Muhammed Mursi Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey


0

Büyük sıkıntı ve musibet zamanlarında ilk yitirdiğimiz şey gerçeklerdir. Neden? Çünkü baskıcı ve zalim diktatörlerin elindeki en büyük silah gerçekleri manipüle etme hünerleridir. Zira gerçekler olmadan neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamayız. Gerçekler yoksa yalnızca yalan ve adaletsizlik vardır.

Ve bugün Mısır’da gördüğümüz durum budur. Kaçırılan ve taraftarları hapsedilip işkence edilip öldürülene kadar bir hücrede tutulan, ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanı sayısı günden güne artan suçlar için yargılanıyor. Bakış açınıza bağlı olarak Mursi ya destansı bir kahramandır ya da beceriksiz hain bir suçludur. Peki kimdir gerçek Mursi?

İşte size ipucu verecek az bilinen 10 gerçek;

1.Muhammed Mursi Kur’an Hafızıdır

Mursi-hafız

Mursi hakkında az bilinen gerçeklerden biri tüm Kuran’ı kalpten ezberlemiş olmasıdır. Hz Muhammed (s.a.v) buyurmuştur ki, “Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” Ebu Musa el-Eşari’den rivayetle Rasulullah şöyle demiştir; “Saçı sakalı ağarmış Müslümana, aşırı gitmeyip ahkamıyla amel etmekten kaçınmayan Kuran hafızına ve adil hükümdara saygı göstermek Allah’a duyulan saygı ve tazimden ileri gelir. Bu meziyetlerin ilginç bir kombinasyonu yok mudur sizce?

2.Oldukça Zekidir

mursi-profesör

Mursi’nin aydın biri olmadığı yaygın bir düşüncedir. Defaatle beceriksiz ve ahmak biri olarak betimlenmektedir. Rakipleri Mursi’ye karşı öfkeyi arttırdığını düşündükleri bir dizi karara dikkat çekmektedir. Fakat görüyoruz ki Mursi akademik olarak rakiplerine kıyasla daha seviyelidir. Profesördür ve Zagazig Üniversitesi mühendislik fakültesi başkanıdır. Bundan önce Amerika’da çeşitli projeler üzerinde çalışmış ve burada misafir profesör olmuştur. Kısa zamanda birçok iş başarmış ve alanlarında kanıtlanmış başarı geçmişi olan kişilerle yoluna devam etmiştir.

3.Bir Apartman Dairesinde Yaşıyordu

mursi-apartman dairesi

Mısır Cumhurbaşkanı’nın Kahire çevresinde birçok sarayı bulunmaktadır. Bu saraylar geniş bir alana yayılmış ve müsrifçe döşenmiştir. Mursi ilk defa Cumhurbaşkanlığı sarayına girdiğinde burada yaşamamaya karar verdi. Hükümet işlerini bu geniş saraylarda yürüttü. Fakat apartman dairesinde yaşamaya devam etti. İşte bu, evine ulaşmak için kullandığı asansörün duvarlarında yazılı ailesine yönelik ölüm tehditleri alan bir cumhurbaşkanın inanılmaz tezahürüdür. Mursi’nin evinden daha büyük tuvaletleri olan diğer Müslüman liderle mukayese edin.

4.Ölmekte olan Kız Kardeşi İçin Özel Tedaviyi Reddetti

mursi 1

Mursi cumhurbaşkanı iken kız kardeşi ciddi bir hastalığa yakalandı. Hastaneye onu ziyaret etmeye gittiğinde doktorlar Avrupa’ya ya da Amerika’ya nakledilirse daha iyi bir tedavi göreceğini söylediler. Tek yapması gereken bir ambulans helikopter ve uçağa emir vermekti. Bulunduğu pozisyon sebebiyle ailesinin sıradan bir Mısırlı’dan daha avantajlı olamayacağını açıklayarak bunu reddetmiştir. Kız kardeşi tıpkı diğer Mısırlı vatandaşlar gibi bir devlet hastanesinde vefat etti.

5.Ezanı Her Zaman Konuşmasından Üstün Tutardı

https://www.youtube.com/watch?v=tiVipazXe00

Önemli bir konuşma yaparken namaz vaktinin geldiğini fark ederdi. Ezanı göz ardı edip konuşmasına devam etmek yerine veya bir dakika sessizce beklemek yerine sesli ve onurlu bir şekilde ezanı tekrar ederdi. Liderlerinin Allah’ın sözüne boyun eğdiğini görmeleri dindar gençler üzerindeki etkisi büyük olmalı.

6.Evsiz Dul Bayan

mursi- 02

Bu video Kahire sokaklarında uyuyan evsiz bir kadının videosudur. Bir gün bir araba yaklaştı ve Mursi indi. Ona neden sokakta uyuduğunu sordu. Kadın da dul kaldığından beri kirayı ödeyemediğini ve sonunda kendini sokakta bulduğunu söyledi. Mursi Mısır’daki hiçbir annenin bu şekilde mağdur olmaması gerektiğini belirtti ve kadın için temiz bir daire ve yeterli maaş sağlanmasını emretti.

