Kur’an Karakterli Olmak


0

Kur’an-ı Kerim bir Müslümanın hayat tarzını belirleyen ve yaşamında başvurması gereken en değerli ve birinci sıradaki kaynaktır. Kur’an’ın hayat ve iman kaynağı görülmesine rağmen bu kaynaktan uzakta bir hayatın sürdürülmesi bir çelişki içerir. Kadın erken fark etmeden tüm müminlerin kimliğini ve toplumdaki yerini belirleyen Kur’an, çocukların sadece yaz aylarında kurslarda öğrendiği veya Ramazan aylarında tilaveti ile sınırlı olan bir kaynak değildir. Kur’an’ın hükümleri sadece kadınlar ya da sadece erkekler için geçerli değil, Müslüman bir toplumun tüm fertlerinin sorumluluğunu alması ve yaşamını buna göre düzenlemesi gereken hükümlerdir. Çoğu zaman fark ederiz ki “Kur’an hükümleri sadece kadınlara nasihat verici niteliktedir” anlayışı hakimdir fakat bu doğru bir anlayış değildir.

1. Neden Hep Kadın?

Kadınlara yönelik nasihatlerin çokluğuyla birlikte kadın anlamına gelen Nisa adında sure olması, Kur’an’ın kadınlara verdiği önemi gösterir. Ve daha birçok surede de kadınlar için bazı kurallar ve ölçüler gösterilen ayetler de bulmak mümkündür. Neden hep kadın?  sorusu ve bu sorunun ardındaki yargılayıcı ifade kadını sorunun merkezi görülmesinden kaynaklanır. Fakat Kur’an’ın kadınlara erkeklerden bir önde daha önem vermesi ve koruması olarak baktığımızda zihnimizdeki bu düşünce ve şüphe de ortadan kalkacaktır. Kadının yeni nesli yetiştirmede önemli bir figür olması da Kur’an’ın kadınlara bir adım daha önde değer vermesinde etkilidir. Kur’an karakterli bir kadın da Kur’an karakterli nesiller demektir. Kur’an her şeyi kadınlar üstüne yıkıyor, kadınlardan çok şey bekliyor anlayışından sıyrılıp aslında bunun ardında biz kadınlara verilen değeri ve önemi anlamalıyız. 

2. Mü'min Kadın-Erkek Kimliği

Birçok ayet vardır ki Müslüman kadın ve erkek karakteri nasıl olmalıdır, konusunda bize yol gösterir. Bunlardan en çok bildiğimiz Nur Suresi 30 ve 31. ayetlerde net bir şekilde Allah (c.c) tarafından bize sunulmuştur. 

Bismillahirrahmanirrahim

Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır. (Nur Suresi/30)

Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz! (Nur Suresi/31)

Bu ayetlerde görmekteyiz ki kadının ve erkeğin birbirleri ile ilişkilerinde sınırlar vardır ve Kur’an iffet konusuna sadece kadın üzerinden değil, erkek üzerinden de değinir. Erkekler için göz tesettürünün kadınların tesettüründen önce zikredilmesi de burada önemlidir. Kadınlar için indirilen otuz birinci ayetin erkekler için nasihat veren otuzuncu ayetten daha detaylı olduğu açıktır. Görüyoruz ki Kur’an sadece kadına nasihat vermez fakat kadına daha da önem vererek nasihat eder. 

3. Medyenli İki Kız

Kur’an’da Hz.Musa (a.s.) ile ilgili Kasas Suresi’nde bir olay zikredilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Medyen suyuna varınca, suyun başında (hayvanlarını) sulamakta olan bazı insanlar gördü. Bunların yanında da koyunlarını suya salmamak için uğraşan iki kız gördü. Mûsâ onlara, “(Koyunlarınızı burada tutmaktaki) maksadınız ne?” dedi. Onlar, “Çobanlar sulayıp çekilinceye kadar biz koyunlarımızı sulayamayız. Babamız ise çok yaşlı bir adamdır” dediler. Bunun üzerine Mûsâ onların koyunlarını suladı. Sonra gölgeye çekilip, “Rabbim! Bana göndereceğin her hayra muhtacım” dedi. Nihayet kızlardan biri utana utana yürüyerek ona gelip, “Bizim için koyunlarımızı sulamanın ücretini vermek üzere babam seni çağırıyor” dedi. Mûsâ, onun (Şu’ayb’ın) yanına gelip başından geçenleri ona anlatınca Şu’ayb, “Korkma, o zalim kavimden kurtuldun” dedi. 

(Kasas Suresi/23-25)

Bu ayetlerde Medyenli iki kızın Musa (a.s) ile olan diyaloglarını görmekteyiz. Bu olay bize kadın ve erkek arasındaki ilişkilerin haya ve edebe dayalı olduğunu göstermekle beraber, konuşma sırasında netliğin ve ciddiyetin de önemini vurgular. Direkt soru ve cevap arasında geçen diyalog yerli yerinde ve maksadına uygun bir şekilde gerçekleşmiştir. 

Kur’an, Müslüman kadın ve erkeğin karakteri de toplumda belirli ilişkiler içinde olduğumuzda sınırlarımızın nasıl olacağına dair hikayelerle örnekler verir. Bazı ayetler doğrudan yapılması gerekeni anlatsa da bazı ayetler hikayeler aracılığıyla bize düşünmeyi ve hikayelerin amacının ne olduğunu bulmamızı ister. Bu hikayelerin altında Allah’ın (c.c) biz kullarından ne istediğini bulma amacı yatar. 

Kur’an karakterli olmak ve hayatımızı bu yönde şekillendirmek duasıyla…

Kaynaklar

Nureddin Yıldız- Mücahide Kadın kitabının Kur’an Karakterli Kadın bölümünden faydalanılmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı