Müminun Suresinin Öz Eleştiri Yapmamıza Vesile Olacak 8 Ayeti


0

1. 'Mü'minler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.'(Müminun Suresi 1-2)

İnandım diyen bir Müslüman’ın en temel vazifelerinden biridir günde beş vakit namaz kılmak zira namaz dinin direğidir bunu hepimiz biliriz lakin ayette ince bir ayrıntı var. Müminler sadece namaz kılanlar şeklinde geçmiyor ayette “namazlarında derin saygı “ ibaresi kullanılmış zira bir hikmeti olsa gerek. Biliyoruz ki namazın da kendi içinde bir takım kuralları, farzları var ve huşu içinde yapılması gereken en temel ibadetimiz. Rabbimize olan itaatimizi, saygımızı sunduğumuz, miracı yaşadığımız o eşssiz ibadet..  Acaba bizler bu kadrini bilebiliyor muyuz  bu eşsiz armağanın.. Ne kadar hassasız ona karşı Rabbimize karşı? Ne kadar dikkat ediyoruz, önemsiyoruz onu?  Kıldığımız kalbimizin gıdası, ruhumuzun şifası o namaz bizden razı mı ?

namax

2. 'Onlar ki faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler.'(Müminun Suresi/3)

Ahir zaman ümmeti olarak gerçekten çok yoğunuz hepimiz rızkımızın peşinden oradan oraya, şuradan buraya derken koşturup duruyoruz . Lakin bir yirmi dört saatimizi gözümüzün önünden geçirelim, hakikaten yaptığımız işler bizim için hayati derecede lüzumlu mu yoksa onların biz mi lüzumlu hale getiriyoruz? Bize verilen zaman nimetinin hakkını verebiliyor muyuz? Yoksa onu olmayacak işlerle heba mı ediyoruz? Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunlar hususunda aldanmıştır, kıymetini takdir edip onları değerlendirmekten mahrumdur. Bu iki önemli nimet; sağlık ve boş vakittir.” (Buhari, Rikak, 1, 60)

boş işler

3. 'Onlar ki zekatı öderler.'(Müminun Suresi/4)

Zekat hepimizin bildiği gibi İslam’ın beş temel şartından biridir ve gerekli şartları sağlayan tüm Müslümanlara farz kılınmıştır.  Kuran’ı Kerim’in birçok yerinde zekat ve sadaka birbirinin yerine kullanılmıştır. Buradan anlayabiliriz ki sadece zekatla kalmayıp fırsat buldukça az çok demeden ihtiyaç sahiplerine ulaşmalı onların derdine derman olmalıyız. Zira güler yüzün, selamın dahi sadaka olduğu bir dinimiz var Elhamdülillah.  Bizim dinimiz böyle bir din ümmetimiz böyle bir ümmet idi yalnız kendini düşünmez etrafındaki herkese eli yetişirdi.  Ecdadımızın inceliklerini, hayırda nasıl yarıştığını okumalı, kavramalı ve bu salih amellerden ilham almalıyız ki Rabbimize layık bir kul, Peygamberimiz’e sallallahu aleyhi ve sellem layık bir ümmet olabilelim inşaallah.
zekat

4. 'Onlar ki, ırzlarını korurlar. Ancak eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri bunun dışındadır. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar. Kim bunun ötesine geçerse işte onlar haddi aşanlardır.'(Müminun 5-7)

İffetin korunması, İslam’ın en temel ahlak buyruklarından biridir. Bu konuyla ilgili tüm detaylar Hak olan kitapta hem kadın için hem erkek için detaylı şekilde anlatılmış ölçü ve sınırlar insan onuruna en yaraşır şekilde belirlenmiştir. Lakin zaman içerisinde zarar gören en önemli ahlak düsturlarımız yok olmuş , edilmiş ve edilmeye de devam etmektedir. Tüm popüler kültür araçları çok kollu bir dev gibi bizleri tıka basa, gerek zorla gerek isteğimizle besleyip büyütmektedir. Aşılanan haram ilişkiler toplumumuzda derin yaralar, acılar ve izler bırakmakta bizi can evimizden vurmaktadır. Bir mümine/mümin olarak iffetimize canımız gibi sahip çıkmalı, tuzaklara, baskılara direnmeliyiz zira neticelerine katlanmak durumunda kalmayalım.  Bediüzzaman’ın da deyimiyle  “Gayr-ı meşru bir muhabbetin neticesi, merhametsiz azab çekmektir.” Rabbimiz tüm İslam gençliğini muhafaza buyursun, selamet ve hidayet versin.

zina

5. 'Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riayet ederler.'(Müminun 8)

Müfessirler burada ayette dünyevi hayatımızda verdiğimiz sözler, aldığımız emanetlerin  kastedildiği gibi aynı zamanda Rabbimize kulluk boyutunda ezelde verdiğimiz sözler ve aldığımız emanetleri de kapsandığını belirtirler. Acaba Rabbimize verdiğimiz kulluk sözünün ne kadar arkasındayız ? Emanet olarak  aldığımız vücut, sıhhat, akıl nimetlerine ve namaz, oruç, zekat gibi ibadetlere ne kadar riayet gösteriyoruz?
duaBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı