Davet ve Tebliğ, İslam, Liste

Müslüman Gençler İçin 12 Öğüt

Müslüman bir genç olarak neden arkadaşlarınızın Allah’a daha yakın olmalarına yardımcı olmanız gerekir?

Velhasıl, üstesinden gelmek için gayretleriniz var: Karşıt görüşlü hocalara neden ibadet ettiğinizi açıklamaya çalışma, başörtüsü ayrımcılığı, profesör İslam’a saldırdığında sınıfta karşılık verme, sakallarınızı uzattığınızdan dolayı delirdiğinizi düşünen ebeveynlerle baş etmek, ya da genç bir Müslüman olmanın gereklerini yerine getirmekten dolayı karşılaşılan diğer bütün sorunlar….

İslam, kat’iyen bireysel bir inanç demek değildir, seçilmiş bir kitle için de ayrılmamıştır. Müslümanlar, ister İslam’a yeni girmiş, aktivist ya da lider olmuş olsun İslam’ı yaymakla ve Müslüman bir genç olmanın gereklerini yerine getirmekle mükelleftir ve hayati bir role sahiptir.

Doğu Kanada’nın Kuzey Amerika Müslüman Gençliği (MYNA) eski danışmanı Sheema Khan, ”Allah onları hiç kimsenin bulunmadığı bir konuma getirdi.” diyor ve onların akranlarıyla iletişime geçmek için kolaylıklara, İslam hidayetinin sahip olduğu artıların ne olduğuna dair anlayışlara sahip olduklarını belirtiyor.

Cumalarını mescide gitmek yerine McDonald’s’ta harcayan çocukluk arkadaşınız ya da sözde Müslüman olan ve sadece; ”Müslümanların domuz eti yiyemediklerini” bilen sınıf arkadaşınız kimi dinleyecek?

Cevap açık: Sizi!

Panik yapmayın. İşte size bazı Müslümanların yaptığı ve onlardan alınan bazı öğütler:

1. Öğüt: Niyetinizde Samimi Olun

Yaptığımız bütün işler Allah rızası için yapılmalı. Bu, içerisinde bazı insanları Allah’a yakınlaştırmayı da bulundurur. Bunda kesinlikle kibir veya sizin bir öğretici olmanız ve diğerlerinin de bu mücadeleye girdiğiniz için şanslısınız diye düşünmesi gibi düşünceler bulunmamalı. Hidayet Allah’tandır. Dua edin, gayretinizde samimi olun ve unutmayın ki Allah isterse sizden de yüz çevirebilir. (Bundan Allah’a sığınırız.)

niyet

2. Öğüt: Öğütlerinizi Hayata Geçirin

Öğütlerinizi kendi hayatınıza geçirmemeniz yanlıştır. Genç olsun yaşlı olsun bunu bir defa olsun fark etseler size olan güvenleri yok olur. Bunu yapmayın.

3. Öğüt: Davet Rehberi Olarak Kur'an ve Siyeri Kullanın

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in insanlara İslam’ın mesajlarını nasıl ilettiğinden bahseden Kur’an ayetlerini okuyun ve anlayın. Özellikle Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem gençler de dahil birbirinden farklı birçok insana İslam’ı nasıl tebliğ ettiğini görmek için iyi bilinen siyer kitaplarını okuyun.

Aynı zamanda, davetçilerle konuşun, onların yazdıklarına göz atın.

Rehber olarak Kuran

4. Öğüt: Onları Hiç Tanımıyormuş Gibi Konuşun

Onlara dışarıdan bakarak onları tanıdığınızı zannetmeyin. Sınıfında sanki bir defile şovunda podyumdaymışçasına yürüyen Müslüman bir kızla Allah hakkında konuşabileceğiniz birisi değilmiş gibi düşünebilirsiniz çünkü o bir züppe gibi görünüyordur. Ya da üniversitede Cuma namazında hiç görmediğiniz Müslüman bir adamı ”kötü bir Müslüman” olarak görebilirsiniz. Belki de ona İslam gerçekten öğretilmemiştir ve İslam’da Cuma ibadetinin önemi hakkında bir düşünceye sahip olamamıştır, özellikle Müslüman erkekler için.

önyargı

5. Öğüt: Gülümseyin

Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem gülümsemelerinde gayet cömert olduğunu biliyor muydunuz?

Gülümsemek, kibar ve nazik olmak Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem günlük hayatta uygulamamız gereken tutumlarıdır. Diğer insanlara İslam ile yakınlaşmak istiyorsak, cana yakın olmalıyız. Gülümsemek ise bunun için bir anahtardır.

Ama cana yakın olmak karşı cinse yakınlaşmak anlamına gelmez. İslam’da, kadın ve erkeğin birbirlerine karşı davranışlarının saygı çerçevesinde nasıl olacağını düzenleyen kurallar vardır. Davet, karşı cins ile uzun ve özel ilişkilere bir bahane değildir. İslam’a ilgisini ifade eden kişileri sevkedebileceğiniz aynı cinsten kişilerin olduğu yerlerde bir düzen kurun. Kesinlikle ”tebliğ’‘ adına Allah’ın hoşnut olmayacağı bir iş yapmayın.

