Namaz Kılmamak İçin 4 Bahane


0
1 Paylaşım

Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Namaz, İslâm dînince belli kurallara göre günde beş vakit yapılması Müslümanlar üzerine farz kılınmış olan ve İslâm’ın beş şartından birini teşkil eden ibâdettir.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in bir hadisi şerifinde “Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.” (Kaynak: Taberani) buyurmasına rağmen namazı kılmamak için hangi bahaneleri sık sık kullanıyoruz sizler için derledik:

1- Üşengeçlik

Üşengeçlik

Öncelikli olarak namaz hiç bitmiyor günde beş defa ağır geliyor gibi cümlelerin şeytanın bir fısıldaması olduğunun farkına varmamız lazım. Unutmayalım ki şeytan bize lezzetli, güzel, mükâfatı çok ve aslında hiç de ağır olmayan Allah’ın emirlerini, zor ve ulaşılmaz gösterir.

“Eğer şeytandan bir kışkırtma seni dürterse, hemen Allah’a sığın. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

(A’raf 200)

Vesveseyi yenmenin ilk adımı onun şeytandan geldiğini bilmektir. Bunu idrak edip Allah a sığınırsak ve görev bilinciyle ibadetlerimizi yerine getirirsek Allah da bize mutlaka yardım edecektir.

Nefsin dediklerini değil gerçekleri düşünmemiz lazım. Mesela Çok vakit alır gibi görünen namaz, günde toplam bir saat ediyorsa üşenmenin bir manası kalmıyor demektir. Bizlere ebedi bir ömür vaad eden Rabbimiz için bir saat çok olmasa gerek..

Sürekli aynı şeyler olduğu bahanesiyle namazdan usanç duyan bizler her gün yemek yemekten, su içmekten, uyumaktan nefes almaktan vs usanç duymayız. Nasıl ki bedenin ihtiyaçları bunlarsa ruhun ihtiyacıda ibadetlerimizdir. İhtiyacımız olan, bizim yararımıza bir meseleden usanç duymamak gerekir. İşte bunları idrak edip tefekkür ederek üşengeçliği azaltma yolunda adım adım ilerleyebiliriz.

2-Ertelemek

Saat Erteleme

Ebedi olmayan bu dünya hayatımızda, özellikle ibadetler hakkında<yaşlanınca yaparım, pazartesi başlayacağım, ygs-lys sınavından sonra kılacağım gibi bahaneleri nefsimizden duyabiliyoruz. Ölüm saatimizi hiçbirimiz bilmiyoruz ve bu ertelemelerin de sonu gelmiyor. Öyleyse bizlere emredilen ibadetleri emredilen vakitlerde yapmamız lazım gelir. Her an ölebilecek yaşta olan bizler her daimde hazırlıklı olmalıyız.

Düşünelim ki bizler bir hastane randevusunu, arkadaşlarla buluşma etkinliklerini vs ertelemiyoruz, hatta kaçırmıyoruz. Peki bizleri en güzel şekilde yaratan Rabbimize karşı olan sorumluluklarımızda ne kadar hassasız?

3-Hastalık

Hasta Adam

Hastalık namaza engel değildir. Hatta bedenin ruhun zayıf düştüğü bu dönemde bizlere motivasyon ve güç verir. İslam da zorlama yoktur bu yüzden de hastalık gibi bazı hallerde bize ibadetleri kolaylaştıran ehliyetler vardır. Mesela ayakta duramayan hasta namazı oturarak kılar. Oturamayan da yatarak ima ile kılar. Bu kadar insanı ve onun hallerini düşünen ve gözeten bir dine karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek de hepimize farzdır, zor da değildir.

Ayrıca hastalıkta şifayı beklediğimiz Yaratıcımıza karşı, zor olmayan aksine ruhumuzu ve kalbimizi besleyen ibadetlere özen göstermek önemlidir. Nitekim ;

“Allah kimseyi gücünün yettiğinden başkasıyla mükellef kılmaz”

(Bakara 286)

4-Ortam

Madenci Namaz

Namaz kılamamanın en yaygın bahanelerinden biri de ortamdır. İş yerinde, okulda vs. abdesthane yok, temiz değil gibi söylemler oldukça meşhurdur. Unutmayalım ki iman varsa imkân da vardır. İnsan isterse her ortamda her yerde namaz kılacak yer bulabilir.Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 30 yaşında bekar yetişkin bir erkeğim günümüz zor şartları altında 5 vakit namazımı kılamasamda ara sıra kıldığım şükür namazlarım bile beni kötülüklerden haramlardan alı koyuyor rabbime bin şükürler olsun….

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı