İslam, Kur’an ve Sünnet, Yaşam

Kur’an Ve Sünnet Işığında Mutsuzluktan Kurtulmanın 5 Yolu

Mutsuzluk strese ve depresyona yol açan sebeplerden biridir. Bu duyguyu kolaylıkla kontrol edemeyiz ya da yönetemeyiz. Kur’an ve sünnetin mutsuzluğu hayatımızdan çıkarmak için önerdiklerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Hayat bir imtihandır!

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele! Onlar başlarına bir musibet geldiğinde ‘Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz’ derler. İşte Rablerinin lütufları ve rahmeti bunlar içindir ve işte doğru yola ulaşmış olanlar da bunlardır.” (Bakara Suresi; 155-157. Ayetleri Meali) 

Asla vazgeçme! Hayatın bir imtihan olduğundan Allah Kur’an’da sıkça bahsetmiştir. Bu dünya ve hayatlarımız birer imtihandır, her kim bu imtihandan başarıyla geçerse Allah tarafından O’nun sevgili kulları için hazırladığı cennete girecektir.

2. Korkuyu hayatından çıkar!

Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size, çirkinliği ve hayâsızlığı emreder. Allah ise size kendi katından mağfiret ve bol nimet va’dediyor. Şüphesiz Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.” (Bakara Suresi; 268. Ayeti Meali)

Asla korkma, her zaman Allah’ın seninle olduğunu hatırla. O senin için hiçbir zaman kötüyü istemez, aksine en iyisini ister.

3. Kur'an oku ve namaz kıl!

Bir rivayete göre Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Ey Bilal, ezanı oku ve bizi ferahlat.” (Sünen-i Ebu Davud; Hadis 4985)

Gerçek şu ki Kur’an ve namaz insanın ruhuna her zaman huzur verir.

4. Senden daha zor durumda olanlara bak ve Allah'a şükret.

“Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz, hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim Suresi, 7. Ayeti Meali)

Zor zamanlar geçirmek asla seni nankörlüğe itmesin, her zaman Allah’a şükret. Allah karşılaştıkları durum ne olursa olsun yüzünü ona dönen ve şükreden insanları sever.

5. Her şeyde her zaman iyilik (iyiyi) gör.

Müminin işi hayrete şayandır. Zira işinin hepsi onun için hayırlıdır. Bu özellik yalnız mümine özgüdür. Zira sevinirse şükreder. Bu ise onun için hayırlıdır. Başına belâ gelirse sabreder. Bu da onun için hayırlıdır.” (Riyâzü’s-Sâlihin, I/54).

Dünyada iyiliği görmeye başladığın zaman dünya sana daha iyi bir yer olarak gözükmeye başlayacak. Olumsuz düşünceleri ve duyguları hayatından çıkarmaya çalış. 

Gerçek müminler olarak dünyadaki her şeyin Allah’ın emrine göre olduğunu bilmeli, mutsuzluktan, depresyondan ve stresten uzak durmalıyız. Allah her zaman bizim için en iyi olanı seçecektir. O hiçbir kulunu taşıyabileceğinden daha fazla bir yükle yüklemez.

Kaynaklar

| www.theislamicinformation.com sitesinden Suffagâh ekibi tarafından çevirisi yapılıp, alıntılanmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>