Meşhur Rock Candy – Kristal Şeker Yapmaya Ne Dersiniz?


-2

Çocuklarınızla beraber güzel bir zaman geçirmek için ya da güzel bir deney yapmak için bu harika şekerleri siz de evinizde birkaç basit malzeme ile yapabilirsiniz.

1. Şerbet Hazırlama

1 bardak suya 3 bardak şeker ekleyip şeker eriyene kadar iyice karıştırıyoruz. Sonrasında kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra tencerenin altını kapatabiliriz.

2. Renkler

Rengarenk şekerler yapmak istiyorsanız birazcık gıda boyasına ihtiyacınız olacak. Birkaç kavanoza veya bardağa şerbeti ekleyip, içlerine istediğimiz renklerde gıda boyasını ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Eğer şekerlerinize aroma da vermek istiyorsanız bu aşamada eklemeniz gerekiyor.

3. Kristaller İçin İlk Adım

Birkaç çöp şişi bu şerbetin içine batırıp sonrasında toz şekere batırıyoruz. 

4. Çubukları Yerleştirme

Sonra önceden hazırlamış olduğumuz kavanoz veya uzun bardakların içerisine koyuyoruz. Çubukların kenarlara değmemesi ve eğilmemesi için mandal ile kavanoz veya bardağın ortasında durmasını sağlıyoruz.

5. Kristal Oluşumu

Bu aşama en zoru, çünkü biraz beklemeniz gerekecek. Yaklaşık bir haftalık bir süreçte bu şekilde şekerlerinizin beklemesi gerekiyor ki kristaller oluşmuş olsun. İlk başlarda küçük kristallerin oluştuğunu göreceksiniz. Zaman geçtikce kristaller büyüyecektir.

6. Ve Hazır

Yaparken eğlendiğiniz, hem görüntüsü hem de tadı ile çok güzel olan kristal şekerlerimiz hazır.

Kaynaklar

https://wearenotmartha.com/make-your-own-rock-candy/
https://www.happinessishomemade.net/rock-candy-tutorial/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir