Liste

Müslüman Hanımların Başucunda Olması Gereken 10 Kitap

“Cehaletin en büyük korkusu kadındır çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir.” düsturunca, gençliğini ve en güzel vakitlerini okumaya, kendini yetiştirmeye yöneltmiş hanımlara tavsiye niteliğinde sunduğumuz 10 kitap.. Not: Bu liste ciltli nitelik taşıyan tefsir,hadis, fıkıh eserleri gibi geniş kitaplar hariç tutularak hazırlanmıştır.

1)Nureddin Yıldız-Mücahide Kadın

mücahide-kadın
Tam anlamıyla mümin kimliğinin içini doldurmak isteyen, “Kadın olarak benim bu dindeki yerim nedir? Görevlerim nelerdir? İslam bana nasıl bir değer veriyor?” sorularının cevabını merak eden ve günümüz yaşantısında kadının konumunu öğrenmek isteyen hanımların mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir “Mücahide Kadın.” Nureddin Yıldız’ın üslubuyla su gibi akacak bu kitabı bir defa okumakla yetinmeyeceksiniz 🙂

2)Prof. Dr. Kemal Yıldız-Hanımların Özel Halleri

hanımların-özel-halleri
Kadınların özel halleriyle ilgili akıllarına takılan birçok konuyu genişçe ele alan, sade bir dille yazılmış bu kitap her hanımın elinin altında bulunması gereken kitaplardan. Özellikle sormaya çekinilen ama işin içinden çıkılamayan durumlar için sizi aydınlatacak bir eser.

3)Nuriye Çeleğen-Neden Örtünüyorum

neden-örtünüyorum
Başında taşıdığının bir bez parçasından ziyade ne manalar ihtiva ettiğini bilmek isteyen, Rabb’i neden böyle bir görev için onu seçti, örtünmekle elime ne geçecek diye düşünen, kısacası örtüyü sevdiren ve tesettürlü her hanımın okuması gereken bir kitap.

4)Prof. Dr. M. Ali Haşimi-Kur'an ve Sünnet'e Göre Müslüman Kadının Şahsiyeti

müslüman-kadının-şahsiyeti
İlim meraklısı, şuurlu bir Müslüman kadının gerçek şahsiyetini öğretecek nitelikle harika bir eser.
“…O halde şuurlu müslüman kadın,Allah’ın yolundan ve ona itaatten uzaklaşmış,çağdaş toplumların kendileriyle dolu olduğu giyinik-çıplak kadınlardan değildir.Bilâkis Rasûlullah’ın (s.a.) o açık saçık,azgın,sapıtmış,fesatçı kadınları anlatırken çizdiği korkunç suretten dolayı müslüman kadın korkuyla titrer.”

5)Cüneyt Gezer -Göz Zinasını Bıraktıran Kitap

göz-zinasını-bıraktıran-kitap
“..Mü’min kadınlara da söyle; gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar; ırzlarını korusunlar.” (Nur,31) ayetini işiten, fitne ve fesatlarla dolu sokağa çıktığında, evinde otururken dahi bir tık öteye kadar gelebilen haramlara karşı gözünü tertemiz kılmak isteyen mümine hanımlara tavsiye ettiğimiz bir kitap.

6)Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir -Mutlu Bir Yuva İçin

mutlu-bir-yuva-için
Yuvasını cennetten bir numune haline getirmek isteyen evli hanımların veya gelecekteki eşiyle saadetli bir evlilik hayali kuran Müslüman hanımlar bu kitabı mutlaka okumalılar. Davranışları değiştirecek, olması gereken eş, anne rolüne sizi hazırlayacak nitelikle bir eser

7)Dr. Aiz B. Abdillah El-Karni-Dünyanın En Mutlu Kadını

dünyanın-en-mutlu-kadını
“..Ey bacım! Bu kitabı oku. Çünkü bu kitapta muhkem âyetler, sahih hadisler, hakkı batıldan ayıran sözler, ilham kaynağı kıssalar, etkileyici beyitler, isabetli düşünceler ve ibretlik tecrübeler vardır. İçindeki hüzün kıvılcımlarını, keder kalıntılarını, korku ve endişelerini çıkarıp atman için bu kitabı oku…Bu kitap senin yanında bulunduğu zaman dünyevî hiçbir süse, içi boş ziynete, sahte görüntülere ve basit panltılara ihtiyacın olmayacaktır.”
Pembe sayfalarıyla hanımların ayrıca dikkatini çeken bu kitap alıntılardan anlaşılacağı üzere sizi bambaşka bir şekilde etkileyecek kitaplardan birini teşkil ediyor.

8)İmam Gazali-Dil Belası

dil-belasi
Ağzından dökülen sözlerin bir gün hesabını vereceği bilincini taşıyan ve gıybet, dedikodu gibi tatlı zehirleri hayatından çıkarmak isteyen hanımların yalnızca bir defa değil, tekrar tekrar okuyarak hayatına yerleştirmesi, elinin altında bulundurması gereken değerli bir eser.

9)Abdulfettah Ebu Gudde-İslam Alimlerinin Gözüyle Zamanın Kıymeti

zamanin-kiymeti
En kıymetli dakikalarını boş eğlencelerde, amaçsız uğraşlarda değil de Rabbinin yolunda ziynetlendirmek isteyen hanımlar herşeyden önce vaktini en güzel şekilde kullanmayı öğrenmeliler. Bunun için de çağımızın önde gelen hadisçilerinden biri olan Abdulfettah Ebu Gudde’nin bu eseri hızla akan hayatının geri kalanını verimli geçirmek isteyen hanımlara tavsiyemizdir.

10)Faruk Beşer-Hanımlara Özel Fetvalar

hanımlara-özel-fetvalar
Günlük hayattaki meseleleri ihtiva ettiği için klasik ilmihalin yanında bulundurulması fayda getiren, (estetik ameliyat, kadının ev içi kıyafeti, makyaj ve spor, kadın ve spor gibi) birçok güncel konuya açıklık getiren bir kitap.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 yorum var.

 1. 1

  Selamün aleyküm, Dünya’nın En Mutlu Kadını kitabının yazarı ‘Dr. Aiz B. Abdillah El-Karni’ vehhabi görüşüne sahipmiş lütfen tavsiyede bulunurken bu konulara dikkat edelim, önerileriniz için teşekkürler.

 2. 2

  Hayirli akşamlar. Ben Arapça Islamda Kadının Tesettürü hakkında bi kitap arıyorum bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz?

 3. 3

  Bediüzzaman Hazretlerinin “Hanımlar Rehberi” mutlaka listede olmalıydı. Tavsiye etmiş olayım…

 4. 5
 5. 6
 6. 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>