Akaid ve Fıkh, İslam

Meleklere İmanımızın Çerçevesini Çizen 5 Özellik

İman esaslarımızın ikinci sırasında Meleklere İman yer alır. Bu kadar mühim bir konu önce bizim Melekler hakkındaki bildiklerimizle şekillenir. O halde bizim imanımızı tam bir hale getirmek ve pürüzsüzleştirmek için Melekler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Ancak çok fazla bilginin olmadığı bu konuda beynimize onlarca yanlış şey yerleştirilmiş, bu da bizim imtihanımız olmuştur. O zaman Meleklere dair bu 5 mühim özellikle iman çerçevemizi çizelim;

1. Melekler nurdan oluşur, görünmezler, iman bu noktadadır

Melekler et, kemik, kas gibi değil nurdan varlıklardır. Su 2H1O’den oluşur ama sen yapamazsın, bunun gibi. Onlar vardır, bizi görürler ama biz onları göremeyiz. İşte iman etmemiz gereken nokta da budur. O zaman melek gibi kız diyemeyiz. Bilmiyoruz ki nasıllar. Meleklere imanımız bozulunca Peygamberlere gelen vahiyler bozulur, din-iman bozulur, elden gider. İmam esaslarında Allah, melekler, kitaplar, peygamberler diye devam eder. İkinci sırada melekler var. Yani melekleri hangi ciddiyete oturtuyorsak, kitabı peygamberi de o ciddiyete oturtuyoruz demektir.

2. Melekleri tasvir edemeyiz

Melekler her türlü şekilde olabilirler. Allah yapar, biz bilemeyiz. Mesela azab ederken bir melekle oluyordur, helak eden rüzgâr bir melektir belki bilemeyiz. Ne yaparsak yapalım bir melek tasvirimiz yoktur, olamaz! Allah’ın kudretini yansıtırlar.

3. Melekler yeyip içmezler

Melekler yeyip içmezler. İnsanlarla bir sofraya otururlar. Yemek içmek için değildir ama. Şeytan ise yer, buna dikkat etmeliyiz.

4. Meleklerin cinsiyeti yoktur

Melekler ne dişi ne erkektirler. Terbiyesizliktir. Cahiliye, müşrik kafasıdır bu. Melekler evlenmezler. Ama cinlerin erkeği, dişisi vardır, evlenirler de.

5. Melekler asla günah işlemezler

Melekler asla günah işlemezler. Onlar Allah’a itaat için yaratılmışlardır. Bütün melekler de yok olacak. Allah dilediği zaman yarattı, dilediği zaman yok eder, edecek. Ve her varlık ne için yaratıldıysa onu yapar. Mesela, arşın etrafında tavaf eden melekler var, bunun için yaratılmışlar, bunu yaparlar. Yanlış iş yapmış melekler yoktur. Yanlış insan ve cin işidir. 

Kaynaklar

Nureddin Yıldız – İlmihalden Satırlar

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>