İslam, Kur’an ve Sünnet

Muskanın Hakikati

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Toplumumuzda muska, diğer Müslüman topluluklarda ise temime, taviz olarak bilinen olgunun hem şer’i yönden hem de gündelik hayata yansıması yönünden incelemesini yapalım:

1. Peygamberimizden Uyarılar

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem), bu konuda kapsayıcı, genel yasaklamalarda bulunmuştur:

“Kim, nazar boncuğu veya muska takarsa Allah’a şirk koşmuştur!”

| Ebu Davud 3910, Tirmizi 1614, İbni Mace 3538, Ahmed bin Hanbel Müsned 4/156, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s- Sahiha 430, 492

“Efsun yapmak, muska takmak ve muhabbet için okuyup üflemek şirktir!”

| Ebu Davud 3883, İbni Mace 3530, İbni Hibban 1412, Ahmed bin Hanbel Müsned 1/381, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha 331

“Kim, (kendisine fayda verdiğine veya kendisinden zararı giderdiğine inanarak muska, nazarlık ve buna benzer) bir şey takarsa, Allah onu o taktığı şeyle başbaşa bırakır!”

| Ahmed bin Hanbel Müsned, Tirmizi 2152, Hakim

2. Alimlerin Görüşleri

Dâimî Fetvâ Komitesi âlimleri de bu konuda şöyle demişlerdir:

“Kur’an’dan olmayan muskaların haram olduğu konusunda âlimler ittifak etmişlerdir. Kur’an’dan olan muskalar konusuna gelince, âlimler bu konuda ihtilaf etmişlerdir. Kimi âlimler, bu muskaları asmayı câiz görmüş, kimisi ise haram görmüştür. Bu konuda gelen hadislerin genel oluşu ve şirke götüren yolu tıkaması sebebiyle, muskaları asmayı haram görmek, daha tercihlidir. 

Abdulaziz b. Baz,  Abdullah b. Ğudeyyân ve Abdullah b. Kuûd.”

(Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları; c: 1, s: 212).

3. Bir Örnek

Aşağıda gördüğünüz örnek kişiye nazardan, ‘hayaletten’ korunması için yapılmış bir muska. Bu muskayı irdelemeden kabaca göz gezdiren birisi bunun Kur’an ayetlerinden ve dualardan oluştuğunu söyleyebilir. Hakikaten de bazı bölgelerinde Kur’an’dan ayetler ve bazı dualar içermekte. Ama irdeleyerek baktığımızda kırmızıyla çerçevelenmiş alanda şu isimleri görüyoruz: Naluş, Leyuş, Aynuş, Merduş, Fenuş.

Bu isimlerin Kitap ve Sünnet’te geçmediği herkes için bilindik bir durumdur. Allah en iyisini bilir, üstteki isimler kendisinden yardım istenen şeytanların isimleri. Böylesine bir tuzak ile toplumda gözümüzde ermiş, veli, kalbi temiz gibi isimlerle büyütülmüş olan kimseler insanları şirke düşürebiliyor. Bu yüzden bir sonraki maddedeki çağrımıza kulak verin:

4. Muskadan Kurtulun!

[email protected] adresimize muskanızın içeriğinin fotoğrafını atın, bunun içeriğinin ne olduğunu öğrenelim ve belki de içeriğinde şeytanın ve Allah’ın düşmanlarının isimleri yazan, tılsımlar ve büyü bulunan bu fayda ve zarar veremeyecek kağıt parçalarından kurtulalım.

Allah İslam ümmetini büyücülerin ve onlara hizmet eden şeytanların şerrinden korusun. Salat ve selam nebimiz Muhammed’e, ailesine ve ashabına olsun.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

11 yorum var.

 1. 1
 2. 3
  • 4

   Hayır, Cevşen Efendimiz as a Cebrail as ın getirdiği.. Allahın cc 1001 ismi ile Allaha yönelilen bir câmi duadır… Manası Zırh tır.. Cevşen olduğundan şüpheniz yoksa takın çünkü üzerinde taşıyan için Sonunda duası vardır.. açıp kitabından birde manasını anlayarak okumak çok da güzeldir.. Hafizi mutlak Allah’tır cc.

 3. 5

  Cevşen var bende onu takıyorum yıllardır. Cevşen var diye de besmeleyi dilden duayı gönülden düşürmüyoruz çok şükür. Bile bile lades olmaz ama, kim böyle şeytani seylerle bizi kandırmaya çalışıyorsa, Allah ıslah etsin, ıslah olmuyorsa kahretsin.

 4. 6

  Güvendiğimiz bir hocam alkol kullanan bir yakınımız için kağıda dua yazarak bu kağıdı alkol kullanan yakınımızın şu içtiği bardağa koymamızı istedi. Kendisinin Allah korkusu olduğunu bildiğimiz için dua olduğuna inandık. Bunun günah durumu var mıdır? Hükmü nedir

 5. 7

  Korktuğum için güvenilir bir hocadan muska aldım ve fayda gördüm hala kullanıyorum tabiki güvenim muskaya yada yazana değil güvenim beni yaradana muskayı taşımam caiz midir?

 6. 8

  Bazen bu işin ehilleri cin musallat gbi şeylere çözüm buluyor ehil diyorum işini iyi bilenler yaptıkları kötü mü hadisi çekiyorsunuz sanki

 7. 9
 8. 10
 9. 11

  a- Ayet ve hadislerden oluşan bir muska yapılabilir. Böyle bir muskayı tavsiye edecek güçlü delillerimiz yoktur. Men edecek güçlü deliller de yoktur. Özellikle çocuklar için kullanılmasına bir cevaz bulunabilir. Büyüklere ise tavsiye etmeyiz. Kendileri aynı ayet ve hadisleri okuyarak muskadan bekleneni icra etmelidirler.
  b- Muska, şifre gibi şeylerden oluşuyorsa öyle bir muska için kabul edilebilir hiçbir yön yoktur.

  Nureddin Yildiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>