Mahremin Anlatılması Haramdır!


0

Yeni bir hastalık mı peydah oldu, yoksa önceden böyle bir şey var mıydı?

Mahremi Anlatmak Haramdır 2

Evlilik güzel şeydir, sünnettir. Bencil ve yararcı dünyanın aşıladığı yalnızlık, sorumluluk almadan yaşama, nikahsız yaşam gibi yaptırımlarına karşı, sünnete uygun evlikleri şu ara tüm İslami topluluklar çalışır vaziyettedirler.

Ancak mesele boyut atladı. Biz sünnete uygun evlilik derken, hadisin kötülediği evlilik oluşumlarının içinde bulduk kendimizi. Maddesel evlilikler, gösterişli fotoğraflar, mutluluk paylaşımları ve özel hayatın ayan beyan sergilenmesi. Aslında bunların hepsi çok mühim ama biz sonuncusunu konuşacağız.

ÖZEL HAYATIN KONUŞULMASI. MAHREMİYETİN YAYILMASI!

Resûlüllah (s.a.v.) “Şüphesiz ki, kıyamet gününde Allah katında mevkii en kötü olacak insanlardan biri, karısı ile haşır neşir olup da sonra onun sırrını yayandır.” buyurdular. (Müslim, Nikâh, 123 (1437)

Hadis erkeklere hitap edilmiştir. Demek ki o zaman böyle bir mevzu vardı. Ama şimdi kadınlar içinde de çok yaygın olan bu konuyu, başka bir hadis daha da netleştiriyor.

Erkek ve kadınların bir arada bulunduğu bir gün Resûlullah erkeklere yönelerek şöyle dedi:

İçinizden karısıyla ilişkide bulunmak istediği zaman kapıyı üstüne kapayıp üzerine (bir örtüyle) örtüp, Allah’ın örtüsüyle örtüneniniz var mı?”
Onlar da “evet” dediler. (Resul-i Ekrem sözlerine devam ederek):
Sonra (o kimse) bu işten sonra (bir meclise) oturup ben (bu­gün hanımımla) şöyle şöyle, yaptım diye anlatır mı?”dedi.
Onlar da sustular. (Resul-i Ekrem) biraz sonra da kadın­lara yönelerek:
“Sizin içinizde de (bu gibi sırları başkalarına) anlatan kimse var mı?” dedi.
Onlar da sustular. Bunun üzerine bir genç kız dizlerinin biri üzerine çöktü ve sözünü (iyi) işitmesi ve kendisini gör­mesi için boynunu Resûlullah’a (doğru) uzatarak:
Ey Allah’ın Resulü! Bu erkekler de bunu anlatıyorlar ve kadın­lar da  dedi. Resûlullah da:
“Bu neye benzer bilir misiniz? Bu bir şeytanın bir şeytanla yolda karşılaşıp halk kendilerine bakarken onunla cinsi münasebette bulunmasına benzer (…)” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 48-49)

Bu hadislerde de geçtiği üzere karı koca arasında cereyan eden cinsel münasebetlerin üçüncü şahıslara anlatılması günah sayılmıştır. Şimdi hal buyken tutup evlenen kızlara bunu anlattırmak ya da her gelene bunu anlatmak nasıl bir edebe sığar?

Bizim öyle bir dinimiz var ki, ikinci bakışı kişiden biliyor. Öyle ki, kadını korumak için tesettür sunuyor.  Öyle ki, karı ve koca bahsini özel ve mahrem kılıyor.

Bu naMahremi Anlatmak Haramdırsıl bir adam genişliği ki, tesettürüne dikkat ettiği, yeri gelince her an kıskandığı hanımının en mahrem sırlarını ulu orta ifşa ediyor. Tesettürünün koruduğunu, kocası açıyor. Dinleyen herkesin aklına karısını o halde zuhur ettiriyor. Estağfurullah

Yine nasıl bir hanım ki, sağda solda kıskandığı eşini, kaşına gözüne toz kondurmayıp, yere göğe sığdıramadığı eşini, el alemin kadının zihninde en mahrem haliyle canlandırıveriyor. Bile bile insanlara fitne ve pislik bulaştırıyor.

Ey Müslüman! Sana ve iman ettiklerine bu hal yakışır mı? Hadi sen anlattın bitti, hanımını/kocanı her gördüğünde, o insanların aklında bunlar canlanmaz mı, insanoğlu bu hayal kurmaz mı, zuhur etmez mi? Kendinde ya da eksik arayıp, daha fazlasını istemez mi? Bunları yapıp edip daha ne ailesinden, tesettüründen, namusundan, edebinden bahsediyorsun?

Ailenin en mühim, özel, mahrem yapı olmasının en büyük etkenlerindendir bu. O halde zaten fitnenin, günahın, zinanın ve pisliğin kol gezdiği şu dünyada, gel birde sen kendine ve kardeşlerine eziyet etme. Şimdiye kadar anlattıklarına ve düşündüklerine tövbe et, zihnini temizle. Günahın, Rabbinin affından ve merhametinden daha büyük olamaz. Samimice tövbeni ve duanı et. Diline gem vurmayı öğren. Anlatana kadar hanımına/kocana daha çok sahip çık ve kimsenin aklına da fitne tohumları ekme!

Umulur ki af oluruz, zira Allah Rahman ve Rahim olandır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Verimli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. İnşallah tüm kardeşlerimize faydalı olur 🙂

    1. Evet çok verimi bir çalışma. Keşke çalışma olduğu kadar günlük hayatımıza da yansıtabilsek

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı