Eğitim, Haber

Liseli Öğrenciler Osmanlıca Eğitimi Alacaklar

liselere-osmanlica-dersleri-geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Gelecek Yıl Öğrencilerin Osmanlı Türkçesi Dersi Alacaklarını Belirtti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenlediği “19. Milli Eğitim Şurası”nda oy çokluğu ile alınan karara göre gelecek yıl eğitim döneminde liseliler Osmanlıca’yı ders olarak görecekler.

“Osmanlıca dersinin zorunlu olması” teklifinin görüşülmesi esnasında kimi katılımcılar, atalarının mezar taşlarını okuyamayan tek milletin Türk milleti olduğunu ve toplumda Osmanlıca öğrenmeye dair bir istek bulunduğunu ifade etti. Katılımcılardan bazıları ise sadece isteyen öğrencilerin bu dersi seçmeli olarak alması gerektiğini söyledi. Oylama sonucunda, ‘Osmanlıca derslerinin verilmesi’ lehine oyların fazla olması ile Osmanlıca derslerinin gelecek sene müfredata girmesi benimsendi.

Bu karar, artık Türk halkının tarihini asıl kaynaklarından Osmanlıca okuyabilmesine ve atalarının tarihini yeniden keşfetmesine vesile olacak.

Şura’da ayrıca, liselerde hazırlık sınıfı uygulamasının sona ermesi teklifi de oy çokluğuyla reddedildi. “Türk edebiyatı” dersi ile “Dil ve anlatım” dersleri birleştirilerek, “Türk dili ve edebiyatı” dersi olarak verilmesi; gerekli yasal düzenlemeler yapılarak “sağlık bilgisi” dersi ile “trafik ve ilk yardım” derslerinin içerikleri sadeleştirilerek ilgili derslere dağıtılması; bütün ortaöğretim kurumlarında haftalık ders saatinin azaltılması önerileri benimsendi. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde “Alevilik” konusunun ele alınması teklifi de daha önce bu konunun görüşüldüğünün belirtilmesi üzerine, gündeme alınmadı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>