Haber

Mescid-i Haram’ın Son Hali

Haram-expansion-650x250

2 caminin diyanet işleri başkanlığı, Metâf’ın (Tavaf yapılırken dönülen yerin) genişlemesi için yürütülen Kral Abdullah Projesinin öngörülen zamanda tamamlandığını çarşamba günü duyurdu.

Başkan Şeyh Abdullah Sudeys, sağlanan kolaylığın yüzde 70 daha fazla hacıyı barındıracağını söyledi.

Doğu tarafındaki metâf genişletmesinin ilk aşamasında, tüm katlarıyla  bir kereye mahsus olarak ibadet edenler için, namaz seccadeleri ve Kur’an koymak için raflar düzenlendi, zemzem suyuna ulaşım için kolaylık sağlandı.

Kral Fahd genişletmesinin karşısındaki ve iki minareli, 3 katlı kral Abdulaziz kapısının yer aldığı merkezi alan ve Sefa tepesi arasındaki büyük caminin eski kalıntılarının yıkımına, geçen hafta genişletmenin 3. ve sonuncu kısmı olarak başlandı. Bu kısmın bitirilmesiyle, projenin içerdiği tüm alan 81.567 metrekareye çıkabilecek.

Sudeys, üçüncü kısmın 22 yürüyen merdiveni kapsadığını, yaşlı ve engelli hacılar için 12 asansör ve zemzem içilebilecek alanları içerdiğini söyledi.

Yeni yapılandırma, daha rahat dolaşım sağlamak ve büyük alandaki kalabalıkların idaresinin kolaylaştırmak için, eskisinden daha geniş kapılara sahip. Özellikle hac ve umre zamanlarının en yoğun dönemleri boyunca, caminin güney kısmındaki kapıların büyük bir yıkıma sahne olduğu gerçeği açısından.

Camiler başkanlığının lideri, caminin ilk avlusuyla bağlantı sağlayacak birtakım yeni geçişlerin olacağını söyledi.

Metaf genişletmesinden sonra Ajyad yolu ve ilk kat arasındaki bağlantıyı sağlayan şimdiki köprünün yeri değişecek.

Devam eden genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, caminin güney ve kuzey kısmında tahrip edilen kapıların yerine, Umre ve Fetah kapıları için 2 alternatif geçişi olacak.

Sudeys, yıkma çalışmalarının 3. kısmına başlamadan önce, caminin yapısını sağlamlaştırmak için çalışmaların yolda olduğunu söyledi.

İşçiler lambaları, avizeleri, dekarasyon ışıklarını, fanları, hoparlörleri, saatleri ve eski yapıdan kalma Abbasi dönemi sütunlarınının yerini değiştirmeye başladılar.

Yıkımdan önce, çatıya, ilk kata ve bodrum katına bariyerler yerleştirildi.

Sudeys yıkım çalışmalarının, zaman sınırlandırmasına göre tamamlanacağını ekledi.

ciibroadcasting.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>