Aile, Çocuk, Eğitim

Monopoly’den Kaçmak İçin 5 Sebep

Monopoly, birçok semti satın alıp, ev/otel dikme ve o semtten geçenlerden ev/otel konaklama bedellerini tahsil etme üzerine kurgulanmış bir oyundur. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Peki çocuğumuzu bu aşamadan sonra ne tür tehlikeler bekliyor, sizler için 5 maddede derledik.

1. Büyük balık küçük balığı yutar (!)

Yalnızca kendine semt satın alıp oraya ev ve otel dikmekle kalmayıp rakibinizin (kardeşinizin, arkadaşınızın) gayrimenkul ve arsalarına el koyarak onları iflasa zorlayıp piyasaya tek başına hâkim olmak gibi bir hedefiniz var. Oyun da bu şekilde kazanılıyor zaten. Büyük balık küçük balığı yutuyor. “Bugün komşum siftah yapmadı ondan alsan daha makbuldür” diye tarihe öğreti sunan ufkumuz nerede?

2. Küçük esnafı yaşatma umdesi oyunun doğasına aykırı.

Küçük balıklar yutuluyor demiştik. Dolayısıyla küçük esnafın erimesi ve büyük kapitallerin bütün piyasaya hâkim olması bizim nesilde dert olsa bile çocuklarımız için piyasanın sünneti olarak zihinlere nakşediliyor. 

3. Başkasının rızkına tasallut etmek.

Necip Fazıl’ın “Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak ekmekten daha lezzetlidir.” sözü oyunun doğasında “dostun ekmeğini kapmak” olarak karşılık buluyor.

4. İlk iktisat dersini kapitalizmden almak.

İktisat ve ekonomiye dair fikirleri olmayan çocuklarımıza dünya ekonomisinin geldiği çirkin nokta oldukça normal gösteriliyor. İlk ekonomi dersi tekelci kapitalistlerden alınmış oluyor.

5. Akıl oyunu değil.

Oyunun zekayla ilgisi var elbette fakat akılla uzaktan yakından ilgisi yok. Zira akıl, edeple ve ahlakla yoğrulur. Zeka kurnazda da olur, hırsızda da.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>