İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

Niçin Gözümü Haramdan Korumalıyım?

Esselâmu Aleyküm ve Rahmetüllâhu ve Berekâtuhu. Gözün ve bakışın en büyük imtihanlardan geçtiği bir çağda, bakışına sahip olabilmenin, imanı garantilemek için çok ciddi ve zor bir iş olduğu ortadadır. Neden gözümüzü korumalıyız? Bunun iman ile direk alakası nedir? sorularını cevaplamak göz ahlakı edinmenin ilk adımıdır. “Kim arzulu ve istekli olarak harama bakarsa 40 gün ibadetin tadını alamaz.” Hz. Ali [r.a] Hatırlamak, tefekkür etmek ve kendimizi test etmek için buyurun…

1. İmansız Gitmeye Sebep Olduğu İçin

Günahların bir cezası da, kişiyi son nefeste yüz üstü bırakmasıdır! Allah ( cc) korusun !

“Küçük günahlar büyük günahlara, büyük günahlar ise küfre götürür.” İmam-ı Rabbani [ks]

“Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var.” Bediüzzaman [rh]

2. Zinaya Götürdüğü İçin

Zina büyük günahlar arasında gösterilmiştir.

“Zinaya yaklaşmayın; gerçekten o, çirkin bir iştir!”( İsra :32)

Kuran, zinaya yaklaşmaktan dahi sakındırıyor. Onun için işi baştan sıkı tutmamız gerekiyor. Zinaya neden olan etkenlerden biri olan gözler korunmazsa, içsel duyguların fiile geçmesine engel olunamaz; bu da zinanın önünü açar.Çünkü;

Bakmak > zihinde hayali doğurur > bu ise zamanla şehvete  sebep olur > artık zina kaçınılmaz olur.

3. Unutkanlığa Sebep Olduğu İçin

İlim bir nurdur ve temiz kalplere girer.

Harama bakmanın sonucunda zehirli oku yiyen kimseyi şehvet istila edecek olduğundan o kişinin iradesi felç olacaktır; ayrıca düşünmesi de güçleşecek,  bunun sonucunda hafızası zayıflayacaktır.

İmam-ı Şafî’nin (r.a) dediği gibi: Haram nazar, nisyan (unutkanlık)  verir.

Hadis-i şerif ferman etmiş ki: “Âhir zamanda, hafızların göğsünden Kur’an nez’ ediliyor, (ayrılıyor) çıkıyor, unutuluyor.”(Kastamonu Lahikası)

4. İbadet Hayatımızı Etkilediği İçin

İşlediğimiz günahların peşin bir cezası da Allah’a (c.c) kulluktan uzaklaşmaktır.

 Gözünü koruyamayan bir kimsede iman kâmil manada oturmaz ve o kimse İslamı yaşamakta zorlanır.

Bizim işimiz günah uykusunda uyumak değil de günahlardan kurtulma yolları aramaktır. Düşünce şeklimiz ise: “Biz haram işlememeye gayret etsek, Rabb’imiz sebepler halk eder ve bizi harama düşmekten muhafaza eder.” şeklinde olmalıdır.

5. Elem Verdiği İçin

“Nice anlık nefsani istekler vardır ki uzun üzüntüleri netice verirler.” (Camiü’s-Sağîr)

“Bakışlarını indirmeyenin üzüntüsü bitmez.” Hasan-ı Basri (rh)

Gözü, haram olan bakıştan sakınmada ki sabır, bakış sonrasındaki gelecek olan acılara sabretmekten daha kolaydır.

6. Kalbin İstikametini Bozduğu İçin

“Gözler, organların en süratli etki edeni ve en fazla zarara uğratanıdır.” Hz. Ali (ra)

“Âgâh olunuz, cismin içinde bir lokmacık et (parçası) vardır ki iyi olursa bütün ceset iyi olur, bozuk olursa bütün ceset bozulur. İşte o (et parçası) kalptir.” (Buhari)

Göze çarpan şeyler kalpte yankı bulur ve kalpte yankı bulan görüntüler de duygu ve düşüncelerimize yön verirler. Çünkü görme, kalbe açılan en büyük kapı ve oraya ulaşan duyu yollarının en mükemmelidir.

7. Bakmamak Çok Kazandırdığı İçin

“Haramdan on arpa ağırlığında bir şeyi terk etmek, seksen bin sene nafile hacdan eftaldir.” (Kunuzu’l Hakaik)

“Gözlerini haramdan korumak için bakışlarını çevirir, seni ilgilendirmeyen lüzumsuz şeylere bakmazsan; o derece gönlün ferah ve kalbin temiz olur. İnsan kendini ilgilendirmeyen şeylerden bakışını çevirirse, ibadetin  lezzetini ve tadını alır. Kalbinde daha önce hissetmediği bir saflık ve duruluk meydana gelir.” (İmam-ı Gazalî)

8. Uhrevi Netice

Âdeta yaptıklarımızın bir cezası olduğunu düşünemez gibiyiz! Nefislerimizin doğrultusunda hareket etmekten vazgeçmeye de bir niyetimiz yok sanki! Bu günah dalgalarından kurtulmayı ne zamana kadar erteleyeceğiz?

Eğer harama bakıyoruz da gözümüze bir çöp batmıyorsa, aksine sağlımız yerinde oluyorsa, bunun bir mahkeme-i kübraya bırakılabileceği aklımıza gelmelidir!

Yerine göre cennete girebilmek için can bile vermek gerekirken, bakışını feda edemeyen biri cennetin fiyatını nasıl vermiş olabilir.

Kaynaklar

Cüneyt GEZER’İN “Göz Zinasını Bıraktıran Kitap” isimli eserinden alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>