Müslüman Ülkelerde Erkeklerin Kadınlar İçin Yapabileceği 9 Şey


0

İslam’da kadın hakları bir ‘kadın sorunu’ değil; tüm Müslümanların ortak meselesidir. Müslümanlar sürekli İslam’ı bir hayat nizamı olarak izah ederler ve bu nizam, içinde kadınlara nasıl muamele edileceğini de barındırır.

Bu yüzdendir ki Müslüman erkekler, Müslüman ülkelerde kadın hakları için verilen savaşta ‘düşman’ konumunda değildirler. Bilakis, onlar Müslüman kadınların bir tercih olarak değil zorunluluk olarak adaleti savunan ve Kur’an ve Sünnet çerçevesinde kadın haklarına destek çıkan kardeşleridir.

Müslüman ülkede yaşayan bir erkek olarak yapabileceğiniz pratik şeyler vardır. Bunlar fazla vaktinizi almayacak ama bu küçük adımlar inşaAllah (Allah’ın izniyle) sadece kadınlar için değil herkes için adaletin olduğu bir toplumun yolunu açacaktır.

1. Kendi Davranışlarınızı Yoklayın

Evinizden başlayın. Annenize nasıl davranıyorsunuz? Ya da küçük kız kardeşinize? Kıymet verdiğiniz ve İslam’ın da ilgilenmenizi gerekli kıldığını aile bireyleri gibi mi? Dürüst ve eleştirel olun.

Kendi Davranışlarını Yoklayın

2. Kur’an ve Sünnet’in Kadınlarla İlgili Neler Söylediğini Öğrenin

Eğer Müslüman bir toplumda yaşıyorsak, orada ‘İslami’ süsü verilen her şeyin aslında öyle olduğunu farz ederiz. Bu her zaman doğru değildir. Kadınlara karşı tutum bu hususta verilebilecek en bariz örnektir.

İslam’da kadın haklarına dair daha fazla okuyup öğrenme planı yapın. Güvenilir kitaplara ve âlimlere başvurduğunuzdan emin olun. Eğer bir âlim yahut kitap kadınlarla ilgili şeyler söylüyorsa, bunun Kur’an ve Sünnet’te delili olduğundan emin olun. Ayrıca danıştığınız âlimin İslami ilminin müdellel (temelleri sağlam) olduğundan, kendisinin saygın bir İslami kuruluşta çalışmış (veya çalışıyor) olduğundan ve kendi ailesindeki kadınlara da hürmet ve özenle muamele ettiğinden emin olun.

Kur'an ve Sünnetin Kadınlarla İlgili Neler Söylediğini Öğrenin

3. Peygamberimiz Hz. Muhammed(sallallahu aleyhi vesellem)’in Kadın Sahabeleriyle İlgili Okuyun

Hz. Hatice, Hz. Aişe, Hz. Hafsa, Hz. Ümmü Seleme, Hz Sümeyye binti Habbat, Hz. Nüseybe binti Ka’b, Hz. Ümmü Süleym(Rümeysa) (Allah onlardan razı olsun) ve diğer kadın sahabelerin hayatıyla ilgili okuma yapmak, kadınların İslam için mücadelenin ilk yıllarında ne denli rol sahibi olduklarını görmenizi sağlayacak. Kadınların da erkekler gibi Allah yolunda nice fedakârlık yaptığını nice mücadeleler verdiğini görünce minnettarlığınız artacak.

3. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Kadın Sahabeleriyle İlgili Okuyun

4. Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Olumsuz tutum, huy ve alışkanlıkları değiştirmek zor olsa da imkânsız değildir; günlük olarak sarf edeceğiniz bilinçli bir çaba gerektirir bu. Dua edin ve olumsuz olanı değiştirmeye çalışmayı sürdürün. Öyle ki artık kendiliğinden olmaya başlasın. Kur’an ve Sünnet’in kadınlara bakışıyla bağdaşmayan bir şey düşünürseniz veya söyleyecek olursanız, tamamlamadan evvel durun ve kendinize şu soruyu sorun: ”Ben mi haklıyım, Allah (c.c) mı?”

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

5. Kadın Karşıtı ‘’Adam’’ Muhabbetlerine İtiraz Edin

İşte bu zor kısım; erkek akraba ve arkadaşlarınıza yanlış tutumlarını düzeltmelerinde yardımcı olmak. Ahbaplarınızı kadınlarla ilgili münasebetsiz laflar ederken veyahut açık saçık konuşurken (ki buna zaten İslamiyet’te izin yoktur) yakalarsanız, sesinizi çıkarın. Zor olabilir; fakat zekâ ve tatlı dil bu hususta kilit noktadır. Bunun size artı bir yararı ise, kadınlarla ilgili düzeltmiş olduğunuz görüşlerinizi pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

Kadın Karşıtı Muhabbetlere İtiraz Edin

6. Kadınların Okur-Yazarlığına ve İslami Yaşantısına Arka Çıkın

Müslüman ülkelerde okuma-yazma bilmeyen kadın oranının yüksek olması sadece kabul edilemez değil, ayrıca İslam dışıdır da. Kadınlara okuma yazmayı öğretmek onları İslam’dan yüz çevirmeye sevk etmez(ne yazık ki bazı insanlar hala buna inanıyor). Aksine, okuma- yazma bilen, İslam odaklı hayat süren bir kadın ailesi ve ümmet için çok büyük bir servettir.

Kadınların okur-yazarlığına ve İslami yaşantısına, ailenizdeki kadın fertlerin yine kadın olan özel hocalarla, öğretmenlerle ve okuma yazmanın yanı sıra en azından İslam’ın temellerinin(Kur’an okuma, siyer, fıkıh vb.) de öğretildiği kurslarla erişime geçmelerini sağlayarak evlerinizden bile destek olabilirsiniz. Ayrıca, evinizde hatrı sayılır İslami kitaplar ihtiva eden tüm aile fertlerinin yararına olacak bir kütüphane tedarik edin.

6. Kadınların Okur-Yazarlığına ve İslami Yaşantısına Arka Çıkın

7. Kadınları Övün

Bu küçük bir adım olsa da sonuçları azımsanamaz. Kadınların ve ‘’geleneksel’’ ev işlerinin ya göz ardı edildiği ya da yeterince takdir edilmediği toplumlarda kadınları yaptıklarından dolayı övmek, onlara ev halkı ve toplum hayatının devamı için kıymetli bireyler olduklarını hatırlatmanın bir yoludur. Yaptıkları işler boşuna değil; bu dünya ve ilerisinde mükâfatlandırılacaklar inşaAllah. Bu olumlu bakış açısının üstünde çokça durmak gerekir.

Kadınları Övün

8. Kız Çocuklarınıza Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’in de Yapmış Olduğu Gibi Muamele Edin

Peygamberimiz kız çocuklarına asla vurmadı, onlara hakaret etmedi ya da onları aşağılamadı. Kızları onun hayatta kalan yegâne çocuklarıydı; bebeklik döneminden sonra hayatta kalan hiçbir oğlu yoktu. Bu, insanların kız çocuklarını diri diri toprağa gömdükleri, kızları ve kadınları hor gördükleri bir zamanda böyleydi üstelik.

Günümüz babaları için can alıcı bir örnek bu.  Üzerinde bir düşünün. Ailenizin soyunu devam ettirecek birinin varlığı hususunda üzerinizde fazlaca baskı varken erkek çocukları kız çocuklara tercih etmemek çok zor gelebilir mesela. Fakat peygamberimizi hatırlayın ve din günü geldiğinde soyadınızın Allah için hiçbir fark yaratmayacağını unutmayın; O’nun için önemli olan inancınız ve amellerinizdir.

Kız Çocuklarınıza Peygamber Hz. Muhammed’in de Yapmış Olduğu Gibi Muamele Edin

9. Yetkinizi Kullanın

Eğer yetkili bir konumdaysanız, bunu kadınlara karşı takınılan İslam dışı tavırla mücadele etmek için kullanmayı deneyin. Niçin gazetelerde bu hususta mektuplar veya makaleler yazmayasınız? Niçin işyerinizde İslam’da kadın hakları üzerine seminerler vermeyesiniz?

Yetkinizi Kullanın

Kaynak: soundvision.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir