Liste

Malcolm X Hakkında 4 İlginç Gerçek

1. Kahverengi ten

Annesinin ten rengi siyah değil daha açık kahverengiydi. Bundan nefret eden anne, çocukları arasında en açık renkli olan Malcolm’un da rengini sevmiyor ve kızdığında en çok onu dövüyordu. Çünkü açık tenin beyazlarla olan geçmişi, onlara ayrıcalık da tanıyordu. Anne ise buna tamamen karşıydı.

malcolm

2. Dil kursları

Hapishanedeyken mektupla dil kursları alınabiliyordu. Malcolm kötü ve argo olan İngilizcesini düzeltmek adına İngilizce kursu alıyordu. Yanı sıra merak ettiği için Latince dersi de almaya başladı. Ama ileride en büyük pişmanlığı Arapça bilmemesi olacaktı. Bir de eğer ömrünün uzun olduğunu düşünse Çince öğrenmek istediğini söylüyordu.

Vintage Letters

3. En büyük pişmanlığı

Malcolm kitabını yazarken en büyük pişmanlığını anlatıyor ve bir konferans çıkışı zorlukla yanına gelen beyaz bir kızın yardım teklifini tersleyerek geri çevirmesi olarak belirtiyor. İleride gerçek İslam’la tanıştıktan sonra, o kızın adresini veya numarasını almış olmayı çok istediğinden bahsediyor.

Malcolm_X_NYWTS

4. İlk namaz

İlk namazını hacca giderken işlemlerini beklemek için kaldığı bir pansiyonda kılan Malcolm çok zorlanıyor. Çünkü daha önce hiç namaz kılmamış bir beden bu hareketleri yapamıyor. Dahası sürekli sandalye masa kullanmaktan ötürü namazı eda etmekte değil oturup kalkmakta zorlanan Malcolm, tüm gece öğrenebilmek için çalışıyor ve sonunda ayakları şişiyor, yürüyemiyor, tüm kasları ağrır hale geliyor.

malcolm namaz

Kaynak: The Autobiography of Malcolm X, Alex Huley

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Bulunduğu evin balkonuna çıkıyor giriş katta olan tuvaleti o evin balkonunu gören bir yerden uzun namlulu silahla öldürülüyor vuran yakalanıyor deli olduğu soyleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>