Aile, İslam, Liste, Tefekkür

Müslüman Kadın’ın 6 Özelliği

İnsanlar hayatta başkaları tarafından saygı ve değer görmek ister. Fakat bu her zaman böyle olmaz. Kimi zaman güvendiğimiz kişiler tarafından hayal kırıklığına uğrarız, sevdiğimiz kişiler tarafından desteklenmeyiz.

Bizi doğduğumuz andan itibaren hiçbir zaman yalnız bırakmayan, ne zaman düşsek, kalktığımızda bizleri tekrardan kabul eden Rabbimiz ise bizlere sahip olmamız gereken en güzel değeri de verendir. Rabbimizin kadınlara verdiği değeri anlayamadığımız için, başka yerlere koşup kendimizi oralarda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Oysa bizi biz yapan sahip olduğumuz İslam kimliğimizdir. Bu kimlik dışında aldığımız her tanım, üzerimize oturmayacaktır. Bu yazımızda İslam dininin kadına verdiği değerle Müslüman Kadın nasıl olur, sorusuna birkaç madde ile cevap vermeye çalıştık. 

1. Önceliği Allaha Olan Kulluğudur

Allah’a iman meselesi cinsiyet farkı gözetmez. Kadın erkek hepimiz Rabbimizin bizlere yarışın diye gösterdiği Cennet için çalışmak zorundayız. Bunun bilincinde olan bir kadın, öncelikli görevinin Allah’a kul olmak olduğunu bilir. Evlilik, anne olmak gibi kavramlar dinimiz İslam’da çok önemli bir yerde olsa da ilk görevimiz Allah’a olan kulluğumuzdur. Allah’a gerektiği gibi kul olamayan kadın, Allah ile arası iyi olmayan kadın yarının mücahitlerini de yetiştiremeyecektir.

2. Amacı Allahı Razı Etmektir

Müslüman kadın, emsallerinin çizdiği yolda değil de Allah’ın çizdiği yolda yürümeye çalışır. Toplum baskısına yenik düşmez. Önceliği, toplumun razı olması değil Allah’ın razı olmasıdır. 

3. Örneklerini Kuran Belirlemiştir

Rol model alacağı kişiler bellidir. Tahrim Suresinde Rabbimizin bizlere örnek olarak gösterdiği Meryem ve Asiye annelerimiz, bizlere örnek olarak yeter. Yetmeseydi Allah bu iki kadını örnek gösterir miydi?

4. Dostu Allahtır

Farzlarda eksiklik göstermez, tavizsizdir. Nafileler konusunda da yarışır. Bilir ki Allah’a daha yakın olabilmek için tavizsiz bir hayatın yanında nafilelerle de yarışmak vardır.

5. Büyük Düşünür

Hayali ev, araba, güzel bir mobilya olan kadın, maalesef küçük düşünen bir kadındır. Mutluluğun güzel bir koltuk takımı almaktan geçtiğini düşünmek de küçük hedefli insanların düşüncesidir. Müslüman kadın, toplumun ona biçtiği rolden uzaktır. Onun hedefi Cennet’tir. ‘Ben yapamam ki, benim bir ilmim de yok, böyle küçük geldik küçük gideriz.’ diye düşünmez. Mobilyaya bağlı bir hayatı kabul etmez. Gelip geçici olan işlere ebedi değer vermez.

6. Rabbinden Memnundur

Başına ne gelirle gelsin, hepsinin Allah’tan geldiğini bilir. Allah ile arasında bir sıkıntı yoktur. Başına gelen işleri büyük küçük olarak görmekten ziyade nasıl kazançlı çıkarım diye düşünür. Başına gelen imtihanlara şikâyet etmez. Sabır ve namazla Allah’tan yardım diler. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Gercekten etkilendim seni kutluyorum saliha olma yolundasin allah bu güzel düßünmeleri.ni daim kilsin yolun acik bahtin güzel olur inssallah sevgili kìzìm.

  2. 2

    Bu meziyeti taşiyan kadının eli öpumezmi boyle saliha bir kadini rabbim her kuluna nasip etsin amin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>