7.Yardım Çalışmalarında Yer Aldı

mursi-acil yardım

Bu fotoğraf binlerce insanı öldüren yıkıcı Güney Asya tsunamisi sonrası Mursi’nin Endonezya’yı ziyareti sonrası çekilmiştir. Yıkılan hayatların yeniden inşası için kazazedelere yardım etmeyi amaçlayan bir yardım kuruluşunun parçası olarak oradaydı. Mursi Mısır derin devletinin entrikacı adamlarından değil, kendi halkının yanında diğer halklar için de çalışan bir liderdir. Beşar Esad seçimler üzerine Mursi’ye tebrik mesajı gönderdiğinde Mursi “Seni Suriye halkının gerçek temsilcisi olarak tanımıyorum.” diyerek cevap vermiştir. Tüm protokollere rağmen birçok masum insanın katiline nazik davranmak için kendini zorlamamıştır.

8.Dünyanın En Düşük Ücretli Lideri

mursi-endüşük ücretli lider

İş dünyası imparatorları, spor yıldızlarını ve sözde şöhret sahiplerinin başını çektiği bazı figürleri görmeye öylesine alıştık ki siyasi liderlerimizin çok büyük oranlarda para kazanmaları gerektiğini düşünür olduk. Eski başkanların veya cumhurbaşkanlarının milyoner olduklarını görünce şaşırmıyoruz. Mursi kendisi ve ailesi yönelik birikim yapmak için cumhurbaşkanlığı mevkiinin sağladığı fırsatları değerlendirebilirdi. Yine de o hala kiralık bir dairede yaşıyordu. Belki kendine bir ev satın alabilirdi? Tüm bunlar Mursi’nin dünyanın en düşük ücretli lideri olduğunu gösteriyor. Tekrar okuyun. Tüm dünyada. Bir yıllık maaşının 10.000 dolar olmasını şart koşmuştu. Tutuklandığı zaman ortaya çıktı ki maaşını hiç çekmemişti. Para almadan karşılıksız çalışmıştı.

9.Sabah Namazlarını Camide Kılmaya Özen Gösterirdi

Mursi namazlarını cemaatle kılmaya çok düşkündü. Bu tür hareketlerin sadece gösteriş olduğunu düşünen darbe destekçileri arasında dalga konusu olmuştu bu düşkünlüğü. Fakat bu kinik fikirlerini göz ardı ederek diyebiliyoruz ki Mursi namazlarını kaçırmazdı ve Cuma ibadetlerinde okunan hutbeyle göz yaşlarına boğulduğu görülürdü.

10.Resim Yok Lütfen

mursi-foto

Birçok Arap despotizminde olduğu gibi Mısır’da da her binanın bir köşesinde hayırsever liderlerinin resimleri bulunmaktaydı. Mübarek’in size dik dik baktığını görmeden bir yere gidemezdiniz. Mursi seçildiği zaman devlet dairelerinden resminin asılmaması gerektiğine karar verdi ve seleflerinin portrelerini Allah’ın adıyla değiştirdi. Bu prensip şimdi tersine döndü ve Mısırlılar amirlerini ilahlaştırmaya devam ettiler.

Gerçekler savaşın ilk kazazedeleridirler ve kabul ediyorum ki gerçekler bu 10 maddeden daha karmaşık. Hatalar elbette vardır. Fakat ister onu sevin ister ondan nefret edin, bu gerçekler onunla ilgili daha iyi bir anlayışa sahip olmanıza yardım edecek. Umarım doğru yolda ilerlemenizde yardımcı olur.

muslimmatters.org’dan alınarak mektebi suffa ekibi tarafından suffagah için çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Birçok devlet dairesinde ve belediye binalarinda da Recep Tayyip Erdogan’inda resmi var. Bir musluman olarak Görmedik diyemezsiniz.

  1. yaw bırakın bu paravraları ? Mursi, Seyyid Kutup ‘ un Hasan el Benna’ nın yolunu takip edemedi.. Müslüman Kardeşlerin gerçek izcilerini de o astırdı sonrada Allah cezasını verdi…

    1. Seyf adlı kullanıcı bu söylediklerini ispat edemezseniz ve ikna edici bir açıklama yapamazsan bu işin vebalı büyük bilesin. Kur’an dan bazı ayetler sıralamayacağım…

    2. Sus!!!! Mursiye destek ler diye yargilanan idam edilen musluman kardesleri gozun gormediyse kulagindami duymadi???!!!

    3. Sen kimsin ya yargısız infaz yapıyorsun. Bu muhteşem insanın tırnağı olabilir miyiz? Cenabı Hak mekanını cennet eylesin. Bizim gibi cahil, günahkar insanlar Mursi gibi seçilmiş mücahitlere söz söyleme hadsizliğini yapamayız. Kendimize gelelim biz kimiz ya… Nefsimizle bile baş edemezken bu insanlar kendilerini İslama feda edip, iz bıraktılar… Hala miskin miskin bencilce davranıyoruz yazıklar olsun. Mursi görevini yerine getirdi ebedi yurda intikal etti… Peki biz?

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı