Mescid-i Aksa Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey!


0

Dünya’daki üzerinde en fazla anlaşmazlık olan kara parçası sorulduğunda verilecek tek bir cevap vardır: Kudüs’teki Mescid-i Aksa. Burayı kontrol etmek üzere binlerce yıldır savaşıp ölen insanları düşündüğümüzde bunun bir abartma olmadığını anlayabiliriz.

Müslümanların kalbinde çok önemli bir yer tutar. İslam’daki en kutsal üçüncü yerdir. Burası peygamber Efendimiz’in (sav) Mirac hadisesi sırasında getirildiği yerdir. İnsanlığın bugüne kadar gördüğü en sıradışı toplanma yaşanmıştı o gün. Yaşamış bütün peygamberler bir araya gelip cemaatle Peygamberimiz’in (sav) arkasında namaz kılmışlardı.

Bütün bunlarla birlikte işte Mescid-i Aksa ile ilgili az bilinen bazı hususlar:

 

8. Birden fazla cami var.

Evet, aslında Mescid-i Aksa olarak bildiğimiz alan aslında birden fazla camiye sahip. Caminin en güney köşesindeki binayı Mescid-i Aksa olarak düşünüyoruz. Aslında bu Kıble Camisidir- kıbleye en yakın mescid olduğu için böyle adlandırılmış. Bütün bir tepe Mescid-i Aksa ve karışıklık olmasın diye bazen Harem-i Şerif de deniyor. Tarihi olaylarla ilişkili başka mescitler de mevcut: Burak Mescidi, Marwani Mescidi gibi.

 

7. Kabristan

Kaç tane peygamberin veya sahabinin burada medfun olduğuna dair kesin bir kayıt yok fakat sayıca çok olduğu bir gerçek. Mesela Hz. Süleyman büyük bir olasılıkla bu alanda medfundur, çünkü bir peygamber öldüğü zaman öldüğü yere gömülür. Hz. Süleyman da burada bir inşaatı yönetirken ölmüştü.

 

6. Daha önceden bir çöplük alanıydı.

Şehirde hiçbir yahudinin yaşamasına izin verilmediği günlerde Roma yerlileri mescid alanını çöplük olarak kullandılar. Hz. Ömer şehri özgürlüğüne kavuşturduğunda bizzat kendisi çıplak elleriyle çöpleri temizledi. Aynı zamanda yahudilerin yüzyıllar süren sürgününe bir son verdi ve yakınlardaki mülteci köylerinde yaşayan 70 yahudi ailesini Kudüs’e davet etti ve onlara burada yaşama hakkı sundu, çoğu kişinin hatırlamadığı bir iyilik!

 

5. Gazali başyapıtını burada yazdı.

İslami literatürdeki en meşhur kitaplardan birisi Ebu Hamid el-Gazzali tarafından yazılmış olan İhya Ulumuddin’dir. İnsan ruhunun derinliklerine dalabiliyorken Kur’an ve Peygamber öğretilerine sadık kalabilip bu dengeyi iyi tutturabildiğinden dolayı bir çok düşünce okulunun takdirle karşıladığı bir isimdir Gazzali. Çoğu insanın bilm

ediği ise Gazzali’nin Mescid-i Aksa’da yaşadığı ve bu kitabı da burada yazmış olduğudur. Mescitte onun eski odasını işaret eden bir yapı da mevcud.

 

4. Ahır, saray ve infaz yeri olarak kuruldu.

İlk haçlılar Kudüs’ü ele geçirdiklerinde müslüman nüfusun çoğunun Mescid-i Aksa’da toplandığını gördüler. 70 bin kadarını köleleştirdiler, sonra Kıble Mescidi’ni saraya, Kubbetüs Sahra’yı kiliseye, ve yeraltındaki odaları da ahıra çevirdiler. İlk katliamdan kurtulan müslümanlar mescide yakın büyük bir çarmıhın üzerinde çarmıha gerildiler. Selahaddin tarafından kırılan tek çarmıh bu oldu. Çarmıhın zemini bugün hala görülebilir halde. (Alttaki fotoğraf)

 

3. Efsanevi bir mimbere sahip.

İslam tarihinin büyük kahramanlarından Nureddin Zengi Mescidi Aksa fethedildiğinde içine yerleştirilmesi için muazzam nitelikte bir mimber yaptırdı. Güzelliğinin yanısıra yapımında çivi veya yapıştırıcı da kullanılmadı. Ne yazık ki Nureddin Zengi bu zaferi göremedi, onun çırağı olan Selahaddin hocasının

dileğini yerine getirmek üzere Kudüs’ü ele geçirdiğinde mimberi yerine yerleştirdi. Zanaatkarlar arasında hala bir efsane olarak kabul görülüyor. Ne yazık ki bir numaralı maddede bahsedilecek olan olaylardan ötürü bu mimber günümüzde mevcut değil.

 

2. Kubbetüs Sahra önceden çok daha farklı bir görünüme sahipti.

Büyük bir olasılıkla İslam tarihinde inşa edilen ilk kubbe olma özelliğini taşıyan Kubbetüs Sahra Emevi Halifesi Abdulmelik ibn Mervan tarafından yaptırıldı. İlk başta pirinç, kurşun veya seramik kaplı ahşap bir yapıydı. Hemen hemen bin yıl sonra Osmanlı sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın hükümdarlık yılları sırasında kubbeye özgün altın kaplama eklendi, binanın cepheleri de Osmanlı çinileriyle donatıldı.

 

1. Baştan aşağı yıkıldı

Hiç Mescidi Aksa’nın saldırıya uğraması, işgalci ordu bayrağının Kubbetüs Sahra’dan aşağı sarkıtılması ve mescidin yıkılması halinde neler olacağını tahmin ettiniz mi? Elbette Müslüman dünya buna izin vermezdi değil mi?

Bir daha düşünün!

1967 yılında Kudüs üçüncü defa müslümanların elinden çıkarak İsrail kontrolü altına girdi. İşgalci İsrail askerleri kubbeden aşağı bayraklarını sarkıttılar. İsrail daha sonra mescid üzerinde devamlı bir hakimiyetin islam ülkeleri için bir tahrik unsuru olabileceğinin farkına vardı. Müslümanları yatıştırıp memnun hale getirmek üzere bir vakfın sembolü olan incir yaprağını kullandılar.

Ve bu işe yaradı.

1969 yılında Avustralyalı bir siyonist Nureddin Zengi’nin mimberini ateşe verdi ve Kıble Mescidi’nin baştan aşağı yaktı. Mescit alevler içinde kaldı. Müslümanlar bu en kötü kabus sahnesine uyandılar, zavallı Filistinliler her yolu deneyerek ateşi söndürmeye çalıştı. Bütün bir ümmet utanca boğuldu.

O zamandan beri mescit yeniden inşa edilip kullanılır hale getirildi. Fakat İslamın en kutsal üçüncü yeri Kudüs’e saldırılar hala devam ediyor. Camiinin zeminine zarar veren yeraltı kazıları, izinsiz ziyaretler ve eski tapınağı yeniden inşa etme tehditleri bütün güncelliğini koruyor. Mescid-i Aksa hala bekliyor.

 

muslimmatters.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı