İslam, Kur’an ve Sünnet

Kur’an-ı Kerim’de Müthiş İncelik

Bismillahirrahmanirrahim.

Şüphesiz sevgili Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem yaşamı boyunca kendisine en sevgili insanlardan biri hatta belki de en sevgilisi temiz, iffetli, yardımsever, muhterem kerimesi Hz. Fatıma radıyallahu anha idi.

Bir gün, Hz. Âişe’ye, “İnsanların, Resûlullaha en sevgili olanı kimdi?” diye soruldu.

Hz. Âişe, “Fâtıma idi” dedi.

“Erkeklerden kimdi?” diye sordular.”Fâtıma’nın kocası” cevabını verdi.

[Tabakât, 1/248-249]

Yürüyüşü dahi Âlemlerin Efendisine benzeyen, doğru sözlü, hayâ sahibi Hz. Fatıma radıyallahu anha hakkında İnsân Suresinin şu ayetleri nazil olmuştur:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler. (Yedirdikleri kimselere şöyle derler:) “Biz size sırf Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık ve bir teşekkür beklemiyoruz. Çünkü biz, asık suratlı, çetin bir günden (o günün azabından dolayı) Rabbimizden korkarız.”

[Kur’an-ı Kerim, İnsân 8-10]

Bu ayetlerin nüzulune sebep olan kıssa ise şöyledir:

Bir gün Hz. Hasan ile Hüseyin rahatsızlanırlar. Hz. Ali, Hz. Fatıma ile evlerinin hizmetçisi Hz. Fıdda radıyallahu anhum iyileşmeleri için üç gün oruç tutmayı adak ederler ve mübarek çocukları iyileşir. Oruç sonrası evde yiyecekleri bulunmadığından Hz. Ali radıyallahu anhu bir komşusundan arpa ödünç alır ve Hz. Fatıma ilk gün bu arpanın üçte biri ile beş ekmek pişirir. O akşam gelen bir fakire bu ekmekleri verirler. İkinci gün kalan arpanın yarısından pişirir onu da kapıya gelen bir yetime verirler. Üçüncü gün ise kalan arpadan pişirilen ekmekleri kapıya gelip dilenen bir savaş esirine verirler. Böylece kendileri hiçbir şey yemeyip yoksula, yetime ve savaş esirine yedirdiklerinden dolayı haklarında bu ayetler nazil olur. (Bkz. Üsdü’l-Gàbe, 5: 530-531; Tefsir-i Kebir, 30: 224.)

İbnu’l Cevzi, tefsirinde burada çok hoş ve harikulade bir ayrıntıya dikkat çeker. Bu ayetlerden sonraki ayetlerde Cennet tasviri yapılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de nerede bir Cennet tasviri olsa genel olarak altlarından ırmaklar akan cennetler, leziz meyveler, hizmetkarlar, saraylar ve bir de hurilerden söz edilir. Fakat İnsân Suresinde Hz. Fatıma için nüzul olan bu ayetlerden sonraki Cennet tasvirinde hurilerden hiç bahsedilmemektedir. İbnu’l Cevzi şöyle der: Allah subhanahu ve teala Hz. Fatıma’nın bu davranışını çok sevdi. Hz. Fatıma’nın Hz. Ali’yi diğer kadınlardan nasıl kıskandığını da biliyordu çünkü onun başka bir kadınla evlenmesine müsade etmemişti. Allah subhanahu ve teala Hz. Fatıma’nın ne kadar kıskandığını bildiğinden Cennet’i anlattı fakat hurilerden hiç söz etmedi. Çünkü Hz. Fatıma’yı üzmek istemedi. SubhanAllah!

Allah kulunu üzmek istemedi… Kulunun hoşlanmadığını bildiği bir şeyden Kur’an’da söz etmedi… Çünkü o Allah’ın çok sevdiği bir amel işlemişti. Görüyorsunuz saliha bir hanım böylesine doğru ve güzel bir iş yaptığında yedi kat semalardan Allah, kıyamete kadar okunacak bu ayetleri indiriyor.

Allah subhanahu ve teala bu ümmetin hanımlarına ise bu mübarek hanımefendi Cennet kadınlarının seyyidesi Hz. Fatıma radıyallahu anha gibi doğru, dürüst, hayâ ve edep sahibi, yardımsever bir insan olmayı nasip etsin. (Âmin)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>