gülümse

6. Öğüt: Ön Ayak Olun ve Onlarla Beraber Hareket Edin

İlk adımı atın; mesela konuşmuş olabileceğiniz kişileri beraber öğle yemeğine, ilgilendiğiniz spora ya da Ramazan’da iftara davet edin. Hatta; üzüntülerinizi, zorluklarınızı, hüsranlarınızı paylaşın. Ödevlerine yardım edin, arkadaşınız depresyonda ise ona yaslanabileceği bir omuz olun ya da arkadaşınız üzgünken onu dinleyin, ortak problemleri tartışın ve onun sırlarını saklayın! Gammazlama, ispiyon gibi rahatsız edici şeyler olabilir. Fakat önemli bir not: Problem ciddi bir şeyse (intihar etmeyi düşünüyor ya da uyuşturucu kullanıyorsa vs.), hemen bir yetişkine danışın ve haber verin.

arkadaşının dertlerini dinle

7. Öğüt: İslam'ın Hemen Şimdi Burada Günümüze Uygun Olduğunu Gösterin

Gençler, İslam’ın eski kafa olduğunu ve çağımıza uygun olmadığını düşünebilir. Bunun yanlış olduğunu kanıtlayın. İslam’ın gerçekten nasıl Allah’a bağlılık olduğunu, her insanın her zaman ve her yerde onu nasıl uygulayabileceğini gösterin. Allah size şahdamarınızdan daha yakındır ve O her şeyi bilen ve işitendir. Sınavlarında Allah’ın yardımını almaları için arkadaşlarınızı, evdeki sıkıntılarda ebeveynlerinizi ve kardeşlerinizi teşvik edin. İslam’ın gençlerle nasıl alakalı olduğuna dikkat çekin: İslam, sana kim olduğunu ve nereye gittiğini anlaman için çoğu gencin veremediği bir ipucu ve fikir verir.

müslüman genç

8. Öğüt: Onların Sizinle Beraber Gönüllülük Projelerine Katılmalarını Sağlayın

Eğer toplumun bir parçası iseniz, arkadaşınızın yardım eli uzatmasını sağlayın. Mesela okul döneminde yapılacak faaliyetler hakkında beyin fırtınası yapmaya veya grubunuzun faaliyetleri için gönüllü olmaya davet edin. Sürekli birlikte faydalı şeyler yaptığınız sürece bu iletişim onlara Müslüman toplumun bir parçası olduklarını hissettirir ve arkadaşlığınızı arttırır. Onlara katkılarından dolayı teşekkür etmeyi de unutmayın.

gönüllü

9. Öğüt: Onlara 4 Temel Soruyu Sorun

Arkadaşlığınızı geliştirdikçe, tartıştığınız konuların daha mühim olduğunun farkına varacaksınız. Örneğin, gelecek hedef ve planlar üzerine tartışıyor olabilirsiniz. Khan, konuyu Allah’a ve İslam’a yönlendirecek şu 4 soruya dikkat çekiyor:

  1. Bu hayatta nereye gidiyorum ve benim kalbimin derinliklerinde mutluluğu hissetmemi ne sağlayabilir?
  2. Neye inanıyorum?
  3. Kime minnettar olmalıyım?
  4. Hiç kimsenin yardımı olmadan mı bugün buraya kadar gelebildim?

hayatın-amacı-nedir

Videoyu izlemek için bkz. suffagah.com/hayatin-amaci-nedir-nouman-ali-khan

10. Öğüt: İslâm'ın Diğer Hususlarından Önce 5 Vakit Namazın Önemini Vurgulayın

Bir insanın hergün Allah ile iletişiminin en temel göstergesi 5 vakit namazdır. Arkadaşınızın 5 vakit namaz kılmaya gerçek gayretini gösterene kadar İslam’ın diğer hususlarını vurgulamayın. Allah’a ibadet ederken direkt iletişime geçeceği husus olan namazın üzerinde durun. Bir problemle karşılaştıklarında ibadet etmelerini, namazda ve bunun dışında Allah’tan yardım dilemelerini söyleyin. Beraber iken mümkün oldukça birlikte ibadet etmeye özen gösterin, teklif edin ancak asla zorlamayın. Arkadaşınız kendisi ibadet etmeye başlarsa; bu küfretmeyi bırakmak, ebeveynlere saygılı davranmak ya da İslami anlayışta giyinmek gibi İslam’ın diğer hususlarına geçmek için ilk adım demektir.

namaz_kulluk_secde

11. Öğüt: Yetişkinler Hakkında Güven Aşılamaya Yardım Edin

Bart Simpson’ın babası Homer (Animasyon dizisi Simpsonlar) gibi yetişkinler gençlerin gözünde beceriksiz olarak düşünülür. Müslüman bir genç olarak sizin işiniz bu yanlıştaki saplantıyı ve İslami olmayan inançları bertaraf etmek için yardımcı olmaktır. Yapmanız gereken ise şudur: Müslüman bir yetişkin, iyi şeyler yaptığında (Birisinin hayatını kurtarmak, kayda değer bir nedenden ötürü bağış yapmak, imamla güzel bir muhabbet kurmak, aileyi önemsemek…) arkadaşlarınızla konuşurken bundan bahsedin ve yetişkini övün. Bunu düzenli olarak yapınca arkadaşınızın bakışı değişebilir, hatta kendi ebeveynlerini daha saygın bir yolla görmesine sebep olabilir.

yaşlılara hürmet

12. Öğüt: Daha Çok İbadet Etmeye Başladıklarında Bile Onlara Destek Olun

Unutmayın, bir kişinin düzenli olarak daha çok ibadet etmesi onun için her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez. Zor zamanlar, sıkıntılar olacaktır. İslami hususlar noktasında arkadaşınızın yeni şeylere karşı şüphe duyduğu zamanlar da olabilir. Güvence vermek için onunla olun.

namaz

 

 

Kaynak:  soundvision.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>