Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’den Ufkunuzu Genişletecek 21 Söz


0

1. Ruhumuzun, bedenimizin, maddi ve manevi rahatsızlıklarımızın devası, çaresi Kurandır.

2. İlmin çok büyük önem kazandığı ve teknolojinin baş döndüren bir hızla geliştiği çağımızda, biz Müslümanların bu sahada geri kalmaya razı olması; intihar demektir. Bunun maddi zararı ve manevi vebali hepimizi mahveder.

3. Hak neredeyse onun peşinden git!

Çalışma masamıza, yattığımız yere, oturduğumuz yere, misafir odasında yazmamız lazım: Zül mea’l-hakkı haysü zâle. “Hak neredeyse onun peşinden git.”

4. Müslüman dedelerimiz bu diyarları bizlere yadigar ve emanet bıraktı, görülecek çok işimiz, kapatılacak çok hesabımız, alınacak çok alacağımız var; bunları çok iyi takip etmek de en kutsal görevimiz.

5. Görüyorsunuz İslamı bildikçe insanın neşesi artıyor. Ümidi yükseliyor, imanı kuvvetleniyor. İlim çok güzel bir şey. İslam çok büyük bir şey.

6. Benim maksudum sensin!

Hayatımdaki ana hedefim, gayem bu. Ben senin rızanı kazanmak istiyorum. Yeter ki sen benden razı ol, yeter ki “Allah razı olsun.” desinler de sen de benden razı ol. Bizim hayatta ana hedefimiz bu. Allah’ın rızasını kazanmak. İşte bu rızayı kazanmak için pür dikkat yaşamak zorundayız.

7. Çok büyük bir şereftir!

“Sen Allah’ı zikredersen Allah da seni zikreder.” Bu da büyük bir şereftir. Beni gibi âciz nâçiz, günahkâr, eli boş, yüzü kara kulu Allahu Teâlâ hazretleri zikredecek, alemlerin Rabbi zikredecek, ben “Allah” dediğim zaman o da “kulum” diyecek. Çok büyük bir şereftir.

8. Şeytan sizin düşmanınız.

Mikrobu bilmek, ona karşı aşılanmak, kuvvetlenmek de aynı zamanda bir tıbbi yol olduğu gibi fikri yol oluyor. Elbette yanlış fikirleri de bileceğiz. İlim zaten öyle gelişir ve iman öyle kuvvetlenir.

9. Kuran-ı Kerimi sıradan bir gazete haberi okumak gibi okumak olmaz.

Kur’an-ı Kerim’i sıradan bir gazete haberi okumak gibi okumak olmaz. İnceden inceye düşünmek lazım. Her şeyi detaylı düşünmek lazım ve doğrusunu öğrenmek lazım. Onun için meal dediğimiz sadece tercümesini, Kur’an-ı Kerim’in anlamını veren eserler yetmez. Tefsirini okumak lazım… Çünkü tefsirinde o sözlerin altında yatan manalar bilim adamları tarafından doğru bir şekilde açıklanmış oluyor.

10. Baba çocuğuna ne yapacak?

Kur-an’ı Kerim’i, ilmi, irfanı öğretecek. Vücudu gelişsin diye yüzmeyi öğretecek, atıcılığı öğretecek, silah kullanmayı öğretecek ve helal lokma ile besleyecek. Doğduğu zaman ismini güzel isim koyacak. Ona büluğa erdiği zaman da, evlenme çağı geldiği zaman da, iyi bir eş bulma konusunda yardımcı olacak.

11. Akıllı Müslüman ölüme hazırlıklı olandır.

Ölüm ansızın ve habersiz geliverir. Bir gün, kim bilir nerede, nasıl, kaç yaşında Azrail (aleyhisselam) yakana yapışıverir. Akıllı Müslüman ölüme hazırlıklı olandır; ahmak ise hevâ-yı nefsine uyup gaflette yüzen! Yâ Rab! Bizi gafletten uyandır; bize zikrinde, şükründe ve hüsn-i ibâdetinde tevfikini refik eyle!

12. Bence bugün, İslama en büyük hizmet şekli budur!

Hep birlikte İslam’ın o güzelim ahlâk, âdab ve maneviyatını yeniden ihyaya yönelmeli, var gücümüzle her yerde her kademede ve her işte ahlâkı hâkim kılmaya çalışmalıyız. Bence bugün, İslam’a en büyük hizmet şekli budur.

13. Bizim onlardan farkımız irfanda ve takvadadır.

Biz, onlarca üretilen kuru, gaddar ve materyalist ilmin de insanlığı felakete götürdüğünü açıkça görmekteyiz. Biz ilmin formülü içine imanı, iyi niyeti, güzelliği, sevgiyi, irfanı, edebi, ahlâkı, terbiyeyi, vefayı, feragati, tevazuu, insafı, adaleti… de ilave etmiş şahâne bir medeniyetin yeni filizleri ve vefalı evlatlarıyız. Cennet yolu olduğu için ilme âşığız; Efendimiz: “Allah güzeldir, güzelliği sever.” buyurduğundan sanatın hayranı, kemalin, güzelliğin meftunuyuz.

14. Bir baba evladını iyi Müslüman, iyi mümin yetiştirmeli ve iyi mümin yetişmesi için de elinden gelen her türlü gayreti göstermeli, her türlü çalışmayı yapmalı, her türlü dikkati sarf etmeli!

15. Onun bizim Rabbimiz olması, bize izzet ve devlet olarak yeter!

Allah’a sonsuz hamd-ü senâlar olsun! O’nun bizim Rabbimiz olması, bize izzet ve devlet olarak yeter; bizim O’nun kulu olmamız, en büyük şeref!

16. Fakirleri, düşkünleri, zavallı ve mazlumları aramalı, bulmalı, teselli etmeli, maddeten desteklemeli, gönüllerini yapmalı, dualarını almalıyız.

17. Kusurluyu da kusuruna rağmen sevmeyi öğrenin.

Tekkelerimizde, dergâhlarımızda, tasavvuf yolumuzda bizim öğretmek istediğimiz, sevgidir. Kardeş olun, birbirinizi sevmeyi öğrenin! Kusurluyu da kusuruna rağmen sevmeyi öğrenin.

18. Hayat hamle ve mücadele ile yürümektedir.

Ne olur “böyle gelir, böyle gider”, “boş ver” demeyin; derbederliğe razı, gelişme azminden mahrum, miskin ve atıl durmayın; harekette bereket vardır, daima hamle, atılım ve hareket halinde olun ki içine kapanık kişiler, çevreden habersiz toplumlar gelişemez, geri kalırlar. Yuvarlanan taş yosun tutmaz, işleyen demir ışıldar, gezen görür ve bilir, çalışan kazanır. Hayat hamle ve mücadele ile yürümektedir. Bu kadar dış zorluklar ve düşmanlar karşısında gevşeyen çöker, çalışmayan ezilir, etrafına bakmayan, şartlara uymayan sahneden silinir.

19. Çocuklarımıza pedagojik seviyesine uygun bir tarz ve üslupla daha ilkokuldayken bütün dini emir ve yasakları hem öğretmek hem de samimiyetle benimsetmek gerekiyor.

20. Müslüman kardeşlerinizle uğraşmayınız, onları incitmeyiniz..

Gayretlerinizin Allah’ın kitabı ve Resûlü’nün sünneti istikâmetinde olup olmadığını sık sık inceleyip, irdeleyip kontrol ediniz. Müslüman kardeşlerinizle uğraşmayınız, onları incitmeyiniz ki onların zaten yeterince dertleri ve düşmanları var.

21. İyi bir Müslüman doğruyu söyler, haktan yana olur, zayıf da olsa haklı olanı tutar, destekler.

İyi bir Müslüman doğruyu söyler, haktan yana olur, zayıf da olsa haklı olanı tutar, destekler. Bu ona, Allah’ın emridir; kendisinin, anne babasının, yakınlarının aleyhinde bile olsa adaletli, insaflı, hakkaniyetli davranacak; özü, sözü, işi doğru, güzel, mükemmel insan olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

7 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kendisi ahirete intikal etse de nasihatleri hep kulağımızda küpe kaldi… güzel kiymetli insan ❤ her zaman duacisiyim cocuklugumda akra fm sohbetleri beni terbiye etti… büyürken sözleri rehberim oldu kötüyü gördüm uzak durdum Allah ondan Razi olsun ❤

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı