Miladi Yılbaşını Kutlamamak İçin 10 Sebep


-1

İslâm dini ile onurlandırılmak, Müslüman olmak ne büyük lütuftur. Müslüman, dininden olmayan kimseye meyletmez, hiçbir yönü ile benzemez. Çünkü, o kimsenin rehberi; Efendimiz (Sallahu Aleyhi ve Sellem), bütün insanlığa en eşsiz ve nadide örnektir. Bundan öte ne bir insanı örnek almaya ne de  bir başkasının gelenek ve alışkanlıklarını tatbike hâcet yoktur. Müslüman Rabbinin (Celle Celalihu) Kur’an-ı Kerim’deki emirlerine koşulsuz itaat, Allah’ın Resülü’nün (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Sünnetine ittiba eder. Müminin yolu budur.

1. Müslümanın yeni yılı, hicri sene başlangıcı ile (Muharrem-i Şerif ayının ilk günü) başlar.

2. Müslümanın hicri sene-i devriyesi, Efendimizin (Sallalahu Aleyhi Ve Sellem) Mekke'den Medine'ye hicretini (İslamı yaymasını, tebliğ etmesini) temsil eder.

3. Noel adı verilen yılbaşı kutlaması, hristiyanların dini bayramıdır.

4. Hristiyanların noel inancı, Allah-u Tealaya (Celle Celalihu), Hz. İsa'yı (Aleyhisselam) oğul isnat etmeleri (Haşa) düşüncesine dayanan bir şirk merasimidir.

5. Bu gün ve gecedeki organizasyonlara, kutlamalara katılmanın ya da ortak olmanın bela ve ahiret azabına sebep olmasından korkulmalıdır.

6. 'Kim bir kavme benzerse, onlardandır.' (Ebu Davud, 4031) hadis-i şerifinin ehemmiyeti unutulmamalıdır.

7. 'Zulmedenlere eğilim göstermeyin (meyletmeyin), yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka (size yardım edecek ve işlerinizi üstlenecek) velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz.' (Hud Suresi,113) ayetinin ihtarı idrak edilmelidir.

8. İslam dışı (bu gibi) akımlara uyarak Allah'ın (Subhanallahu ve Teala) gazabına uğramaktan endişe edilmelidir.

9. Müslümanın kutlayabileceği bayramları (Ramazan, Kurban) ve kalbini mesrur edebilecek mübarek geceleri vardır.

10. Noel kutlaması ile Müslüman kimliğinin hiçbir alakasının olmadığı bilinmelidir.


| Kaynak : Ahmet Mahmut Ünlü Ve Timurtaş Uçar Hocaefendilerin sohbetlerinden derlemedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Biz muslimanlar yeni yili noel inanciyla degil Allah’ in bizi saglikla yeni bir yila kavusturdugu icin sukretmek uzere kutlariz dusuncesindeyim. Ayrica biz Hz Isa (as) da butun diger peygamberlere de ve islamdan onceki din ve kitaplara da iman ederiz. Bizim hiristiyanlardan farkimiz Hz Isa (as)’i onlar gibi yorumlamayiz. Bu inanc ve anlayislarla yeni bir yila kavusmayi kutlamada bir yanlis gormuyorum.
    Dusuncelerimi kabul edednlerin de etmeyenlerin de yeni yili kutlarim. Saygilarimla.

  2. Yukarıda ne güzel yazmışsınız, kim bir kavme meylederse onlardandır. Biz Türk’üz ve yılbaşını kutlamak bir türk geleneğidir. Yani kimseye değil kendi kavmimize benziyoruz. Noel kutlaması değil yılbaşı günü hristiyanlık daha doğmadan yüzyıllar önce birçok toplumun uygulamış olduğu bir gelenektir. Yeni yılı şereflendirmek onurlandırmak maksadı vardır. Eski toplumlarda ve şu an uzak doğuda hala devam eden döngüsel evren zaman anlayışının getirisidir yılbaşı kutlaması.

    1. Hristiyanlık doğmadan diyorsunuz ancak miladı yıl Hz İsa’nın doğması ile belirlenmiş bir gündür nasıl ondan öncesinde kutlanır anlayamadım