Mükemmel Yaratıldığımızın 4 Kanıtı


0

1) 64 Milyon Seçenekten Sadece Birisiniz!

parmak izi

Parmak izimiz bize dünyada tek olduğumuzu ifade ederken aynı zamanda bize ait en az 64 milyon farklı parmak izimiz olabileceğinide hatırlatır. Yani bizler dünyaya gelirken bir çok farklı seçenekten Allah’ın (celle celaluhu)hayır kıldığı bir seçeneğe bürünüp geliyoruz. Kromozomlar arasında çeşitlilik oluşturmak amaçlı gerçekleşen gen alış-verişi prensibine dayalı krossing over denen hadise yok sayıldığı zaman bile bir dizi olaylar sonucu en az 64.000.000 farklı seçenek söz konusu. Eğer bunlara birde krossing over hadisesi eklenirse bu seçim sayılamayacak rakamlara ulaşır. Bugün bu seçenekleri ve bunlardan birini ‘siz’ diye yaratan Allah elbet en doğrusunu bilir. “Rahimlerde sizlere dilediği şekli veren O’dur. Başka ilah yok, ancak O vardır. Güçlü O’dur, hikmet sahibi O’dur.”(Ali İmran/6) “O ki, yarattığı her şeyi güzel yarattı ve insanı yaratmaya da bir çamurdan başladı.”(Secde Suresi/7)

2) 100 trilyon hücre!

hücre içi

Genel bir insan hücresi yukarıda ki gibidir ve bu hücrelerden insan vücudunda yaklaşık 100.000.000.000.000 tane vardır.(siz yorulmayın 15 tane 0 var 🙂 ) Bu kadar hücrenin her biride birbiriyle uyum ve haberleşme içinde yaşar. Belirli periyotlarda yenilenir, büyür, bölünür, ölür. Allah bizleri henüz çözmediğimiz mükemmel bir sistem üzerine yaratmıştır. “Sonra nutfeyi bir alaka (embrio) yarattık, derken o alakayı bir mudga (bir çiğnem et parçası halinde) yarattık, derken o mudgayı bir takım kemik yarattık, derken o kemiklere bir et giydirdik, sonra onu diğer bir yaratık olarak teşekkül ettirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah, pek yücedir.” (Mu’minun Suresi/14)

3) Sürekli Değişen Beynimiz!

beyin plastite

İnsan beyni bilinenin aksine sürekli değişen yenilenen bir yapıya sahiptir siz şuan bu yazıyı okurken bile beyninizde bir çok yeni bağlantı oluşur ve her yeni öğrenme ve hatırlama becerisinde beynimizde yeni bağlantılar kurulur. Çok sık yaptığımız eylemlerde ise beynin ilgili kısmında diğerlerine oranla daha yoğun bir sinir ağı yapısı vardır. Örneğin şoförlerin beyinlerinde yön bulma becerisini sağlayan kısım normal bir insanınkinden %30 daha büyüktür. Görme duyusunu sonradan kaybetmiş bir kişinin dokunma analizi yapan bölgesi, görme analizinin yapıldığı bölgeye kayar. Dokunma hissi aynı zamanda beynin görme merkezinde de okutulur. Böylelikle dokunma hissine önemli bir hassasiyet katılır, bir nevi kişi parmaklarıyla görür. Beynin bu değişken yapısına “plastisite etkisi” denir.”De ki:Sizi gökten ve yerden kim merzûk ediyor? Ve o işitme kuvvetine ve gözlere mâlik olan kimdir? Ve kimdir ki, ölüden diriyi çıkarır ve diriden ölüyü çıkarır. Ve kimdir işleri tedbir eden? Derhal diyeceklerdir ki: Elbette Allah… Artık de ki:Siz korkmaz mısınız?”(Yunus Suresi/31)

4) Hadi Mutfağımızda Bir Beyin de Biz Yapalım!

mutfak

Ortalama 70 kg bir insanın beyni 1.4 kilogramdır.
-160 gram yağ
-110 gram protein
-1 litre su
-15 gram şeker
-10 gram tuz
İşte tüm bu açıklanamayan kompleks yapının ham maddesi! “Yaratıp düzene koyan O’dur.”(A’la Suresi/2) Herkesin mutfağında olan bu maddelere düşünme kabiliyeti veren Sanatkar(celle celaluhu) ne kadar yüce olmalı…”O halde, (düşünün, bütün bunları) yaratan (Allah), hiçbir şey yaratamayan herhangi bir (varlıkla) kıyaslanabilir mi? Hala aklınızı başınıza toplamayacak mısınız?”(Nahl Suresi/17)


Sinan Canan’ın Değişen Be(y)nim kitabından faydalanılmıştır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı