Meyve Sebze Yetiştirmek İçin 3 Sebep


0

Müslümanın kıyamet günü elinde bir fidanı varsa bu fidanı dikmesi gerektiğini söyleyen bir dini varken, kişi Allah’ın rızasını kazanmayı sadece namazda ve oruçta göremez. Hayatın her alanında kazanmak için fırsat kollamak zorundayız. 

Bu yazımızda ‘Sünnet Neden Garip?’ kitabını referans alarak meyve-sebze dikmenin bir Müslüman için neden önemli olduğuna değinmeye çalıştık. Daha sonra bir meyve sebze üreticisi ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan çıkarılması gereken notları sizlere aktardık. Benim de bir dikili ağacım olsun, diyorsanız bu yazımıza bir bakmanızı isteyeceğiz 🙂

1. Bir Milyon Sadaka Vermek İçin Sebep

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Bir Müslüman, bir ağaç dikse veya ekin ekse de ondan bir kuş veya başka hayvan yese, bu onun için sadaka olur.”

Bahçemize ektiğimiz ağaçtan, ekinden yiyen hayvanlar, maddi zarar vermiş gibi gözükse de bizim için sadaka olur. Müslüman fırsatçıdır, önüne çıkan her şeyi Allah’ın rızasını kazanmak için kullanır. Sadece gösteriş olsun diye meyve vermeyen ağaç ekmek yerine, meyve ağacı diker bir Müslüman.

2. Doğal Beslenmek İçin Bir Fırsat

Günümüzde her ne kadar “Organik” etiketli ürünler artsa da, meyvelere ve sebzelere çok sayıda zirai ilaç atılıyor. Önümüze gelmeden önce hangi toprakta yetiştiği, hangi ilaçların hangi sıklıkla atıldığını bilmediğimiz için, sağlıklı olmak adına yediğimiz meyve sebzeler ileriki dönemlerde vücudumuzda hastalık olarak kendini gösteriyor. Bundan dolayı bir metrekare bile toprağı olan kardeşlerimize toprağı işlemelerini tavsiye ediyoruz.

3. Tasarruf

Ülkemiz toprak türü bakımından oldukça zengindir. Güneş, su ve toprak bir bitkinin yetişmesi için yeterli olduğundan, evlerin kuzey cephesi hariç diğer cephelerde, balkonlarda, 5 kök ekilen salatalık bir ailenin bir sezonluk salatalık ihtiyacını Allah’ın izniyle karşılar. Aynı şekilde biber de çok rahat yetiştirilebilir. Salatalık, biber gibi sebze işini ticari olarak yapanlar, büyük seralarda sebzelere ilaç atmak zorunda kalıyorlar. Bu şekilde bugün biz kendi evlerimizin balkonunda yetiştirdiğimiz salatalığı,  biberi gayet doğal bir şekilde yiyebiliriz.

Kaynaklar

Sünnet Neden Garip?-Nureddin Yıldız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı