Haber, Liste

Milli Piyango Çıkmış 10 Talihsiz “Talihli”

Her çekiliş öncesi, umut kuyruklarında bekleyenlere “Büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız?” sorusu sorulur. Cevaplar tek kalemden çıkmışçasına sabittir:

“Ev alırım… Araba alırım… Muhtaçlara dağıtırım…”

Servet harcamalarında muhayyilemiz dardır. Ama her yeni servet sahibinin daha da acil bir eylemi vardır: Eşini boşamak…

1) Ahmet Bayram; Evinde İntihar Etti

ahmet bayram piango

Ahmet Bayram da bu teamüle uymuş; ilk iş olarak eşini kapının önüne koymuş. İstanbul’a taşınmış. Kendisine kömür karası bir peruk almış. Ve gece hayatına dalmış. Gece kulübünde tanıştığı bir kadına abayı yakmış. Onunla evlenmiş. Kadın hamile kalmış. O arada Ahmet Bayram kumara alışmış ve servetini kumarda harcamaya başlamış.

Sonrasını tahmin etmek zor değil:

Çeteler haraç için kapıya dayanmış. Tacizler başlamış. Huzursuz olmuş Bayram… Çocuklarını kaçırma tehditleri karşısında savcılığa başvurmuş. Bu arada gece hayatı yoğunlaşıp kumar borcu arttıkça satın aldığı gayrimenkulleri birer ikişer elden çıkarmaya başlamış. Satacak mal kalmayınca garibanlığına geri dönmüş.

Eski evine sığınmış. Boşandığı eşinden, üzerine yaptırdığı gayrimenkulleri satıp kendisine para vermesini istemiş. Olumsuz yanıt alınca tartışma çıkmış. Ve Ahmet Bayram gece banyoya çekilip intihar etmiş.

2) Mustafa Salgan; Ayakkabı Boyacısı Olarak Öldü

mustafa salgan piyango suffagah

Askerden döndüğü yıl 1974’te Osmaniye’den ayrılıp Adana’ya gelerek hayatına yeni bir sayfa açmak isteyen Mustafa Salgan, cebindeki son parasıyla bir Milli Piyango bileti aldı. İçi kıpır kıpır umut doluydu. Aç yattığı gecenin sabahına zengin bir adam olarak uyandı. Büyük ikramiye bir gün önce aldığı bilete çıkmıştı. O günden sonra Salgan hep talihine güvendi. Belgeseli çekilecek kadar çok ikramiye kazandı. 1979’de 100 bin lira, 1982’de 30 milyon lira, 1987’de 2 milyon lira aldı.

Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu ve “Beni yanlış evlilik yıktı” diyordu.

3) Necati Yıldırım; Öz Oğlu Tarafından Bıçaklandı!

necati yıldırım mektebi suffagah

Necati Yıldırım’ın durumu daha da fena…

2004 çekilişinde 10 trilyonluk ikramiyenin 4 talihlisinden biriydi. 3 çocuk babasıydı. Eskişehir’de otobüs işletmeciliği yapıyordu. O da parayı alınca sökün eden ziyaretçilere dayanamayıp otobüs işletmesini kapattı. Ardından serveti yüzünden ailesiyle sorunlar yaşamaya başladı. Bir kavgada öz oğlu tarafından bıçaklandı; boğazından yaralandı. Kavgayı ayırmaya çalışan anne ve diğer oğlan da bıçaktan nasibini aldı. Bu talihlinin macerası da hastanede sonuçlandı.

4) Salih Gümüşçay; Mezarından Çıkarttılar!

Bu örnekler içinde bana en hazin geleni, Salih Gümüşçay’ın sonu…

Demirci olan Gümüşçay, 1989’da büyük ikramiyeyi vurduğunda 83 yaşındaydı. O yaşına dek tanımadığı yüzlerce akrabası çıktı ortaya bir anda… Salih dede ise tedavi gördüğü İzmir Devlet Hastanesi’nde tanıştığı bir hemşireyle evlendi giderayak…

Zengin olduktan bir yıl sonra da öldü. Ama çilesi bitmedi. Normalde pek kimselerin ilgilenmeyeceği cenazesi paylaşılamadı. Mirastan pay almak isteyenler hak iddia ettiler. Akrabalık tespiti gerekti. “Ölünce kurtulurum” sanan Salih dedenin mezarı, ölümünden beş yıl sonra açıldı. Bulgular doğrultusunda miras yeniden paylaşıldı. Ve aniden gelen piyango servetinin sahiplerine, mezarda bile rahat olmadığı bir kez daha anlaşıldı.

Türkiye halkı anketlerde “Mutlu musunuz?” sorusuna büyük ekseriyetle “Eveeeet” cevabı veriyor ya…

Parasızlıktan olabilir mi?

5) Mustafa Savgan; Paralar Eşine Kalmasın Diye Hepsini Yedi!

53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası ise çiçekçi bir kadının kendisine 2 lira harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı. “Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5-6 katını bahşiş olarak bırakıyordum. Sonunda paraları tükettim. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Yıl 1985′ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum” diyerek ibretlik hikâyesini paylaşıyor.

6) Mehmet Sarıoğlu; Donarak Öldü!

mehmet-sarioğlu-milli-piyango

Mehmet Sarıoğlu’nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu’nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında evinde donarak vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi.

7) Jack Whittaker; Evi Soyuldu, Alkol Bağımlısı Oldu!

losing-ticket-e1355656575915

ABD’de doğan Jack Whittaker, 2002 yılında piyangodan tam 410 trilyon kazandı. Evi tam 7 defa soyulan Whittaker’ın torunu da fidye isteyen insanlar tarafından katledildi. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı piyango talihlisi, zor bir hayatın ardından “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan tek kuruş kalmadı” diyor.

8) Gerald Muswagon; Parasını Bitirip İntihar Etti!

Michael-Carroll

Kanada’da lotodan 8,5 milyon dolar kazanan Gerald Muswagon, eline geçen parasını lüks arabalar, uyuşturucu ve alkole harcadı ve sonu intiharla bitti.

9) Nurettin Çınar; Başladığı Yere Dönndü!

Evli ve 3 çocuk babası Nurettin Çınar’a Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, Turhal’a dönerek şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşler iyi gitmedi ve 1995 yılında iflas etti. Çınar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Sefa kısa sürdü. Milyonlarca kişinin para verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş”

10) Bonus; Geniş Hikayeler!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>