Neden Sakal Bırakıyorum?


0

müslüman sakal anime

1) Sakalım ile gurur duyuyorum

Sakalım ile gurur duyuyorum. Kibirli olduğum için söylemiyorum bunu, yalnızca sakalımdan utanmadığımı belirtmek istiyorum. Bunu mükemmel bir Müslüman olduğum için değil, mükemmel olanı taklit etmek istediğim için yapıyorum. Sakal Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sünneti olduğu için uzatıyorum. Benim örnek aldığım O’dur. Hz. Musa, Hz. İsa ve Allah’ın tüm peygamberlerinin aleyhimusselam sünnetidir.

2) Elbette ki sakalın İslam’da en önemli şey olduğunu ileri sürmüyorum

Elbette ki sakalın İslam’da en önemli şey olduğunu ileri sürmüyorum. Aynı zamanda önemsiz olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü benim Peygamberim sallallahu aleyhi ve sellem önemsiz bir mesele ile vaktini harcamazdı.

3) Peki ne kadar uzun olmalı?

Peki ne kadar uzun olmalı? Uzunluğa gelince ben orta denecek boydaki görüşleri benimsedim. Sahabelerden de radıyallahu anhum çeneden sonra bir tutam kadar uzatabileceği rivayetleri var. Diğer yandan keçi sakalı, gölge ve cücük gibi bırakılan sakalların sünnette yeri yoktur.

4) 20 yaşımdan beri sakalım var

20 yaşımdan beri sakalım var ve bir kez bile kazımadım, elhamdülillah. Bazıları sakal yüzünden iş bulamayacağımı söylediyse de Allah’ın lütfu ile işlerim hep yolunda gitti.

5) En kötüsü de Müslümanların sakal ile dalga geçmesi.

En kötüsü de Müslümanların sakal ile dalga geçmesi. Bazılarının ‘süpürge gibi’ dediğini duydum. Bunu söyleyenlere yazıklar olsun. Peygamber Efendimiz aleyhisselamın da sakalı olduğunu bilmiyor muydunuz? Sakal bırakıp bırakmamak kişisel tercihinizdir, ama asla alaya almamalısınız. Aynı şekilde sinek kaydı tıraş olanlar ile de dalga geçemezsiniz, herkese saygı göstermelisiniz.

6) Ayrıca sakalın erkeğe güzellik kattığını düşünüyorum.

Ayrıca sakalın erkeğe güzellik kattığını düşünüyorum. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Kimin saçı varsa ona iyi baksın.”(1) buyurmuştur. Sakal bırakmaya karar verdiyseniz de bakımını yapmalısınız, orman kibarı gibi gezmemelisiniz:)

“Saçı, sakalı dağınık bir adam Hz. Peygamber (asm)’in meclisine geldi. Buyurdu ki, bunun bir yağı yok mu ki onunla saçını düzeltsin.”(2)

(1) Irakî, Tahricu ahadisi’l-İhya-İhya ile birlikte, 1/142

(2) Irakî, age


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem niyetiniz amelinizden üstün buyuruyor. .memur olan bir kişi halis bir niyetle memur Olmasaydım sakal birakirdim dese o kişi bu sevaba nail olur inşallah. .