Bu Kurban Bayramı Şu 10 Şey İle Farklı Olsun


0

Bayramlar artık klasikleşmiş hallerini aldılar. İbadetin en makbul ve güzel olduğu günler olmasına rağmen, ibadetlerin bile aksamasına neden oldu bu klasikler. Telaştan bayramın mahiyetini düşünemez olduk. Aslında gitgide bir de dinlenme ve tatil fırsatı tehlikesi baş gösterdi. Tüm bunlara karşı, geçmiş bayramlarınızdan farklı, daha huzurlu, heyecanlı ve huşu içinde geçirebileceğiniz bir bayram için 10 önerimiz var. Bizce denemeye değer;

1. Hazırlık Yapın

Bu Kurban bayramı farklı olsun istiyorsanız, öncesinde hazırlık yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki maddeler için gerekli şeyleri temin edebilirsiniz. Yanı sıra manevi olarak da hazırlanmanız gerekebilir. Bunun için İlmihal’den Kurban bölümünü okuyabilirsiniz. Oradan bayramda yapmanız gerekenleri, kurban keserken dikkat etmeniz gereken şeyleri not alabilirsiniz. Yine bunları etrafınıza yayabilirsiniz. Bilmediklerinizi işaretleyebilirsiniz.

kitap okuma

2. Hediye Alın

Yine hazırlık aşamasında belirlediğiniz bir veya birkaç kişiye bayram vesilesi ile hediye alın. Bu kişiyi İslam’a gönlünü ısındırmak istediklerinizin arasından seçebileceğiniz gibi, ne zamandır “Seni Seviyorum” demediğiniz ve ihmal ettiğiniz annenizi, babanızı, eşinizi de seçebilirsiniz. Sadece bayram sabahı gülümsemesini sağlamak için küçük bir hediye… İnanın çok büyük etkisi olacaktır. Nihayetinde hediyeleşmek sünnettir.

hediye

3. Ziyaret Edin ve Dua İsteyin

Bayram ziyaretlerini sakın ama sakın aksatmayın. Bu ümmete bahşedilmiş bu bayram günleri çok kıymetlidir. Öyleyse bunu bir tatil fırsatına çevirmeyin, uyumak için vesile kılmayın. Bayramı bayram gibi geçirin. Ziyaretler yapın, büyüklerin bol bol hatırını sorun, anılarını dinleyin, gülümseyin ve mutlaka hayr dualarını istetin. İşte en çok ihtiyacımız olan şey budur. Özellikle bir sıkıntınız varsa buna yönelik duaları istemeyi unutmayın. Bir Müslümanın bir Müslüman için karşılıksız, samimi duası gibi var mıdır?

büyüklere saygı

4. Gizli Bir İyilik Yapın

Bayram günleri ibadetlerin daha da kıymetli olduğu günlerdir. Bundan istifade edip bir iyilik yapın. Ama bunu “Sağ elin verdiğini sol el görmezdi” kaidesine uygun olarak yapın. Huzurunu tarif bile edemeyeceksiniz. Çok büyük bir şey olmasına gerek yok. Birini mutlu etmek, sıkıntısını gidermek…

askıda ekmek

5. Bir İbadeti İlk Kez Yapın

Yine bayramı vesile kılıp hiç yapmadığınız bir ibadeti yapın. Misal daha önce hiç teheccüd kılmamış olabilirsiniz ya da duha namazı ya da bir sünnet olabilir ya da daha önce hiç okumadığınız bir sureyi okumak olabilir. Siz daha iyi bilirsiniz. Belki fırsat bulamadığınız ama hep iç geçirdiğiniz bir ibadet… İşte vakti geldi, değerlendirin!

6. Sadaka Verin

Mutlaka sadaka verin. Az ya da çok önemli değil. Bu 1 tl de olabilir 100 tl de. Allah bunun miktarına bakmaz. O, güzel ve halis niyetlere bakar. Öyleyse 50 kr bile olsa sadaka verin. Niyetiniz yalnızca Allah rızası olsun.

7. Tefekkür Edin

Bayram günleri yoğun olsa da çok değişik duygularla geçer ve mutlaka insanı düşüncelere sürükler. Geçen bayram olup, bu bayram olmayanlar, yıllardır görmediğiniz akrabanız, dalmış düşünceler… Bol bol tefekkür edin. Ama bunların yanı sıra bir zaman ayırın ve bu bayramın mahiyetini düşünün. Bu bayram neden yapılıyor, kurban neydi, neden kesiyorduk, nasıl gelmişti? Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’e dair ayetleri ve tefsirlerini okuyabilirsiniz. Bu çok etkili olacaktır.

8. Söz Verin

Arefe günü kendinize bir söz verin. Misal çok sinirli biri olabilirsiniz, bayram boyunca -en azından- kimseye patlamayacağınıza dair kendinize söz verin. Ya da gıybet etmeyeceğinize dair ya da annenize bağırmayacağınıza ya da yardım edeceğinize dair. Bayram sürecince bunlar için çabalayın. Göreceksiniz bu birkaç günün etkisi sonrasına yayılacak ve kim bilir belki bu huyunuzdan vazgeçeceksiniz. Bayram ve bu azminizde bunun için fiili bir duanız olur.

kararlılık

9. Karar Verin

Bu bayram yeni sayfalar açılabilir, milat yapılabilir. Bu nedenle insanlara faydalı olmak için karar verin ve bir sorumluluk üstlenin. Şimdilerde Whatsapp grupları çok yaygın. Belli bir amaç için bir grup oluşturuluyor, misal Salavat grubu, Okuma grubu, Dua grubu gibi… Sizde bir sorumluluğu üstlenin ve hayırda bir çığır açmak için harekete geçin. İslam’ın bir kıyısından tutunun ve onu yaymak, insanlara öğretmek için var gücünüzle çalışın. Muzaffer olan inşAllah siz olacaksınız. Allah niyetinizi biliyor.

10. Dua Edin

Ve her şey için mutlak ama mutlak dua edin. Duasız kurtuluş yok dostlarım. Bu bayram ilk kez kendinizi dışarı koyarak, kendiniz haricinde bütün Müslümanlar için dua edin. Samimice, herkesi düşünerek, kısım kısım hallerini arz ederek. Hastalar için, dertliler için, zulüm görenler için, tek tek… Bir Müslümanın samimice bir başka Müslüman adına dua etmesi gibisi var mı? SubhanAllah:)

namaz dua

Farklı bayramınız mübarek olsun 🙂 Allah bu gayretlerinizi kat be kat ecirlendirsin. Âmin. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir