Londra’daki Cami Saldırısı Açıklaması – Hamza Andreas Tzortzis


0

Düşüncelerimiz ve dualarımız, geçen gece korkakça bir saldırıya kurban gidenler ve olaydan tüm etkilenenlerle birliktedir. Allah’ın rahmeti onların üzerine olsun. Bu saldırının sebebi İslamofobi denen İslam karşıtlığı/düşmanlığının insanların gönüllerinde yeşerttiği nefret olduğu söyleniyor.  Hamza Andreas Tzortzis ise bu olaya dair bir açıklamada bulundu. Aşağıda ilgili açıklamayı okuyabilirsiniz.

1. Müslüman halk sakin ve sabırlı olmalıdır

“Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin.  Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara  Suresi, 153. Ayet)

2. Nefrete nefretle karşılık verilmemelidir

Nefreti sevgiye ve dostluğa dönüştürmenin zamanı geldi artık. Bu, yüksek  İslami değerlerden biridir: “İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en  güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık  bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.” Kuran-ı Kerim,  Fussilet Suresi, 34. Ayet”Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle  ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan  kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun. Bu, Allah’a  karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten  sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Maide Suresi, 8. Ayet)

3. Sevgi ve merhamet ile İslam'a davet etmeye devam edin

İnsaniyet çerçevesinde kardeşlerinizle İslam’ın mesajını paylaşmaya  devam edin. İslam’ın daha geniş bir kitleye merhametle ve akıllıca  aktarılması nefreti azaltır. Bazı insanlar, İslam’a ve Müslümanlara  karşı yersiz bir korku ve nefret duygusuna sahipler. İslam’ın  güzelliğini paylaşmak, nefreti saygıya, hoşgörüye ve çok kez sevgiye  dönüştürüyor.

4. Her türlü ötekileştirmeye meydan okuyun

Toplumumuzda bölünmeler ve nefret oluşturmak isteyen insanlar, dünya  hakkında bölücü görüşlere ve olumsuz varsayımları benimserler, çoğu  zaman diğer insanları bile bile yanlış bir şekilde tanıtırlar.  Ötekileştirme, insanları yalnızca başka gruplara ait olarak etiketlemek  değildir – bu, toplumsal yaşamın doğal bir parçasıdır. Bir grup, başka  bir grubu gayrimeşru olarak damgaladığında ve o grubun tüm üyelerinin  kötü olduğunu veya sorun teşkil ettiğini ileri sürdüğünde ötekileştirme  meydana gelir. Bu durum, mantıklı düşünmeyi engeller, insanların  kalplerini katılaştırır ve farklı gördükleri diğer insanlarla üretken ve  merhametli bir şekilde iletişime geçmelerini önler.

5. Her zaman olumlu düşünün

Dünyadan kötülükten daha çok iyilik vardır. Olumsuz deneyimlerin,  insanlarla olan ilişkilerinizi değiştirmesine izin vermeyin. Bu  insanların istediği şey tam da bu. 

“Onu koparan elde kokusunu bırakan  çiçek gibi ol.” [Hz. Ali (r.a.)]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir