İslam, Kur’an ve Sünnet, Tefekkür

Miraç Gecesinin Bize Hatırlatması Gereken 5 Şey

Mübarek gün ve geceler bize verilmiş bir armağan ve sorumluluktur. Gördüğümüz kişilerin kandilini/bayramını kutlamak, farz namazın sonuna 4-6 rekat nafile namaz eklemek, bazı programlara katılmak hatta toplu mesaj atmak bile bu mübarek günün anılması adına güzeldir önerilir -toplu mesaj konusunda emin olamadık- ama asıl meselenin, bu saydıklarımızı görev gibi yapıp arada kaynamasına izin vermeyin! Tefekkür gecesidir bu gece; miraç olayından alınacak derslerin tefekkürüdür. Hasar tespiti ve tedavinin başlatılması için mükemmel bir gecedir miraç gecesi. Hasar tespiti hem kişisel hem ümmet adına olmalı.  Muhammed Emin Yıldırım Hoca, ümmetin en büyük hasarlarından bazısına değinmiş bir de yazımızda bu hasarlardan bahsederek tefekkürünüzün kapısını aralamak istedik. İşte 5 hasar; tedavi ise sizde!

1. Kıble Bilinci

“Miraç, İmanın küfre zaferinin dönüm noktasıdır. Gün dönümü noktası. Ama bu gün dönümü günün batıya doğru değil, ruhun doğusuna ve doğuşuna doğru döndüğünün işareti olan bir gün dönümüdür. Sıdk’ın gün dönümü. Aşk’ın gün dönümü. Ter ve zaferin gün dönümü.” Sezai Karakoç

2. Namaz

Her miraç gecesi, namaz muhasebesinin yapılması için bize yüklenmiş bir sorumluluktur. Namazımız bizim miracımız mı? Nasıl bir namaz kılıyoruz görevini yapan bezmiş bir memur gibi mi Rabb’ini yücelten bir “abd” gibi mi?

3. Kudüs Davası

Müslümanların ilk kıblesi miracın yatağı Kudüs… Allah’ın, Peygamber Efendimiz’in, sahabenin farklı ve özel bir sevgiyle sevdiği Kudüs… Şuan işgal altında olan Kudüs!

4. Ümmet Şuuru

Kudüs’ün fethi ümmetin birliğiyle oldu. “Siyah kadının oğlu” ile “soylu adam” birlikte fethetti Kudüs’ü. Yıllarca hiç aksatmadan Hz. Peygamber’in müezzinliğini yapan ve artık “İslam’ın bülbülü” olarak anılmaya başlayan Bilal-i Habeşî, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu dünyadan ayrıldıktan sonra ezan okumamıştır ta ki Kudüs’ün fethine kadar. Kudüs ezanın çağırdığı herkesin sınavı! Ümmet, ümmet olsun diye bizim payımıza düşen ne? Bu gecenin cevaplanması gereken sorulardan bir soru; ahirete kalmasın!

5. Mücadele Azmi

Miraç bir araya gelmiş, sadık, mücadele eden bir ümmete hediyeydi. Şeytana mücadele, nefse mücadele, Allah’ın düşmanlarına mücadele… Kökümüz sağlam, tembellik vakti de değil! Bu gece her eksiği her acı ile düşüneceğimiz bir gece! Duamız odur ki Miraç’ın mübarekliğini hayatımıza taşıyabilelim. 

Kaynaklar

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>