Eğitim, Yaşam

Mutluluğun 6 Kanunu

Bismillah.

Mutluluk her insanın isteyeceği bir ruh halidir. Fakat imtihan dünyasında olmamızın bir sonucu olarak mutlu olamadığımız, sıkıntılı zamanlarımız mutlaka olmaktadır. Bizler de bir Müslüman olarak bu sıkıntılı süreçlerimizi bir fırsata çevirip hem imtihanlarımızdan Allahu Teala’nın rızasını kazanmış bir şekilde geçmek hem de her anımızı mutlu geçirmek için bazı düşüncelerimizi değiştirmemiz, geliştirmemiz gerekmektedir.  İşte uyulduğunda faydalı olmasını Rabbimizden niyaz ettiğimiz mutluluğun 6 kanunu: 

Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, ebedî olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde çok güzel köşkler va’detti. Allah’ın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte bu büyük başarıdır.” (Tevbe Suresi; 72. Ayeti Meali)

1. Kanun

Çocuklarımıza anlattığımız Yusuf aleyhisselâmın, Yakup aleyhisselâmın hikayelerini büyüklerin hikayelerine dönüştürelim. Aslında bu hayatın sırları bu 25 peygamberin hayatında gizli. Müslümanlar olarak bu 25 peygamberin hayatından hayatı kurtarmanın 25 formülünü çıkaralım artık! 

2. Kanun

Ömürlerin Allah’ın elinde olup olmadığına olan inancımıza bir bakalım. Gerçekten ömrü Allah verip istediği zaman alabiliyor mu yoksa antibiyotikle biraz daha uzatabilir miyiz?

3. Kanun

Kitabımız Kur’an; “İnnellahe meassabirin/Allah sabredenlerle beraberdir.” diyor. Allah bizimle beraber mi değil mi bunu da bir sorgulayalım. Allah bizimle beraberse dünya niye bize dar geliyor?

4. Kanun

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki; sizi bunaltan, dara düşüren pozisyonlarla karşılaştığınızda “La havle vela kuvvete illa billah/Allah’tan başka hiçbir güç yoktur.” deyin. Bununla cennetin hazinelerini yakalarsınız diyor.

5. Kanun

Tirmizi’nin rivayet ettiği bir hadisi şerif; “Oturup da keşke şu işi yapmasaydık deyip durmayın, böyle yaparak şeytanın eline anahtar vermiş olursunuz.”

Şeytan öyle kurnaz ki o gün sizi o zulme itmişti, bugün de o zulümle ezip duruyor. Keşke diyerek geçirdiğiniz vakti ibadetle geçirmenizi engellemek için yapıyor. Ne buyurmuştu Allah; “İnnel hasenat yüzhibnesseyyiat/İyilikler kötülükleri siler!”

6. Kanun

Dünyada yaşıyoruz. Adem aleyhisselâmın çocuklarıyız ve Adem çilenin babasıdır. Biz çileyi ve aile içi geçimsizliği Adem aleyhisselâmdan ve onun ilk çocuklarından aldık. Ama bir şeyi daha devraldık; Allah kendisine sığınan kulunu yalnız bırakmıyor.

Kaynaklar

| Nureddin Yıldız’ın, “İnsan Dertsiz Olur Mu?” adlı sohbetinden alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>