Hadis, Kur’an ve Sünnet, Liste

Namazdan Sonra Yapılan Zikirler

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Rabbimiz (tebarake ve teala) kitabında şöyle buyuruyor:

“Beni anın, ben de sizi anayım.” [Bakara/152],

“Allah’ı çokça zikredin ki, felaha eresiniz.” [Enfal/45]

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de şöyle buyurdu:

“Rabbini zikredenle etmeyenin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir.”

| Buhârî, Daavât 66.

Müslim ise bu hadisi şöyle rivayet etmiştir:

“İçinde Allah’ın anıldığı ev ile Allah’ın anılmadığı evin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir.” 

| Müslim, Müsâfirîn 211.

Özellikle her Müslüman’ın kendisine farz kılınmış en büyük ibadetlerden biri olan namazdan sonra yapılan zikirleri vird edinmesi gerekir. Bunları maddeler halinde öğrenelim:

1) İstiğfar

Üç kere:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ

Allah’tan mağfiret dilerim, ardından:

اَللَّهُمَّ أَنْتَ السَّـلاَمُ، وَمِنْكَ السَّـلاَمُ تَبَارَكْتَ يَا ذَا الْجَـلاَلِ وَالإِكْرَامِ

Allah’ım! Sen Selâm’sın (tüm noksanlıklardan uzaksın), selâmet sendendir (selâmeti veren de vermeyen de sensin). Ey azamet ve ikram sahibi! Senin ne kadar yücesin.

| Müslim (1/414).

2) Tehlil

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ، وَلاَمُعْطِيَ لِمَـا مَنَعْتَ، وَلاَيَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ

Allah’tan başka hak ilah yoktur. O, birdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur, her türlü hamd da O’nadır. O, her şeye gücü yetendir. Allah’ım! Senin verdiğine engel olacak kimse yoktur, senin engel olduğuna da verecek kimse yoktur. Makam sahibinin sahip olduğu şeyler, senin yanında kendisine hiçbir fayda vermez.

| Buhari, 1/255. Muslim, 1/414

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَـمْدُ وَ هُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ. لاَحَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَلاَ نَعْبُدُ إِلاَّ إِيَّاهُ، لَهُ النِّعْمَةُ وَ لَهُ الْفَضْلُ وَ لَهُ الثَّنَاءُ الْحَسَنُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

Allah’tan başka hak ilah yoktur. O, birdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur, Hamd da O’nadır. O, her şeye gücü yetendir. Güç ve kuvvet ancak Allah’tandır. Allah’tan başka hak ilah yoktur. O’ndan başkasına asla ibadet etmeyiz. Gizli ve açık her türlü nimet ve fazilet O’nundur. Bütün güzel övgüler O’nadır. Allah’tan başka hak ilah yoktur. Kafirler hoşlanmasa da dini (ibadeti), yalnızca O’na halis kılarız. 

| Muslim, 1/415

3) Tesbih, Tahmid, Tekbir ve Tehlil

33 kere:

سُبْحَانَ اللهِ، وَالْحَمْدُ للهِ، وَاللهُ أَكْبَرُ

Subhanallah/Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Elhamdulillah/Hamd, tümüyle Allah’a mahsustur. Allahu Ekber/ Allah en büyüktür, ardından:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ

وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Allah’tan başka hak ilah yoktur. O, birdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd da O’nadır. O, her şeye gücü yetendir.

Her namazın arkasından böyle söyleyenin günahları, deniz köpüğü kadar bile olsa affedilir.

| Muslim, 1/418.

4) İhlas, Felak ve Nas

Her namazdan sonra:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ * اَللهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ و لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

De ki: O Allah birdir. Allah Samed’dir, (her şeyden müstağnidir ve her şey O’na muhtaçtır). O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbir şey O’na denk değildir.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ * مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ * وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ * وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فيِ الْعُقَدِ * وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

De ki: Yarattıklarının şerrinden, bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden, hased ettiği zaman hasetçilerin şerrinden, tan yerini ağartan Rabbe sığınırım.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ * الَّذِي يُوَسْوِسُ فيِ صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

De ki: İnsanlar ve cinlerden olup insanların göğüslerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden insanların Rabbi, insanların hükümdarı ve insanların ilahı olan Allah’a sığınırım.

| Ebu Davud, 2/86. Nesai, 3/68. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 2/8.

5) Ayet’ul Kursi

Her namazdan sonra:

اَللَّـهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَـيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لاَنَوْمٌ لَهُ مَا فيِ السَّمَاوَاتِ
وَمَافيِ الأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِـيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَـا وَهُـوَ الْعَلِـيُّ الْعَظِيمُ

Allah, O’ndan başka hak ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy, Kayyum’dur (yaptıklarınızı her an gözetleyendir). Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur. O’nun izni olmadan katında şefaat edecek kimdir? Onların işlediklerini, işleyeceklerini bilir. O’nun dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Kürsüsü gökleri ve yeri kuşatmıştır. Göklerin ve yerin gözetilmesi O’na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür.

Kim bunu her namazın arkasından okursa cennete girmesiyle arasında ancak ölümü kalır.

| Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (h.100); Ibn es-Sunni, (h.121). el-Elbani, “hadis sahihtir” der; Bkz. Sahihu’l Cami, 5/339, Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha, 2/697-h.972.

6) Sabah ve Akşam Namazından Sonra

On defa:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Allah’tan başka hak ilah yoktur. O, birdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur ve Hamd O’nadır. O, yaşatır ve O, öldürür. O, her şeye gücü yetendir. 

| Tirmizi, 5/515. Ahmed, 4/227. Bkz. Zadu’l-Mead, 1/300

7) Sabah Namazında Selamdan Sonra

اَللَّهُـمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْماً نَاِفعاً، وَرِزْقاً طَيِّباً، وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً

Allah’ım! Senden, faydalı (faydalanacağım ve başkasına fayda vereceğim) bir ilim, helal bir rızık ve (katında) kabul olunan bir amel dilerim.

| Ibn Mace ve digerleri. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 1/152. Mecmeu’z-Zevaid, 10/111

Allah (subhanehu ve teala) bizleri kendisini çokça zikredenlerden kılsın. Salat ve selam Nebimiz Muhammed’e, ailesine ve ashabına olsun.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Selamun aleyküm! Sabah ve akşam namazından sonra 7 kez ‘Allahümme ecirni minen nar’ demenin kişiyi Cehennemden koruyacağına dair ‘sahih’ bir hadis var. Bunu da ekleseniz çok muazzam olur???

  2. 2
  3. 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>