Mutluluğun 6 Kanunu


0

Bismillah.

Mutluluk her insanın isteyeceği bir ruh halidir. Fakat imtihan dünyasında olmamızın bir sonucu olarak mutlu olamadığımız, sıkıntılı zamanlarımız mutlaka olmaktadır. Bizler de bir Müslüman olarak bu sıkıntılı süreçlerimizi bir fırsata çevirip hem imtihanlarımızdan Allahu Teala’nın rızasını kazanmış bir şekilde geçmek hem de her anımızı mutlu geçirmek için bazı düşüncelerimizi değiştirmemiz, geliştirmemiz gerekmektedir.  İşte uyulduğunda faydalı olmasını Rabbimizden niyaz ettiğimiz mutluluğun 6 kanunu: 

Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, ebedî olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde çok güzel köşkler va’detti. Allah’ın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte bu büyük başarıdır.” (Tevbe Suresi; 72. Ayeti Meali)

1. Kanun

Çocuklarımıza anlattığımız Yusuf aleyhisselâmın, Yakup aleyhisselâmın hikayelerini büyüklerin hikayelerine dönüştürelim. Aslında bu hayatın sırları bu 25 peygamberin hayatında gizli. Müslümanlar olarak bu 25 peygamberin hayatından hayatı kurtarmanın 25 formülünü çıkaralım artık! 

2. Kanun

Ömürlerin Allah’ın elinde olup olmadığına olan inancımıza bir bakalım. Gerçekten ömrü Allah verip istediği zaman alabiliyor mu yoksa antibiyotikle biraz daha uzatabilir miyiz?

3. Kanun

Kitabımız Kur’an; “İnnellahe meassabirin/Allah sabredenlerle beraberdir.” diyor. Allah bizimle beraber mi değil mi bunu da bir sorgulayalım. Allah bizimle beraberse dünya niye bize dar geliyor?

4. Kanun

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki; sizi bunaltan, dara düşüren pozisyonlarla karşılaştığınızda “La havle vela kuvvete illa billah/Allah’tan başka hiçbir güç yoktur.” deyin. Bununla cennetin hazinelerini yakalarsınız diyor.

5. Kanun

Tirmizi’nin rivayet ettiği bir hadisi şerif; “Oturup da keşke şu işi yapmasaydık deyip durmayın, böyle yaparak şeytanın eline anahtar vermiş olursunuz.”

Şeytan öyle kurnaz ki o gün sizi o zulme itmişti, bugün de o zulümle ezip duruyor. Keşke diyerek geçirdiğiniz vakti ibadetle geçirmenizi engellemek için yapıyor. Ne buyurmuştu Allah; “İnnel hasenat yüzhibnesseyyiat/İyilikler kötülükleri siler!”

6. Kanun

Dünyada yaşıyoruz. Adem aleyhisselâmın çocuklarıyız ve Adem çilenin babasıdır. Biz çileyi ve aile içi geçimsizliği Adem aleyhisselâmdan ve onun ilk çocuklarından aldık. Ama bir şeyi daha devraldık; Allah kendisine sığınan kulunu yalnız bırakmıyor.

Kaynaklar

| Nureddin Yıldız’ın, “İnsan Dertsiz Olur Mu?” adlı sohbetinden alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı