Mü’min, Salih ve Geçimli Kocanın 15 Özelliği


0

Nureddin Yıldız hoca-efendinin Kıblegah Evler kitabından Mümin ve Salih kocanın özellikleri…

1- Allah rızası için yumuşak olur ve ılımlı hareket eder.

jannah cennet love

Bilir ki, eşi olan hanımı Allah’ın adı ile nikâhladı. Allah’ın adı ile olan her işin ebedi düşmanı olan şeytanın peşinde dolaşacağını, küçücük kıvılcımlardan büyük yangınlar üretmeye çabalayacağını bilir. Bu şuurla hareket eder; ıslahçı olur, bağışlar, görmezden gelir.

Hatalara karşılık, güzellikleri öne çıkarır. Evliliğini ecir deryasına dönüştürür. Eşinin maişet ve rahatını sağlamakla mükellef olduğunu, ona yedirip içirdiğinden ecir kazanacağına inanır. Ona ne kadar bir rahatlık temin ettiğini muhasebe eder.

2- Kusursuz kul olmayacağını, nihayet kendisinin de başkalarınca izlenen kusurlarının bulunduğunu düşünür.

aşk-sevgi-2131-1

Kusursuz kul olmayacağını, nihayet kendisinin de başkalarınca izlenen kusurlarının bulunduğunu düşünür. Eşinin giyimindeki, yeme içmesindeki, konuşmasındaki ve tavırlarındaki hatalarını zamana bırakır. Allah’ın hükümlerinden biri çiğnenmediği sürece görmezden gelir. İş, Allah’ın hükümlerinin çiğnenmesine varınca susmaz; ama onu da hikmetle ve olgunlukla, kendi kinini katmadan ıslah etmeye gayret eder. Senlik ve kabalığın götürdüğünün getirdiğinden fazla olduğunu unutmaz.

3- Hediyelerle, ikramlarla, iltifatlarla gönlünü hoş etmeyi sevap işlerden görür.

the_gift_of_love_by_cahaya_pemimpin-d4jmp7e

Hediyelerle, ikramlarla, iltifatlarla gönlünü hoş etmeyi sevap işlerden görür. Yeri geldiğinde incinmeyeceği şakalar yapar. Özel hallerini anlayışla karşılar. Aybaşı, hamilelik ve lohusalık gibi erkeklerin kavrayamayacağı kadınlara mahsus hallerini yaşadığı zamanlarda ona ilgisini ve desteğini artırır.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

“Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”

| Rûm Suresi, 21

4- Bir evde hapis hayatı yaşamaya dönüşen bir evlilik yerine, yeri geldiğinde gezdiren, gösteren bir eşle mesut bir hayat yaşamanın hazzını hissettirir.

aşk - evlilik - karı koca - sevgi (4)

Onun da insan olduğunu, bunalabileceğini, bıkabileceğini düşünür.

5- Özel yetenekleri varsa onları geliştirmeye yardım eder.

aşk yemek karı koca

Biçki-dikiş, nakış, yazı gibi helal olan sanat ve yetenekleri hem onun zevkinin tatmini, hem de insanlığa hizmet amacı ile teşvik eder. Alaka gösterir. Tebrik eder, dua eder.

6- Büro işlerini eve taşımaz. Evi, dinlenme ve saadet merkezi olarak korur.

iş koca ev

7- Eve giriş çıkışlarda veya gerektiği zamanlarda eşini öpmekten çekinmez.

8- Eşini dini hayatındaki eksikliklerde tenkit etme yerine onu, imanını geliştireceği, mü’min cemaate destek olabileceği ders halkalarına, mubah olan faaliyetlere katılmaya teşvik eder. Katılmasında ısrarcı olur.

ScreenHunter_001

9- Eve ait eşya seçiminde onun tercihine ağırlık vermekte sakınca görmez.

received_414981818671548

Mutfağı eşine tahsis edilmiş bir yer gibi görmez. Yemek pişirmekten bulaşık yıkmaya kadar her türlü yardımı yapar. Yaptığını da dillendirip durmaz. Bu konuda peygamberini örnek alır. Yemekleri aleni tenkit etmez. Farklı önerilerle zevkine uygunu elde etmeye çalışır. Kalabalık misafir günlerinde onu mutfağa esir etmeyerek gönlünü alır

10- Eşinin ailesini ihtiramla karşılar. Eşinin onlarla gidiş-geliş yapmasını kolaylaştırır. Eşinin ailesi arasındaki anlaşmazlıklara karışmaz.

aile müslüman ev

11- Eşinin hastalığı ile samimiyetle ilgilenir.

hasta kadın anime koca

Hastalığı esnasında hassalaşacağını bilir. Hasta olmasından ötürü aksayan ev işlerini üstlenir. Çocukların rahat olduklarını ona gösterir.

12- Çocuklara karşı annelerini küçük düşürmez.

status_of_parents_in_islam_by_zaakir-d82hsko-1024x768

Onların yanında asla tartışmaz. Çocuk eğitimi ve yetiştirilmesi konusunda eşi ile istişare eder, görüşlerine saygılı olur. Çocukların verdiği yükü hafifletmeye çalışır.

13- En az haftanın bir gününü eşiyle baş başa kalmaya ayırır.

aşk love

14- Konuştukları ile yaptıkları arasında çelişki olmamasına dikkat eder.

couple_mug_by_bloomingshosho_chan-d6lnr1k

15- Allah'ın rızasını kazanırsa, sözü dinlenen, gönüllerde yeri olan bir insan olacağını çok iyi bilir.

Mü’min, Salih ve Geçimli Kocanın 15 Özelliği

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

“Mü’minlerin en olgun imanı olanı ahlakı en güzel olanıdır. Onların en iyileri de kadınlarına en iyi davrananıdır.”
(Tirmizi, Rada, 11/1162)

Kaynak: Nureddin Yıldız – Kıblegah Evler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ah hocam ne güzel anlatmışsın lakin böyle bir eş var mı ki bu dünyada… 15 maddenin yarısını bile yapsalar yine yeterdi…

  2. Bir garip yolcuya cevaben;böyle bir koca tabi var. Var da bu maddeleri karısına uygulayacak kadın var mı?

  3. BEN DEVLET MEMURUYUM. BEN BUNLARIN 12-13 TANESİNİ ABARTISIZ YAPIYORUM. AMA EŞİM İSE BUNLARLA MUTLU OLMUYOR. YÜCE ALLAH BENİM VE BENİM GİBİLERE SABIRLAR VERSİN.

  4. Allah rızası için böyle bir evlilik istiyorum, Maddi imkanımda var bir türlü nap olmuyor, 20 Yaşındayım, genelde bana 30 yaşıma kadar da beklememi olgunlaşmamı söylüyorlar, eden 30 yaşına kadar bekleyeyim ki, Evleneyim hanımımla birlikte olgunlaşalım :), Bilmiyorum çok mu duygusal davranıyorum ama zaman gerçekten de çok zor haramlar, Günahlar, flörtler insan ister istemez yanımda helalim olsun onunla muhabbet edip gezeyim istiyor, sanki böyle söyleyince de ben yanlış birşey istiyormuşum gibi oluyor, çevremden de çok bir hayır yok