Kur’an Öğrencilerine 5 Mühim Tavsiye


0

Nouman Ali Khan,  Bayyinah’daki Arapça öğrencilerinin programı bitirmelerine yönelik tavsiyeler niteliğinde bir konuşma yapıyor. Bu tavsiyelerin birebir bize de uyduğu ve alacağımız çok dersin olduğunu düşündüğümüz için şöyle bir listesini çıkardık;

1. Şimdi Ne Yapacağım?

 … Sizi aşan konularla ilgilenmek, çözümden çok sorunoluşturur. Üstünüze vazife olmayan işlerle çok fazla ilgilenmemeniz gerekiyor.Fakat aynı zamanda yapabileceklerinizi ve sınırlarınız dahilinde neleryapacağınızla ilgili kendi kendinizi gerçekten sorgulayabilmeniz gerekiyor. Sizne yapmalısınız? Ne de iyisiniz? Kim bir programa katılıp, ilim yapıp ve builmi de alabiliyorsa, bu Allah’ın ona bazı kapıları açtığı içindir. ‘Allah bukapıyı başkaları için değil de, benim için açtıysa, benden bazı beklentileriolabilir mi?’ diye düşünmek durumundasınız. Aldığınız eğitimler ve fırsatlarsonucunda siz ve biz hiçbir Müslümandan daha üstün değiliz ama öncelere kıyaslakendimizi çok daha sorumlu hissetmemiz gerekiyor. İnsanlar bunalım içindeler,umutlarını kaybediyorlar. Dinden uzaklaşmışlar. Bunun için sizlerin bir şeyleryapması gerekiyor. İlla elinize mikrofon almak zorunda değilsiniz.  Böyle de olabilir ama kendi çevreleriniz var,iş, arkadaş, aile… Ne gerekiyorsa, hangi formsa olursa olsun. Sizler birşekilde değişimin birer temsilcileri olmalısınız, ilham kaynağı olmalısınız. Veeğer kendiniz ilham almamışsanız bunu yapamazsınız!

2. Kur'an İnsanı Olursanız Yorulmazsınız!

Efendimiz sallallahu aleyhi vessellem gün boyu dışarıdasokak tebliği yapıyordu. Düşünün tüm gün dışarıda bunu yapsanız eve gelincehaliniz kalmaz ve bir dahaki için biraz dinlenmek istersiniz. Ama O,yorulmuyordu, tükenmiyordu… Resulullah sallallahu aleyhi vessellem tamanlamıyla kendini buna vermişti. Furkan, 32. Ayette diyor ya, ‘İnkâr edenler:Kur’an ona bir defada topluca indirilmeli değil miydi? dediler. Biz onu seninkalbine iyice yerleştirmek için böyle yaptık (parça parça indirdik) ve onu tanetane (ayırarak) okuduk.’ Kuran indirilirken Efendimizin sallallahu aleyhivessellem kalbine pekiştirilerek verildi. Kalb için Kuran da pek çok isimkullanılmıştır. Burada ise Fuaddenilmiştir. Fuad ise, yanan arzulu, coşkulu bir kalp demek. Dini için durmadanyanan bir kalp… Eğer Kuran insanları iseniz siz de gelişen zihniyet budur.Bir hadiste ‘gevşemeyin’ diyor. Çünkü Kuran sizi hareketegeçirmeli, Kuran sizi heyecanlandırmalı, sizi motive etmeli. Bir cesaretkonuşmasına mı ihtiyacınız var, işte O Kuran’dır. Hareketsiz duramam, boş boşoturamam, bir şeyler yapmam gerek dedirtmeli!

3. Müslümanlığımızla Gurur Duymak!

“(İnsanları) Allah’açağıran, iyi iş yapan ve «Ben müslümanlardanım» diyenden kimin sözü dahagüzeldir?” Fussilet, 33.Sürekli Allah’a davet ediyorsunuz, bilginizikullanıyorsunuz, dile getiriyorsunuz ve insanları bilgilendiriyorsunuz ama bu ayetteaynı zamanda neyle destekleniyor? Salih amel. Karakterinle, ahlakınla, vaktininasıl harcadığınla, önceliklerini nasıl belirlediğinle… Öteki gençler sanabakıp diyecekler ki ‘Arkadaş benim de böyle yapmam lazım, benim de vaktime buşekilde daha çok saygı duymam gerek.’Sizler İslam’ın onurunu tekrar canlandırmalısınız. Gençliğinİslam’dan ötürü bir gururu yok artık. Müslüman olduğum için kendimden eminim,kendimle gurur duyuyorum. Sizler dinden bahsederken bunu tüm muhteşemliği veolağanüstülüğü ile yansıtabileniz lazım ki, sizi duyanlar ‘ben bunun birparçası olmak istiyorum’ yani kısaca ‘ben Müslümanlardanım’ demek istesinler. Ve aynı zaman da gurur ve mütevazilik ifadesi. İkisi birarada ve bu inanılmaz bir şey.‘Ben Müslümanım’ ifadesiylegurur; ‘Ben sadece Müslümanım’ ifadesiylede mütevazilik.Sizin dinliyor, benim konuşuyor olmam beni sizden üstünkılmaz. Ben de sizin gibi bir Müslümanım. 

4. Kendinizin Kontrolcüsü Olun!

Peki kim seni gözlemleyecek, tembelleştiğinde kim senikontrol altında tutacak? Vaktini israf ederken, Kuran ezberlemen gerekenzamanda kim seni uyaracak? Kimsenin yapmasını bekleme, insan kendi kendisininşahitidir. (Kıyamet, 14) İnsan uzun uzadıya mazeret üretir ama ne mazeretinolursa olsun, kaçamayacağın biri var, o da SEN’sin! Ve bunun için aynaya bakmanyeter. Tüm dürüstlüğümüzle artık aynaya bakmamız lazım.İnsanların gördüğü bir yanımız var ve bunu istediğiniz gibimodifiye edebilirsiniz. Bir süre sonra kendinizin, gösterdiğiniz kişiolduğunuzu sanabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olun. Bu da gerçekten ihlaslıbir şekilde Kuran okuma ve namazdan geçiyor. Bazen ayetler size tokat gibiçarpar. Bir film izlersiniz, yatsıyı kaçırırsınız, film 00.30 da biter. Geçyatarsınız, sabah kalkamadığınızda aklınız şu ayet gelir; ‘Sabah akşamRablerine rızasını dileyerek dua eden kimselerle beraber nefsince sabret! Sendünya hayatının süsünü arzu ederek onlardan gözlerini ayırma. Kalbini, Bizianmaktan gafil kıldığımız, keyfinin ardına düşmüş ve işi aşırılık olmuş kimseyeuyma!’ (Kehf, 28). İşte olması gereken bu, Kuranın size yapması gereken bu.İşte sizin için istediğim buydu, işte o zaman birer aktivist/dava adamıolursunuz! 

5. Ümmetin Size İhtiyacı Var Ama Allah'ın İhtiyacı Yok!

‘İşte sizler, Allah yolunda harcamaya çağırılıyorsunuz.İçinizden kiminiz cimrilik ediyor. Ama kim cimrilik ederse, ancak kendisinecimrilik etmiş olur. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz. Eğer O’ndan yüzçevirirseniz, yerinize sizden başka bir toplum getirir, artık onlar sizin gibide olmazlar.’ (Muhammed 38) Ümmetin bize ihtiyacıvar, biz bu ihtiyacı doldurmazsak Allah bizim yerimize bu ihtiyacı karşılayacakbirilerini koyar. Ümmetin ihtiyaçlarını önemseyin, Ümmetin ihtiyaçları içinnerede hizmet yapabilirim, diye derinlemesine düşünün ve yapabileceğinizşeyleri küçümsemeyin. Hedeflerinizi yüksek tutun. Bana göre sizler ilim insanıdeğil, hizmet insanısınız. Ve buna ulaşmak içi ne yapanız gerekiyorsa yapın.Allah’ın dinini ilerletme adına yapacağınız bir şey yapın. Çünkü bu sizinyaptığınız gibi benim de ahretime yaptığım en büyük yatırım. Sizlerin yaptığıişlerden payımı almayı düşünüyorum, umuyorum. 🙂 Helal Şehadet Zinciri… Öyle ki herkes yaptığı işten payını alır ve yaptığımızişlerin bir payı da Resulullaha sallallahu aleyhi vessellem gider, Onun ecrinihayal edin, Onun makamı her zaman yükselişte. Ve buradan biz makamımızı nasılyükseltebiliriz, bunu öğrenmemiz lazım. Böyle düşünebilmeniz gerekir inşaAllah.İsteseniz de istemesiniz de gözler sizin üstünüzde ama ondanda önemlisi Allah sizi izliyor. Sizden bir şeyler bekleyen insanlar var, buyüzden kendinizi yüksek standartta tutmanız gerekiyor. Allah bunu yapmanıza yardımcıolsun ve Sizi bu ümmetin gururu yapsın. İnşaAllah. Kıyamet gününde sağ ellerimiz nurlu, göğsümüzden ışıksaçılır vaziyette diriltir ve de direk Cennetle mükafatlandırılırız. İnşaAllah.Amin. 

Kaynak: Kaynak; Nouman Ali Khan\\\’ın Bayyinah\\\’daki Arapça Öğrencilerine Program Sonu Konuşması


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel olmuş Allah razı olsun, yalnız helal şehadet zinciri diye cevirmişsiniz, orasıhelal saadet zinciri olması gerekiyor zannımca, belirtmek istedim. 🙂