Doğa, Hadis, Kültür, Liste, Sağlık, Yaşam

Meyve Sebze Yetiştirmek İçin 3 Sebep

Müslümanın kıyamet günü elinde bir fidanı varsa bu fidanı dikmesi gerektiğini söyleyen bir dini varken, kişi Allah’ın rızasını kazanmayı sadece namazda ve oruçta göremez. Hayatın her alanında kazanmak için fırsat kollamak zorundayız. 

Bu yazımızda ‘Sünnet Neden Garip?’ kitabını referans alarak meyve-sebze dikmenin bir Müslüman için neden önemli olduğuna değinmeye çalıştık. Daha sonra bir meyve sebze üreticisi ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan çıkarılması gereken notları sizlere aktardık. Benim de bir dikili ağacım olsun, diyorsanız bu yazımıza bir bakmanızı isteyeceğiz 🙂

1. Bir Milyon Sadaka Vermek İçin Sebep

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Bir Müslüman, bir ağaç dikse veya ekin ekse de ondan bir kuş veya başka hayvan yese, bu onun için sadaka olur.”

Bahçemize ektiğimiz ağaçtan, ekinden yiyen hayvanlar, maddi zarar vermiş gibi gözükse de bizim için sadaka olur. Müslüman fırsatçıdır, önüne çıkan her şeyi Allah’ın rızasını kazanmak için kullanır. Sadece gösteriş olsun diye meyve vermeyen ağaç ekmek yerine, meyve ağacı diker bir Müslüman.

2. Doğal Beslenmek İçin Bir Fırsat

Günümüzde her ne kadar “Organik” etiketli ürünler artsa da, meyvelere ve sebzelere çok sayıda zirai ilaç atılıyor. Önümüze gelmeden önce hangi toprakta yetiştiği, hangi ilaçların hangi sıklıkla atıldığını bilmediğimiz için, sağlıklı olmak adına yediğimiz meyve sebzeler ileriki dönemlerde vücudumuzda hastalık olarak kendini gösteriyor. Bundan dolayı bir metrekare bile toprağı olan kardeşlerimize toprağı işlemelerini tavsiye ediyoruz.

3. Tasarruf

Ülkemiz toprak türü bakımından oldukça zengindir. Güneş, su ve toprak bir bitkinin yetişmesi için yeterli olduğundan, evlerin kuzey cephesi hariç diğer cephelerde, balkonlarda, 5 kök ekilen salatalık bir ailenin bir sezonluk salatalık ihtiyacını Allah’ın izniyle karşılar. Aynı şekilde biber de çok rahat yetiştirilebilir. Salatalık, biber gibi sebze işini ticari olarak yapanlar, büyük seralarda sebzelere ilaç atmak zorunda kalıyorlar. Bu şekilde bugün biz kendi evlerimizin balkonunda yetiştirdiğimiz salatalığı,  biberi gayet doğal bir şekilde yiyebiliriz.

Kaynaklar

Sünnet Neden Garip?-Nureddin Yıldız

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>