Müslümanlar Uzaylılara İnanır Mı?


0

Hiç düşündünüz mü : “Acaba bu koca evrende yalnız mıyız?”

Haberlerde UFO (tanımlanamayan uçan obje) görüldüğüne dair çıkan haberleri izlediğimizde hepimizin aklına benzer sorular geliyordur muhtemelen: Uzaylılar var mıdır? Acaba dinimizde bunun hükmü nedir? Biz Müslümanlar uzaylılara inanır mıyız? İnanmamız gerekir mi? 

Bakalım bu konu hakkında Dr. Yasir Qadhi ne diyor 🙂 

Uzaylılar Var Mıdır?

Komik gibi görünse de aslında bu çok önemli ve ciddi bir soru. Aslında ‘uzaylılar’ diyerek bu soruyu daraltmamamız gerekir. Bu sorunun doğru şekli: “Allah başka varlıklar yaratmış mıdır?” ya da “Allah sadece bizi mi yarattı?” olacaktır.  

Siz daha fazla merak etmeden cevabı söyleyelim: Bizden başka varlıkların olup olmadığını bu dünyadayken hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Muhtemelen bu dünyadan sonrakinde de bilsek bile ilgilenir miyiz bilemiyorum 🙂

Ama İbni Teymiye gibi bazı alimler, Allah azze ve celle başka yaşam biçimlerini de yarattığını savunmuşlardır.  Hatta bu yaratılışın Allah’ın El-Hallâk isminin bir tecellisi olduğunu söylemişlerdir. El-Hallâk: sürekli ve mükemmel bir şekilde yaratıp duran anlamına gelmektedir. 

Bu dünyada sadece biz olduğumuz ve bizden sonra da hayatın biteceği anlayışı (hâşâ) Allah’ın sürekli yaratmadığı anlamına gelir ve bu da Allah’ın haşmetini azaltır der İbn-i Teymiyye ve Allah’ın sürekli yarattığını ve sonsuza kadar yaratmaya da devam edeceğini söyler. Bizim bildiğimiz sadece bizim dünyamız. Bu dünyanın bir başlangıcı olmuştur ve Kıyamet gününde sonu olacaktır. Bu bize düşen paydır. Başkaları da var: bizden önce olmuştur ve sonrasında olacaktır. Aynı anda hiç olmuş mudur, İbn-i Teymiyye bunun hakkında bir şey söylememiştir. Sadece Allah’ın her zaman yarattığı meselesi üzerinde durmuştur.  

 Ama başka dünyaların ya da canlıların bizimle aynı anda olmaları hususunda bir olumsuzlama yoktur. Hatta bu hususu destekleyen kanıtların olması da muhtemeldir. Lütfen beni yanlış anlamayın. Dr. Yasir Qadhi uzaylıların olduğunu söylüyor diye Tweet’ler atmayın Dikkat!  Kuran bizden başka varlıkların olduğunu (önce, sonra ya da eş zamanlı Kuran bu hususta hiçbir şey söylemiyor) destekliyor olabilir.  Desteklemiyor da olabilir. 

 Peki desteklediği yönündeki kanıtlar nelerdir?

1) Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yarattı. (Nahl Suresi, 8. Ayet)

Bilmediğiniz ve bilemeyeceğiniz şeyleri yarattı. Hiç bilemeyeceğiniz şeyler yarattı. Bilemeyeceğimiz şeylerden kasıt bizim göremeyeceğimiz şeylerdir. Her gün yeni varlık türleri keşfediyoruz evet ama Allah bundan bahsetmiyor. Bu başka bir şey.

2) Gökleri, yeri ve bu ikisi içinde yaydığı canlıları yaratması, O'nun varlığının delillerindendir. O, dilediği zaman, onları bir araya getirmeye de gücü yetendir. (Şura Suresi, 29. Ayet)

Sadece yeryüzünde değil aynı zamanda göklerde… Göklerden kasıt sadece bizimki değil. Allah ayette diyor ki ‘bu ikisi içinde yaydığı canlıları yaratmıştır.’  Ve istediğinde onları bir araya getirmeye de gücü yeter. 

Büyük çoğunluğa göre bu cümlede anlatılanı kıyamet günü olarak algılayabiliriz, ya da Allah isteseydi yarattığı bütün varlıkları bir araya getirebilirdi. İkisi de dil bilimsel olarak mümkündür.

Farklı kanıtlar da var fakat ben bir tanesini daha söyleyip bırakacağım. Bence (Allahualem) en güçlü kanıt başka varlıkların da olması yönünde. Tabii ki Allah Alim’dir. Her şeyi en iyi bilendir. Bizler bilemeyiz.

3) Andolsun, biz Ademoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık. (İsra Suresi, 70. Ayet)

Allah bu ayette biz insanları yaratılanların birçoğundan üstün kıldığını söylüyor. Zıt açıdan baktığımızda ise aynı zamanda bazılarını ise bizden üstün kıldığını belirtiyor da diyebiliriz. Bu ayete göre üst bir kademedeyiz ama en üstte değil. (Tekrar söylüyorum. Bunların hepsi bir ihtimal. Kesin diye bir şey söylemiyorum.) 

Bizim yaşadığımız dünyada yaratılış olarak piramidin tepesinde kim var? Biz insanlar varız. Sonrasında melekler ve cinler… Yine de Allah İsra Suresinde onları (insanları) yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık diyor, ama hepsinden değil.

Özetleyecek olursak Kuran-ı Kerim açık bir şekilde bizden önce veya sonra başka varlıkların olduğunu belirtmez.  Ama olmadığını varsaymak da Allah’ın haşmetini azaltır ki bizler sadece Allah’ın yarattığı sonsuz şeyden bir tanesiyiz.  AllahuAlem.

Kaynaklar

“Do Muslims Believe in Aliens? ~ Dr. Yasir Qadhi” sohbetinden çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir