Meyveler Ne Zaman Ve Nasıl Yenmeli?


0

“Bismillâhirrahmânirrahîm.”

Yediğimiz meyvelerin değerini onların tam satın alırken, keserken ve ağzımızın içinde parçalarken hep düşünürüz. Ancak bu iş düşündüğümüz kadar öyle kolay değildir. Onun nasıl ve ne zaman yenmesi gerektiğinin bilmek önemlidir. Meyveleri yemenin en doğru yolu nedir? Yemek öğünlerden önce mi yenmeli yoksa yemek öğünlerinden sonra mı yenmeli?

1. Meyveler, Yemek Öğünlerinden Önce Yenmelidir.

Meyveler, yemek öğünlerinden önce yenmelidir. Meyveyi bu şekilde yerseniz, kilo vermede ve diğer yaşam aktiviteleri için gerekli enerjinin önemli bir miktarını karşılamada büyük bir rol oynamış olur.

2. Meyve Çok Önemli Bir Yiyecektir.

Farz edelim ki, siz iki dilim ekmekten sonra bir dilim meyve yediniz. Meyve dilimi, mideden bağırsaklara geçmeye hazır olduğu halde, ancak bu şekilde yenmesinden dolayı engellenir. Bu süre içinde tüm öğün parçalanır, fermante olur ve aside dönüşür. Çok cüz’i bir miktar meyve midedeki diğer gıda ile temas içerisine gelir ve mide öz suları, gıdanın tüm kütlesini parçalamaya koyulur. Bu sebeple, lütfen meyvenizi ya boş midede yiyin veya öğünden önce yiyin. (…)

3. Meyve Suyu.

Meyve suyu içme ihtiyacı duyduğunuzda, yalnızca taze meyve suyu içiniz. Mümkün olduğunca konserve meyve suyunu asla içmeyiniz.

4. Pişirilmiş Meyveler.

Pişirilmiş meyveleri yemeyiniz. Çünkü pişirilmiş meyvelerin hepsinden de besin elde edemezsiniz. Yalnızca lezzet alabilirsiniz. (…) Bütün bir meyve yemek, onun suyunu içmekten daha iyidir. Meyve suyu içiyorsanız, yudumlamayı yavaşlatın. Çünkü yutmadan önce onun tükürüğünüz ile karışmasına izin vermelisiniz.

En doğrusunu Yüce Allah (Celle Celâlühü) Bilir.

Kaynaklar

Dr. Hüseyin Kami Büyüközer – “Yeniden Gıda Raporu” kitabından alıntı ve derlemedir. (Bkz. Syf. 475, 476)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir