Aile, Davet ve Tebliğ, Eğitim, İslam, Liste, Örnek Şahsiyetler, Yaşam

Nasihat Etmede İbnü’l Cevzi rahmetullahi aleyh Gibi Ol!

Bugün anne babalar, çocuklarını güzel yetiştirmeye çalışmak için uzmanlardan tavsiye almakta yarışıyorlar. Televizyon programları, seminerler, kitaplar, sosyal medya hesapları… Herkesin konuya dair bir fikri var, herkes bir şeyleri tavsiye eder durumda. 

Bu yazımızda İbnü’l Cevzi rahmetullahi aleyh’in Beyan Yayınlarından çıkan “Oğluma Mektub” isimli eserinden birkaç noktaya değinmeye çalıştık. Gelin bizlerden 900 küsür sene önce yaşamış İbnü’l Cevzi rahmetullahi aleyh’in, oğluna ne gibi nasihatlerde bulunduğuna bakalım.

Not: Sizlere tavsiyemiz, kitabı temin edip, nasihatlerin hepsini okumanız. 

1. Düşünmenin ve Aklı Kullanmanın Zorunluluğu

Ey oğul, bil ki, ademoğlu ancak aklın gerekliliklerini yerine getirdiği zaman, diğer canlılardan ayrılabilir. Öyleyse aklını çalıştır. Düşünceni aktif kıl. Nefsini arındır. Sorumlu bir varlık olduğunun bilincinde olarak her şeyi deliliyle öğren.

..

Mutlu kimse, ancak hevasına karşı çıktığı için mutlu; Bedbaht kimse ise ancak dünyasını tercih ettiği için bedbaht oldu.

..

Erdemli işler yapmaktan alıkoyan tembellik ne kötü arkadaştır.

2. Allahı Delil ile Bilmek

Kendinde bir çaresizlik gördüğün vakit, kullarına nimetler bahşeden Mun’im’den iste. Kendinde bir tembellik gördüğün vakit ise, kullarını başarıya ulaştıran Muvaffık’a sığın. Ancak O’na itaat edersen hayra erişirsin. O’na karşı çıktığında ise, hayrı elinden kaybedersin. O’na yöneldiği halde, her isteğini elde etmeyen kim var? O’ndan yüz çevirdiği halde, fayda elde eden ya da hedeflerine ulaşan kim var?

3. Zamanı Önemsemek ve Buna Gayret Etmek

Ey oğul, kendine dikkat et. Gevşek davrandığın her gün için pişmanlık duy. Kemale erenlere yetişmek için gayretlen. Hala bol vakit var. Tuttuğun dal henüz yaşken onu doğrult. Kaybolup giden saatlerini hatırla. Onlar sana nasihat olarak yeter. Tembelliğin lezzeti onunla beraber gitti. Erdemlerin derecelerini kaçırdın. Hâlbuki selef, her bir erdemi kendinde bir araya getirmeyi seviyor, içlerinden bir tanesini kaybettikleri için ağlıyordu. 

Kaynaklar

Oğluma Mektub/İbnü’l Cevzi-Beyan Yayınları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>