Mescid-i Aksa’da Neler Oluyor?


0

Esselâmu Aleyküm ve Rahmetullâh. 

İlk olmayan ve muhtemelen son da olmayacak bir sürece tanıklık ediyoruz. Peki ne olduğunun farkında mıyız? Gündemimiz sadece olaylar patlak verdiğinde Mescid-i Aksa olduğu için olaylar esnasında İsrail’e beddua ederek konuyu kapatıyor muyuz? Gelin sürecin arka planını, değerlendirmesi ve neler olduğunu kısaca görelim.

Neden Baskın Yapılıyor?

0789922a-b705-4e67-bb85-d22074f3ead3-2192231544.jpg

Radikal yahudi grupları tapınak sevdalarından vazgeçmediler. Daha önce Hz. Sülayman aleyhisselam tarafından tamamlanan tapınak tarihte iki kez yapılmış ve iki kez yıkılmıştı. Onlar da tapınağın üçüncüsünü tekrar yapmak istiyor. Hatta bugünlerde bizim Burak duvarımızın arda tarafında ibadet etmeleri de bu yüzden; ikinci tapınağın duvar kalıntısı olduğunu düşünüyorlar. Tarih ve arkeologlar aksini söylese de! Bu arada biz Hz. Süleyman aleyhisselam dedik ama onlar için Hz. Süleyman değil, Kral Süleyman’dı. Din değil, krallık yani!

Radikal tapınak gruplarının baskın ile amaçladıkları şunlar:

2000’den fazla radikal terörist ile Mescid-i Aksa’ya baskın yapması

Mescid-i Aksa’da toplu bir şekilde Talmudik ayinlerinin alenen gerçekleştirilmesi.

Mescid-i Aksa’da Müslümanlar’ın bayramı ile  Yahudilerin Kudüs’ü ele geçirdikleri zaman resmi bayram olarak seçtikleri Kudüs Günü‘nün aynı zamana denk geldiğinde Yahudilerin kutsallarının daha üstün olduğunun gösterilmesi.

Resmi bayram ifadesinden devletin terör devleti olduğunun anlaşıldığını sanıyoruz.

Görselde Mescid-i Aksa’ya doğru giden yahudi kalabalığı görebilirsiniz.

Neden Özellikle Mescid-i Aksa?

3. Tapınağı kurmak istediklerinden bahsetmiştik amaçları Mescid-i Aksa içindeki tüm yapıları yok edip şuan maketinin, projesinin bile hazır bulunduğu tapınağı inşa etmek. Daha önce de bunu farklı metotlarla denediler. Farklı zamanlarda denenen toplam 3 planları var:

Zamansal bölünme: Bir süre zaman bizim bir zaman sizin olsun dediler. Bu çabaları 2015’te Kudüs direnişi ve 2017’de Esbat kapısı direnişi ile başarısız oldu.

Mekânsal bölünme: Bir kısmı sizin bir kısmı bizim olsun dediler. 2019’daki Babü’r Rahme Direnişi ile başarısız oldu.  

Tapınak’ın manevi olarak inşası: 2019 yılının sonunda yeni bir plan yapıldı; tapınak’ın manevi olarak inşası. Kısaca, tüm dini ritüellerini, yapılara bakılmaksızın sanki tapınakmış gibi Mescid-i Aksa’da gerçekleştirerek, Mescid-i Aksa’nın Yahudileştirilmesi isteniyor. Bunun gerçekleştirilmesi için bu üç hedef belirlendi ve bunun için 35 gün öncesinden hazırlık yapılmaya başlandı. İşgal hükümeti bu baskının yapılması konusunda ısrarcı. 

Peki Dün Neler oldu?

3958d361-d14a-4568-ac2d-e7bcc32fa61a-1767482216.jpg

Aslında olaylar dün başlamadı, yahudilerin uzun zamandır süregelen hazırlıkları vardı. Yahudilerin kutsal günleri olan 28 Ramazan-10 Mayıs Pazartesi günü radikal yahudiler toplandı ve polis gözetimi altında Mescid-i Aksa’ya giriş yapmayı planlıyorlardı. 

İçeride itikafta olan, ibadet için gelen ve sürekli Mescid-i Aksa’da bulunan murabıtları şiddet kullanarak uzaklaştırmayı planlıyorlardı. Elhamdülillah başarılı olamadılar. 

Yahudi millet vekillerininde arasında bulunduğu kalabalık bir grup Megaribe Kapısın’da toplanıp saatlerce polisin içeriyi boşalmasını beklediler. Bu sürede direnen ve yaralanan gençleri de hem tutukladılar hem de ilk yardıma izin vermediler.

Direnen müslümanlar, plastik mermilerle keskin nişancılar tarafından özellikle baş ve gözlerinden vuruldu. İşgalci yahudi askerler, ses ve gaz bombaları ile ardı ardına saldırdı. Basından da bir çok kişi ses ve gaz bombalarının vücutlarına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Sabah saatlerinde olan ilk denemenin püskürtülmesinin ardından müslümanlar Mescid-i Aksa’yı temizleyip ibadetlerine döndüler. İftar vaktinin hemen akabinde hala sofralar yerdeyken işgal polisi tekrar saldırdı.

Hamas, Mescid-i Aksa’da bulanan ve Şeyh Cerrah mahallesinde evleri zorla alınan insanları rahat bırakmamaları durumunda kendilerini savunacaklarına dair uyarı da bulundu. Siyonistler vazgeçmeyerek şiddeti arttırdı, müslümanlar da direnişlerini arttırdı.

İsrail, Hamas karargahlarını vurduğu iddiası ile Gazze’de yerleşim yerlerini hedef aldı ve 12 saat içinde 300 roket attı. En az 24 Şehit olduğu bunlarında 9’unun çocuk olduğu biliniyor.

Görselde Mescid-i Aksa’ya atılan gaz ve ses bombası kapsülleri ile yapılan çizimi görebilirsiniz.

Kim, Ne Diyor?

623f4563-66b2-4876-b079-8b3d98e57c07-3059038018.jpg

Yahudiler planladıkları baskını gerçekleştiremedikleri için bu süreci hezimet olarak adlandırıyor.

Filistin Direniş Grupları Ortak Odası tarafından yanınlanan bildiri de mevcut durumun bir savaş olduğu adının da “Kudüs Kılıcı” olduğu söyleniyor.

ABD, Hamas’ın İsraile roket atmasını kınıyor. İsrail’in attıklarına karşı sağır ve kör olduğunu biliyoruz zaten.

Türkiye çeşitli mercilerden kınama ve tepkiler geldi, yaptırım gücünü henüz bilmiyoruz. Halk nezdinde Mescid-i Aksa ve Filistinli Kardeşlerimiz için dualar, fetih sureleri ve yardımlar gönderildi. Kızılay, İHH ve Nisaul Aksa Derneği yardımları ulaştıran derneklerden birkaçı.

Kudüs’ten Güncel Haber Alabileceğiniz Hesaplardan Bazısı Şöyle:

Mesut Eryatan

Morabat Maqdesy

Ameerdana

Hanne Marym

Yahya Zned

Eye on Palestina

El-Cezire Arapça YouTube Kanalı- Canlı Yayın

Kudüs TV

Kaynaklar

BBC Haber
Anadolu Ajansı
Yenişafak
URL’si paylaşılan hesaplar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı