen arka ses, peçeli birey elinde LGBT renklerinin bulunduğu meşaleyi taşıyan bir erkeğe dönüştüğünde “Sporu değiştiririz” diyor:

You Can’t Stop Us | Nike

Müslüman olup Allah’ın emirlerine sarılarak cilbabı giyen bir kadın gerici ve istenmeyen oluyorken cinsiyetini değiştirerek hemcinsiyle ilişki yaşayan bir birey örnek olarak sunuluyor! Yüzümüze tükürürcesine kasıtlı bir yaklaşımla hedef alınan dinin ehli, bu kadar aciz mi kaldı?

Müslümanların değerlerinin bu düzeyde istismar edildiği, neredeyse bizimle alay edercesine sporla ilgili bir videoda sporla alakası dahi olmayan bir içerik oluşturarak yaşantımız ve bakış açımıza el uzatan bu firmanın, neden aynı tavrı Yahudilerin değerlerine karşı takınamadığını, neden aynı videoda Yahudi bir hahamın ilgili dönüşüme uğrayamadığını iyi düşünelim. 

Yegane aidiyetimizi, bizi anlamlı kılan bu gayeyi himaye etmek adına nefislerimizi gözden geçirerek Allah’ın bize nimet olarak sunduğu imkanların şükrünü O’nun kelimesini yüceltmek adına kullanalım. İslam’ın ve Müslümanların izzeti için gayretimizi artıralım. Halimizi mülkün sahibi, ibadete layık olan yegane ilahımıza şikayet ediyoruz. 

Salat ve selam Nebimiz Muhammed’e, ailesine ve ashabına olsun.

Kaynaklar

1. https://www.businessinsider.com/how-nike-got-its-name-2016-1
2. https://www.youtube.com/watch?v=LHwWU_UAFkc
3. https://www.forbes.com/sites/siminamistreanu/2020/03/02/study-links-nike-adidas-and-apple-to-forced-uighur-labor/amp/?__twitter_impression=true


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
2
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerçekten biz müslümanları hem düşündüren hem de sinirlendiren bir yazı olmuş. Şimdi bize düşen Allah’ın düşmanlarına karşı eyleme geçip ürünlerini almamak, aldırmamaktir. Yerli mal alıp kullanmalıyız.

  2. Ve aleykümüsselam . Malum platformda video izlerken çıkan reklam resmen beni hayretlere düşürmüştü. Yanlışmı gördüm acaba deyip açıp tekrar izlemiştim. Rabbim razı olsun tepki gösteren dile getiren birileri varmış. Sosyal medyada çok aktif değilim gündem oldumu bilmiyorum ama her ilginç davranışı protesto ettiğimiz mecra olan twitterda gündem de olduğunu hiç görmedim. Ya ben görmedim ya sıra diğerlerinden sıra gelmedi yahut gündeme getirtilmedi. Neyse kısaca teşekkür ederim duruma üzgünüm ama sayenizde ümitvârım.

  3. Esas korkutucu olan bu gibi durumlara daha fazlasına bile tüm milletlerin hissizleşmesi bugünün kepazeliklerinin yanında daha hafif kalan kötü işler de vardı eskiden bugün ise korkunç bir zamanın ortasındayız Allahım hepsinden muhafaza etsin dile getiren sizlerden iki alemde de razı olsun sesiniz daha yüksek çıksın inş

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı