Münafıklığın 3 Alameti


0

Münafıklık: nifak kökünden gelir, ara bozuculuk yapan fesat çıkaran iki yüzlü olan kimseler için kullanılır. Müslüman olmadığı halde, Müslümanları aldatmak için Müslüman görünen kimselerin yani münafıkların belirgin özellikleri vardır.

Ne yazık ki müslümanların arasında da münafik olmamasına rağmen münafıkların sahip olduğu özellikleri gösteren insanlar vardır. Nasıl ki tırnak kesişimizden, namaz vakitlerimize kadar her hareketimizi gayrimüslümlerden farklı yapmaya çalışıyorsak münafıklık belirtilerinde de tutumumuz aynı olmalıdır. Bilinçli bir benzeyiş olmasa da bu alametlerin münafıklara ait olduğunu bilip yapmak ihlasımızı tehlikeye düşürecektir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem  “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Libâs, 4/4031)

O zaman nelere daha fazla dikkat etmemiz gerektiği, nelerin Müslüman ahlakına çok zıt düştüğünü tekrardan hatırlayalım.

1. Yalan Söylemek

Münafıklar konuşunca yalan söylerler. Bir kimse, yalan söylese münafık olmaz ama münafıkların işlediği bir işi işlemiş olur. Amaç münafıklara benzemek olmasa bile, yalan söylemenin münafıklık özelliği olduğunu bile bile bunu sürdürmek ihlas açıcından tehlikelidir.

Henüz peygamberlik ile müjdelenmemişken bile Hz. Muhammed sallalahu aleyhi ve sellem doğru sözlüğü ile bilinirdi. O’nun (sallalahualeyhi ve sellem) ümmeti olarak yalan söyleme konusunda bize 2 korku vardır; münafıklara benzemek ve Hz. Muhammed sallalahu aleyhi ve sellem‘in ümmetine benzememek.  Yalan söylemenin sonuçları, doğru sözlü olmanın sonuçlarından daha ağırdır hem dünyada hem ahirette!

2. Sözünde Durmamak

Münafıklar verdiği sözü tutmaz. Münafık, ahdi bozar. Sözünde durmaz. “Verdiğiniz sözü yerine getirin; çünkü verilen sözde muhakkak bir sorumluluk vardır.” (İsra Suresi-34. Ayet)

Verdiğiniz sözün sorumluluğunu yerine getiremeyecekseniz söz vermek yerine “yapmaya çalışacağım ama söz vermiyorum” deyin. Bu size, “ne de olsa söz vermedim” deme rahatlığını da vermesin. Sonunda zarar edecek dahi olsanız verdiğiniz sözü, münafıklara benzememek için tutun.

Hayatın, her zaman planladığınız gibi gitmeyeceğinin bilincinde olarak söz verin! Çıkacak aksilikleri de hesaba katın ve sözünüzün sonuna muhakkak “İnşallah” ekleyin. Unutmayın “inşallah” size cayma hakkı tanımaz bu sadece “ben elimden gelen gayreti göstereceğim ama Allah izin vermez ise aciz bir kulum elimden bir şey gelmez” demenin bir şeklidir.

3. Emanete Hıyanet Eder

“Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünden cayar, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.

| Buhârî, Îmân 24; Müslim, Îmân 107-108

Münafıklar emanete edilen şeylere ihanet eder. Birine mal, söz veya sır emanet edilse, o kimse de bu söz veya sırrı başkalarına söylese yahut emanet edilen mala zarar verse, çalsa, yani hıyanet etse, bu işler de münafıklık alameti olur.  Emaneti kendi malımızdan ve sırrımızdan değerli görüp korumak hem sünnettir hemde bizi münafıklardan ayıran önemli noktalardandır.

Bilinçli yapılmasa da münafıklık alametlerini, küçük hatalardan görüp yapabilme tehlikesi vardır. Öncelikle bu durumu hafife almamalı ve Allah korkusunu tetiklemek için azap ayetleri okuyabilirsiniz. Münafıklıktan korunmak için dilimizden dua ve zikir eksik olmamalı, sürekli kuran ile meşgul olmalı kalbimizi Allah’ın kelamına açmalıyız.

Bu içerik Esra Ceran tarafından yeniden düzenlenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
3
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
2
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı