Müslümanları Oyalayan 3 Faktör


0

Allah’ımıza sonsuz hamd ve senalar, Peygamberlik zincirinin en son halkası Hz. Muhammed Mustafa’ya sonsuz salat ve selamlar olsun

Kuran-ı Kerim zaman ve mekan gözetmeksizin, insanı Rabbinden alıkoyan şeylerin önemini belirterek şöyle seslenir: “Ey insan! Ihsanı bol Rabbine karşı seni ne aldattı”? (İnfitar-6)

Şüphesiz oyalanmalar insandan insana çeşitlilikler gösterebilir. Ancak oyalanmaların merkez üssünün dünya yerinin olduğunu hiç bir vakit unutmamalıyız. Hz Ali (ra) diyor’ ki; “Ey Dünya! Bana ilişme. Git başkasını aldat.” Şeytana, insanları oyalama ve aldatma izni tüm gerçekliği ile dururken, insanlar için dünyamız nasıl olurda oyalanma yeri olmasın? Onun işi, Müslümanları, alimleri, kafirleri, münafıkları dünya yaşantısının süsleri ile kandırıp oyalamaktır. 

Sizin için müslümanları en çok oylayan meseleleri genelleyip 3 başlıkta değerlendirdik, düşmanı hatırlamakta fayda var.

1. Haramlar

Öncelikle haram, Allah celle celalühü Kuran-ı Kerim’de ve Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem‘in sünnetinde yasakladığı insan toplumuna aykırı davranışlar ve pratiklerdir. Mesela; faiz, kumar, zina, alkol kullanımı, yalan konuşmak, hırsızlık gibi. Müslümanların bu tür haramlara bulaşması elbette düşünülemez ancak, ahir zamanın getirdiği türlü fuhuş materyalleri ne yazık ki Müslümanları’da bu tür eylemler içine sokarak, Allah ile kul arasındaki bağı koparabiliyor. Haramların dünyasında Allah’a kul olmayı becerebilmek ve buna gayret etmek şüphesiz Müslümanın hayatında ilk gayesi olmalıdır. Son model bir araba alma hevesi, dünya yaşantısının oyalaması, başarılı olma isteği, Müslüman kimliğinizden taviz vermenize sebep olmamalıdır. Bu istekler kişiyi büyük günahlardan olan faiz belasına bulaştırıp oyalamamalıdır. Yine nefsi isteklerinin peşinden gidip gayri meşru yöntemler ile kadın erkekle, erkek kadınla ilişki kurmamalıdır. Zamanın bir çoğunu arkadaş ortamlarında daha çok kafa dağıtma olarak tanımlanan ve oyalanmanın belki de en şiddetlisi olan alkol ve aşırı zaman tüketimine dikkat etmeli. Bu  ve bunun gibi önemli olan ve Allah’ın gazabını gerektirecek oyalanmalara dikkat edilmesi gereken bir zamanda yaşıyoruz.

2. Faydasız Bilgi

Bilgi, Allah’ı ahireti, gönderilenleri bilmektir. Öğrenilen doğru ve toplum yararına olan bilgileri aktarabilmektir. Bilgi “emri bil maruf nehyi anil münker” demektir. Haramlara karşı insanları uyarmak onları Allah’ a ve İman’a çağırmak bilgiye tabidir. Bilgi olmadan bunun becerebilmesi neredeyse mümkün değildir. Ancak hangi bilgi? İnsan beyni fıtrat gereği duyduğu her bilgiyi depolayabilen ve daha sonra kullanabilen bir sistemle yaratılmıştır. Günümüzde Müslümanlardanım diyen insanların, Allah ve Ahiret bilgisinin yerini, futbol takımlarının oyuncularının ismi, yarışma programlarının yayınlandığı tarih ve saati, günlük konuşmalarda hiç bir işe yaramayacak bilgiler almıştır. Müslümanın dünya misyonunda yer alan “yeni bir dünya, İslamca bir dünya” kurma görevinin yitirildiği son zamanlarda, İslami ilim ve bilgilere rağbete ihtiyaç vardır. Bunun için faydasız bilgilerin oyaladığı dünya yaşamından bir an olsun soyutlanıp, varış yeri Ahiret olanların, daha sağlıklı düzeyde dünya kurmak için çalışmalar yapması, düşünmesi ve kendi geliştirmek için faydalı ilim öğrenmesi-öğretmesi gerekmektedir.

3. Politik Sürtüşmeler ve Bunun Hiç Bitmeyişi

Politika, devlet işlerini yürütme sanatında kullanılan özel görüş ve düşüncelerdir. Tanımında şahsi görüş ve beyanların vurgusu yapılan politika, özel görüşlerin ve beyanların olması hasebi ile münazaraya her daim meyli olan bir yapıdır. Müslüman kimse, dünya ve devlet idaresi ile yönetim materyallerini nasıl olması gerektiği hakkında tabi ki görüş beyan eder, ancak bu görüş beyanı onu, Allah’ ın yolundan aldığı müddetçe politika Müslüman için oyalanmadan başka bir şey değildir. 

Dünya’ da Allah celle celalühü nizamının kurulması elbette bir gayrete tabidir, ancak bu gayretin sonucu bizi heva ve isteklerimize götürüyorsa, kendimizi Allah yolunda olduğumuzu sanarak oyalıyoruz demektir. Müslümanın sürekli haber izlemesi, dünyada olup biten her şeyi merak etmesi ve takip etmesi onu, Allah’ın yolunda oyalamaktan başka bir şey yapmayacaktır. 

Hassas kalplere sahip olan Müslümanların, türlü işkencelere maruz kalanları, haksızlıkları, adaletsizlikleri sürekli görmesi ve bir şey yapamaması onun ruhsal dengesini bozacak ve Allah ile olan bağlantısını sarsacaktır. Bu tür haberlerin ve vahşi görüntülerin daima takibinde olup bitenler bir süre sonra normal gelmeye başlayacak ya da kişinin gerçeklik algısı bozulacak. Akşam haberlerde izlediği politik sürtüşmelerin aynısını sabah haberlerde izleyen Müslüman, Allah yolunda harcaması gereken nefesini, vaktini ona fayda vermeyecek işlerle yazık ettiğini ve bunun hesabının sorulacağını bilmelidir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı