Müslümanlardan En Popüler Özürler


0

Ne zaman şiddet olaylarında bir artış yaşansa medya bu olayları bir şekilde Müslümanlarla ilişkilendirmeye çalışıyor. İslamofobi hızla yayılan zararlı bir virüs gibi bilgisiz kalmış zihinlere sızarak insanlarda korku, şüphe ve paranoyaya sebep oluyor. Bu gerçekten ciddi bir problem çünkü Müslümanlara karşı provoke edici nefret söylemleri tüm sosyal medya sitelerini kaplamakta.

Sosyal medyadaki en iyi (ve en komik) hareketlerden biriyse Twitter’daki #MuslimApologies (MüslümanlardanÖzürler) etiketiydi. Çoğu Müslüman kendilerini ve dinleri korumaya çalışmaktan ve sürekli olarak İŞİD, El-Kaide gibi ekstremist grupların tüm Müslümanları temsil etmediğini kanıtlamak zorunda bırakılmaktan çok yoruldu. Bu yüzden de bu sefer her terörist saldırısından sonra beklenin aksine davranarak alaycı bir tutum sergilemeyi seçtiler. #MuslimApologies etiketinin ortaya çıkışı böyle gelişmişti. İşte o etiket altında paylaşılanlardan bazıları…

1.Kameralar için özür dileriz. Hayır hayır, gerçekten özür dileriz. Eğer İbn-i Heysem onların selfie çekmek için kullanılacağını bilseydi asla icat etmezdi. #MuslimApologies.

İşte bu özrün gerçekten çok samimi olduğunu düşünüyorum. Ördek suratlı pozları ve yarım selfieleri düşününce… Evet, İbn-i Heysem Arap bir filozof, bilim adamı, gökbilimci, matematikçi ve yazardı. Yalnızca kamerayı (sizin çok hoş ‘potrelerinizi’ çeken şu aleti) icat etmekle kalmadı, o aynı zamanda bilimsel yöntemi geliştiren bilim adamıydı!

Ibn-i Heysem

2. Sakalın bu kadar popüler ve şık olduğu, ve tüm erkekler Müslüman gibi göründüğü için özür dilerim. #MuslimApologies.

Sakal bırakmak Müslüman bir erkek için sünnettir ve Müslüman erkekler bu geleneği sürdürmekten son derece hoşnutturlar. Allah’ın Peygamberleri ve evliya kulları hep sakal bırakmışlardır, biz Müslümanların rol modeli oldukları için de onların yolundan gitmekteyiz.

3800575_3340428-tsrmw120_l

“Hadi sakal bırakalım!”

3. Kadınlara eğitim hakkını çok erken tanıdığımız için özür dilerim. #MuslimApologies.

Onun adı Fatima Muhammed el-Fihri. Zengin bir işadamının kızıydı ve 859 yılında Fas’ta bir cami ve medrese yaptırdı. Bu medrese (üniversite) zamanla bu tarz kurumlar arasındaki en göze çarpan oldu. Aslına bakarsanız, bugün hâlâ (1963’ten beri) Kaureen Üniversitesi olarak, dünyanın en eski üniversitesi olarak da diyebiliriz, kullanılıyor.

Özgüven üzerine okumalar yapın

4. Her yıl yıllık birikimimin kırkta birini hayır işlerine ayırdığım için özür dilerim. #MuslimApologies.

Tüm Müslümanlarıın bildiği üzere zekat vermek İslam’ın beş şartından biridir. Her bir Müslüman için kişisel bir sorumluluk olan zekat, ekonomik sıkıntıların azaltır ve zengin ile fakir arasındaki eşitsizliği dengeler. Zekatın önemi Kuran’da defalarca vurgulanmıştır. Eşitlik, sorumluluk, hayırseverlik, merhamet… Nasıl olur da “şiddet dini” diyebilirsiniz İslam’a?

11

5. Trene bindiğim zaman Batman gibi göründüğüm için özür dilerim. Ve oğlunuza Batman'in toplu taşıma kullandığını düşündürdüğüm için de özür dilerim. #MuslimApologies.

Bayanlar, bugünlerde sıkça kullanılan uzun yarasa kol tarzı giysileri bilirsiniz. Hz. Musa’nın asasını çarpıp ikiye böldüğü zaman oluşan Kızıl Deniz’in dalgaları gibi kollarınınızın altından dalgalanan metrelerce fazladan kumaş… Tasarımcılar Marvel kahramanın aniden ortaya çıkıp günü kurtarması için mükkemel bir görüntü oluşturmuşlar sanki. Sanırım hepimiz kendimizce birer kahramanız.

batman

6. Sular içinde kalmış ayaklarımız için de özür dileriz. #MuslimApologies.

Umumi bir tuvalette abdest alırken içeri giren bir gayrimüslim ve hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiren o garip an… Duyarlı bir müslüman abdest almaya ara verip karşısındakine namaz kılmak için öncesinde abdest alarak temizlenmesinin gerektiğini anlatır, fakat müslümanlar çoğu zaman ayakkabılarını kapıp utançla ortadan kayboluyorlar.

abdest

7. Cuma namazları sırasında 45 dakika boyunca sokaklarınızı tıkayan araçlar için gerçekten ama gerçekten özür dilerim. #MuslimApologies.

Bu özür Müslümanlar için mi yoksa gayrimüslimler için mi? Çünkü trafik ve park sıkıntısı çekip ardından da ayrılmak için yer arayanın da bizler olduğumuza inanıyorum. Ayrıca yan yollarda da manevra yapacak yer olduğunu sanmıyorum, dolayısıyla bu özür tüm şehir için.

cami önü trafiği

8. Bütün cümlelerimin ortasında “Maşallah, İnşallah ve Elhamdülillah” demeye meyilli olduğum için özür dilerim. #MuslimApologies.

Bu değiştirmesi zor bi alışkanlık. Müslüman aileler küçük yaşlardan itibaren çocukluklarına cümlelerinin içinde bü üç kelimeyi kullanmalarını öğretirler. Sonradan Müslüman olanlar da bu kelimeleri cümlelerine dahil etmeye hemen alışırlar ve sonuç olarak hepimiz gayrimüslimlerin önünde de bir nevi Arapça konuşmaya başlarız. Bir profesorle konuşma şöyle gerçekleşebilir: “Evet, inşaAllah sınavlarım için hazırım. Elhamdülillah dün çalışmalarımı bitirdim ve denememi bir gecede tamamladım, maşaAllah çok zekiyim.”

1503867_1510211212578827_9069155406435730371_n

9. Allah ile günde en az beş defa özel bir görüşme içinde olduğum için özür dilerim. #MuslimApologies.

Bizi diğer dinlerden ayıran şey Rabbimize fiziksel olarak ibadet etmek için zaman ayrırmamızdır. O’nunla konuşmak için, O’nu hatırlamak için, O’na yalvarmak için… Gök ve yer ancak O’na aittir, ve bizim dönüşümüz O’na olacaktır. İnna lillahi ve inna ileyhi raci’un.

secdede dua


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı