İslam, Liste

Kur’an-ı Kerîm’de Şehitlik Mertebesinin Övüldüğü 6 Ayet

Bismillâh

Şehadet Allah subhanehu ve teala  nezdinde nübüvvet (peygamberlik)ten sonra gelen en yüce mertebedir.

Allah yolunda canını feda etmiş şehitler, bu nedenledir ki Alemlerin Rabb’inin katında çok kıymetlidirler. Allah onları tüm günahlarının bağışlanmış olması ile müjdeler.

Bu yazımızda;  Allah subhanehu ve teala‘nın yüce kelamı Kur’an-ı Kerîm’de şehadet şerbetini içmek şerefine nail olmuş şehidler için buyurduğu övgü ve müjde ayetlerini sizlere hatırlatmak istedik. 

Allah subhanehu ve teala dileyen her mümin kuluna bu yüksek mertebeye erişmeyi nasib etsin.  Âmin

1. Bakara Suresi 154. Ayet

“Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyiniz. Bilâkis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.”

2. Âl-i İmran Suresi 157. Ayet

“Eğer Allah yolunda öldürülür ya da ölürseniz, şunu bilin ki, Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün şeylerden daha hayırlıdır.”  

3. Âl-i İmran Suresi 169-171. Ayetler

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. Onlar, Allah’tan gelen nimet ve keremin; Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler. “

4. Nisa Suresi 74. Ayet

“O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükâfat vereceğiz.”

5. Hac Suresi 58. Ayet

“Allah yolunda hicret edip sonra öldürülen yahut ölenleri hiç şüphesiz Allah güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Şüphesiz Allah, evet O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

6. Ahzab Suresi 23. Ayet

“Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de(şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (sözlerini)değiştirmemişlerdir.” 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>