Miraç Gecesinin Bize Hatırlatması Gereken 5 Şey


0

Mübarek gün ve geceler bize verilmiş bir armağan ve sorumluluktur. Gördüğümüz kişilerin kandilini/bayramını kutlamak, farz namazın sonuna 4-6 rekat nafile namaz eklemek, bazı programlara katılmak hatta toplu mesaj atmak bile bu mübarek günün anılması adına güzeldir önerilir -toplu mesaj konusunda emin olamadık- ama asıl meselenin, bu saydıklarımızı görev gibi yapıp arada kaynamasına izin vermeyin! Tefekkür gecesidir bu gece; miraç olayından alınacak derslerin tefekkürüdür. Hasar tespiti ve tedavinin başlatılması için mükemmel bir gecedir miraç gecesi. Hasar tespiti hem kişisel hem ümmet adına olmalı.  Muhammed Emin Yıldırım Hoca, ümmetin en büyük hasarlarından bazısına değinmiş bir de yazımızda bu hasarlardan bahsederek tefekkürünüzün kapısını aralamak istedik. İşte 5 hasar; tedavi ise sizde!

1. Kıble Bilinci

“Miraç, İmanın küfre zaferinin dönüm noktasıdır. Gün dönümü noktası. Ama bu gün dönümü günün batıya doğru değil, ruhun doğusuna ve doğuşuna doğru döndüğünün işareti olan bir gün dönümüdür. Sıdk’ın gün dönümü. Aşk’ın gün dönümü. Ter ve zaferin gün dönümü.” Sezai Karakoç

2. Namaz

Her miraç gecesi, namaz muhasebesinin yapılması için bize yüklenmiş bir sorumluluktur. Namazımız bizim miracımız mı? Nasıl bir namaz kılıyoruz görevini yapan bezmiş bir memur gibi mi Rabb’ini yücelten bir “abd” gibi mi?

3. Kudüs Davası

Müslümanların ilk kıblesi miracın yatağı Kudüs… Allah’ın, Peygamber Efendimiz’in, sahabenin farklı ve özel bir sevgiyle sevdiği Kudüs… Şuan işgal altında olan Kudüs!

4. Ümmet Şuuru

Kudüs’ün fethi ümmetin birliğiyle oldu. “Siyah kadının oğlu” ile “soylu adam” birlikte fethetti Kudüs’ü. Yıllarca hiç aksatmadan Hz. Peygamber’in müezzinliğini yapan ve artık “İslam’ın bülbülü” olarak anılmaya başlayan Bilal-i Habeşî, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu dünyadan ayrıldıktan sonra ezan okumamıştır ta ki Kudüs’ün fethine kadar. Kudüs ezanın çağırdığı herkesin sınavı! Ümmet, ümmet olsun diye bizim payımıza düşen ne? Bu gecenin cevaplanması gereken sorulardan bir soru; ahirete kalmasın!

5. Mücadele Azmi

Miraç bir araya gelmiş, sadık, mücadele eden bir ümmete hediyeydi. Şeytana mücadele, nefse mücadele, Allah’ın düşmanlarına mücadele… Kökümüz sağlam, tembellik vakti de değil! Bu gece her eksiği her acı ile düşüneceğimiz bir gece! Duamız odur ki Miraç’ın mübarekliğini hayatımıza taşıyabilelim. 

Kaynaklar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı